Nereden Nereye ? - Max Payne Serisi


Max Payne serisi en iyi aksiyon serilerinden biridir. Zamanına göre çok kaliteli yaptığı hikaye anlatımı, oynanış ve ara sahneleri ile bizi mest etmişti. Bakalım Remedy bu seriyi nasıl çıkartmış.
(UYARI:Bu listede sadece çıkan oyunlar bulunuyor.)

Death Rally adlı kuş bakışı yarış oyunundan sonra Remedy daha çok dikkat çekecek bir oyun için arayışa çıkıyor. Baz aldıkları oyun ise Tomb Raider'dan başka bir oyun değil. Hikaye içinde Hong Kong aksiyon filmlerinden esinleniyorlar ayrıca Sam Lake oyun içinde Film Noir havasını baz alıyor. Oyunun aslında ilk ismi Max Heat olacaktı fakat bu isim beğenilmeyince 20 bin dolar ödeyip adını Max Payne yapıyorlar tabii oyunun ismi için bu kadar para harcayan ekip oyun içi sinematikleri çizgi roman panelleri yapıyorlar.

MAX PAYNE
ÇIKIŞ TARİHİ:2001
KONSOLLAR:Pc, Ps2, Xbox

Third person shooter oyunlarının kralı diyebileceğimiz Max Payne daha oyunun ilk başlarında karısını ve çocuğunu kaybetmesiyle bize duygusal anlar yaşatıyor. İlk olarak bu oyunda başlayan Bullet Time mekaniği öncesinde hiçbir oyunda gözükmemesiyle birlikte oyunculara şok yaşatmıştı. Ufak bir bilgide şuradan vereyim oyundaki tüm karakterlerin yüz modellemesi şirketteki insanlardan baz alınarak yapılmıştır hatta ana karakterimiz Max Payne'in yüzü baş yapımcı Sam Lake'in yüzünden yapılmıştır.

MAX PAYNE 2: THE FALL OF MAX PAYNE
ÇIKIŞ TARİHİ:2003
KONSOLLAR:Pc, Ps2, Xbox

İlk oyundan 2 sene sonrasında geçen oyunumuz bu sefer ilk oyunda da bulunan Mona Sax karakterini biraz daha ön plana çıkartıp ana karakter yapıyor. Artık dedektifliğin yanında bir aşk hikayesine de ev sahipliği yapıyor fakat düşük satış nedeniyle bekleneni veremiyor.

MAX PAYNE 3
ÇIKIŞ TARİHİ:2012
KONSOLLAR:Pc, Ps3, Xbox 360

İlk 2 oyunun tonundan çok farklı olan Max Payne 3 oyuncular tarafından fena karşılanmadı. Artık alkolik ve yaşlanmış bir Max bizi karşılıyordu bu sefer Remedy yerine oyunun yapımcılığını Rockstar Games üstleniyor.

Ve işte böyle Max Payne serisi Rockstar Games'in çıkarttığı 3.oyundan sonra uzun bir süre sessizliğe bürünüyor ve bir daha hiç gözükmüyor umarım Rockstar eski havayı özleyenler için bir remake yapar da gözümüz gönlümüz şenlenir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.