Gwen V Mary Jane: Kim Peter'ın En Büyük Aşkı?


Bu yazımda Peter Parker'ın gerçek aşkının Gwen mi yoksa Mary Jane mi olduğunu açıklamak istedim. Şimdi "Peki neden sadece ikisini ele aldın?" dediniz belki ve benim de  bu soruya güzel bir cevabım var.

Peter’ın onca sevgilisi içinden sadece Gwen ve MJ'i karşılaştıran bir yazı yazdım çünkü ister isteyin veya istemeyin Peter'ın hayatında gerçekten sadece bu ikisi özeldi. Liz ile ilişkisi hep başarısız oluyordu, Betty ile Spider-Man kimliği yüzünden ayrılmak zorunda kalmıştı, Black Cat ise onunla sadece eğlence için oluyordu. Bu üçü dışında tabii ki başka sevgilileri oldu ama çoğu ara, geçici ve önemsiz bir ilişkiydi.

Gwen Stacy Peter ve Gwen Empire State Üniversitesi'nde tanıştılar. Gwen ilk başta Peter'ın sessiz ve utangaç olduğunu savunuyordu ve onunla romantik anlamda fazla ilgilenmiyordu ama daha sonra onunda kendisi gibi bilim meraklısı olduğunu gördü ve ikili yakınlaşmaya başladı ve sonunda sevgili oldular. Bu sırada Gwen'in babası George Stacy'yi unutmamak lazım. George, Peter ve Spider-Man'i biliyordu Gwen ise Spider-Man ile pek ilgilenmiyordu. George'un öldüğü zaman Gwen, Spider-Man'den nefret etmeye başladı çünkü babasının ölümünün sebebini Spider-Man olarak düşünüyordu. Gwen Avrupa'ya gidecekti ve bu sırada Peter kalması için ona evlenme teklifi etmeyi düşünüyordu ama daha sonra hepimizin bildiği o olay oldu. Gwen, Norman Osborn tarafından kaçırıldı ve Spider-Man'in hatası yüzünden öldü.


Daha sonra Gwen, "Clone Saga" ile geri döndü. Gwen döndüğünde Peter ve MJ bir ilişki içindeydi ama Spidey hâlâ Gwen'i umursuyordu. "House Of M" eventinde Scarlet Witch herkes için "Mükemmel evren" yaratmıştı ve o evrende Peter için Gwen ölmemişti, onunla evlenmiş ve çocukları olmuştu. Gwen mükemmel biri değildi çünkü (gerçekten en nefret ettiğim arc olur kendisi) "Sins Past" arcında Gwen ve katili Norman Osborn'un iki tane çocukları olduğunu öğreniyoruz. Bu olay Peter'ı derinden yıkmıştı çünkü Peter ara sıra Gwen ile onu duyduğunu farz ederek konuşur ve mezarına giderdi. "Mükemmel evren" olayında zaten ölen ve yeniden görmek istediğin birinin eksiklerini göremezsin.

Mary Jane Watson 


Mary Jane ve Peter yengelerinin birbirlerini tanıştırma arzusu ile tanışmışlardı. İkonik sahnelerden olan biri ile Mary Jane'in yüzünü  ilk defa gördük ve Peter'a ilk defa "Face it tiger, you just hit the jackpot." dedi ve gönlümüzü çaldı. Peter bu sırada Gwen ile ilgilendiği için Gwen'i MJ'e tercih etti ve onunla yakın arkadaş oldular. MJ, Gwen öldükten sonra tekrar döndü ve başka bir ikonik sahne yaşandı. Peter iyi değildi MJ ise o sıralar bir şey umrunda olmayan parti kızı olarak biliniyordu. Peter, MJ'in hiçbir şey umurunda olmadığını ve kapıyı çarpıp gidebileceğini söylemişti, MJ kapıyı çarptı evet ama Peter ile birlikte kaldı. Daha sonra olaylar gelişti ve Peter ona evlenme teklifi etti  ama MJ kabul etmedi çünkü hazır değildi. Peter’ı ve New York'u terk etti. Bu sırlarda Peter boş durmadı ve eğlenmek için Felicia Hardy yani Black Cat ile oldu. 


Mary Jane daha sonra geri döndü ama çok farklıydı artık o parti kızı yoktu, Mary Jane büyümüştü. Mary Jane başından beri Spider-Man'in Peter olduğunu öğrenmişti. Peter daha sonra tekrar evlenme teklifi etti ve birkaç inişli çıkışlı olaydan sonra MJ kabul etti. İkisi de düğün günü çok kararsızdı Peter, Gwen'in resmi ile konuşuyordu onu unutmamıştı. Daha sonra çift 20 yıl evli kaldılar. MJ bir kaç kavgaya rağmen hep Peter ile oldu onun için kendi canını düşünmedi Morlun'un önüne kendini attı ve daha sonra Stark Tower'da yaşamaya göz yumdu. Civil War sırasında işler daha kötü hâl aldı May Yenge vuruldu!


Peter ve MJ bir fedakarlık yapmak zorunda olduklarını biliyorlardı. Evliliklerini, May'in yaşaması karşılığında feda edeceklerdi. Mephisto gerçeklik ile oynamadan önce onların sevgisinin milyonda bir bulunabileceğini söylemişti. MJ, Peter'a güzel ve huzurlu bir hayat diledi.

Gwen Stacy, Peter'ın gerçekten "ilk" en büyük aşkı idi ama Peter ve Mary Jane daha fazla geçmişe sahipler. İlişkilerini en iyi yola sokmaya çabaladılar ve bu devam ediyor. Mephisto evliliklerini almış olabilir ama onlar hâlâ birbirlerine sahipler. Bence bu karşılaşmanın kazanan tarafı yok. Peter, Gwen'i asla unutmadı ama kalbi Mary Jane'e ait. İkisi de bence bu unvanı hak ediyorlar ve ikisi de Peter'ın en büyük aşkı.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.