The Batman Who Laughs: The Grim Knight #1 İncelemeThe Batman Who Laughs gibi uzun bir çizgi roman ismine bir de The Grim Knight ifadesi katılarak daha da uzatmışlar. Bu bir mini serinin yan hikayesi. Bu en karanlık Batmanlerden birinin hikayesi. Tynion ve Snyder güçlerini birleştirmiş ve bildiğimiz Batman hikayesine yeni bir soluk getirmiş.

Sayıda dediklerimden anlayacağınız gibi The Batman Who Laughs serisinde gördüğümüz havalı mı havalı Batman'in origin hikayesini okuyoruz. Ailesinin öldüğü o gece suçlunun takılıp yere silahını düşürmesi ile küçük Bruce'un o silahı kapmasının sonucu oluşan olayları okuyoruz. Bunlar bize flashback olarak anlatılırken bir yandan da Grim Knight'ın en büyük düşmanı Gordon ile konuşmalarını okuyoruz. Sayı tamamen bu yeni karakteri anlatmaya odaklanıyor ve başarıyor.


Grim Knight son zamanlarda okurken en çok etkilendiğim sayı olur. O gecedeki minik bir değişimin nasıl her şeyi değiştirdiğini çok güzel gösterilmiş. Başlangıçta bu hikayeyi Bruce tarafından okurken ardından Gordon tarafına geçmemiz muhteşem olmuş ve iki karakter arasındaki çekişme muhteşem verilmiş. Gordon Batman'e aşırı bir takıntısı var ve bu takıntı çok güzel gösterilmiş. Batman'in gözünde ise Gordon bir hiç, sadece bir engel.

Metal olsun White Knight olsun birçok karanlık Batman görmüştük ama bunlar arasından gerçekten en havalısı Grim Knight. Mini seride zaten yeterince ilgimizi çekmişti ama burada kendisini daha iyi, daha duygusal gördük. Aksiyon ve çekişme güzelce gösterilmiş ama keşke daha çok malzeme olsaydı. One Shot olunca daha fazla şey göreceğimi düşünmüştüm ama olaylar düşündüğümden çok daha hızlı ilerledi.


Çizimlere gelirsek Eduardo Risso iki farklı çizim tarzı kullanmış. Biri şimdiki zaman diğeri ise flashback için ki gerçekten tebrik edilesi. İlk farklı çizerler zannetmiştim bu zaman farklılıklarında ama aynı olduğunu görünce baya şaşırdım. Tabi burada renklendirme de çok etki yapıyor. Geçmiş zamanların renklendirmesi biraz daha suluboya hissi veriyor. Çizimleri çok beğenmesem de renklendirme ve bir çizerin iki farklı tarz kullanmasından başarılı buldum.

Sonuca gelirsek bu uzun isimli sayı kesinlikle beklediğimden daha iyi çıktı. Keşke gördüklerimizden daha çoğuna sahip olsak ama iyi şeyler hakkında hep bunları söylemez miyiz? Bakalım ana serideki olaylar bu sayı tarafından nasıl etkilenecek veya gerçekten etkilenecek mi?

Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.