Trinity Rebirth Cilt 1 | İnceleme

trinity rebirth vol 1 ile ilgili görsel sonucu

Türkçe basılan Rebirth ciltleri sponsorlarımız tarafından bize ulaştırıldıkça incelemeye devam ediyor; bugün ise konuğumuz Trinity serisinin ilk cildi. YKY'ye bu kitabı bize gönderdikleri için tekrardan teşekkür ediyoruz. Her zaman olduğu gibi baskı kalitesinden başlayalım.

Baskı Kalitesi

YKY bence JBC ile beraber ülkemizin en önde gelen çizgi roman yayıncısı olma unvanını elinde tutan bir yayınevi. Bu ciltde de yine kalitelerini ortaya koymuşlar ve ortaya pırıl pırıl bir cilt çıkmış. Bana ulaşan baskıda hiçbir kusur ve sorun bulunmuyor. Aynı zamanda çeviri ve grafik hatalarına da rastlamadım. Tek kapak olarak basılan kitabın ana kapağı aşağıdaki gibi.

trinity rebirth cilt 1 ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle hikayemiz Rebirth ile evrene yeni yeni alışmaya başlayan (Detaylar için Superman Rebirth serisini takip edebilirsiniz.) Superman'in Batman ve Wonder Woman ile tanışmasıyla başlıyor. Evrene ayak uydurmasına kolaylık sağlamak için Lois, Diana ve Bruce'u akşam yemeğine davet ediyor ve olaylar Clark ile ailesinin çiftlik evinde başlıyor.

Batman ve Wonder Woman'ın yeni Superman ile tanışmasını okumak oldukça zevkli. Aslında birbirini tanıyan karakterlerin sanki ilk defa tanışıyormuş gibi bir duruma girmesi başarılı bir şekilde yedirilmiş ve fazla uzatılmadan atlatılmış. Ek olarak diyaloglar ve karakterlerin iç sesleri güzel yazılmış, duygular okura rahat bir şekilde aktarılıyor. Seriye bodoslama dalanlar için ise karakterlerin kendi serilerinde neler yaptıkları ilk sayfalarda kısaca, hoş bir şekilde özetleniyor. Ben kesinlikle öncesinde Superman Rebirth Cilt 1'i okumanızı öneririm ancak kitap elinden geldiğince okumayanların işini de kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu yüzden seriye direkt girenlerin bir korkusu olmasın. Kitabın en büyük özelliği ise karakterlerin iç konuşmalarına verilen derinlikler ve bu sayede karakter psikolojilerinin çok başarılı bir şekilde yansıtılması. Tüm karakterlerin duyguları, düşünceleri ve davranışlarının sebepleri, ruh halleri iç sesleriyle yansıtılıyor.

trinity rebirth vol 1 ile ilgili görsel sonucu

Alan Moore'un yıllar öncesinde yazdığı güzel bir tek sayılık hikayeyi devam ettirmesi, bence hikayeyi diğer Rebirth serileri arasında özel kılıyor. Geçmişe sadık kalarak ve kaliteden ödün vermeden yapıyor bunu. Cildi okumadan önce bu sayıya bakmanızı şiddetle tavsiye ederim, çünkü bu cildi okurken duygularınızı daha üst düzey yaşamanızı sağlıyor ve etkileyiciliği arttırıyor. Bahsettiğim sayı Alan Moore'un yazıp Dave Gibbons'un çizdiği 'For The Man Who Has Everything' isimli Annual sayısı. Cilt bu tek sayıdaki hikayeyi kaliteden ödün vermeden, geçmişe saygı duyarak devam ettiriyor.

İlgili resim

Olay örgüsü ise gayet başarılı. Hem aksiyon dozajını hem de gizemi elinde tutuyor. Sahne geçişleri ve sayfa tasarımları etkileyici. Bu sayede ciltte akıcılık artıyor ve hızlı hızlı yaşananları okurken buluyorsunuz kendinizi. Çizimlere gelirsek, onların da hikayeden geri kalır bir yanı yok. Uzun süre takılıp inceleyeceğiniz güzel çizimli sayfalar bulunmakta. Genellikle geniş ve az detaylı ama estetik sahne tasarımları kullanılmış.

Özetle Trinity'nin ilk cildi gerek geçmişe duyduğu saygıyla, gerek tüm karakterlerinin arasındaki bağı kaliteli diyaloglarla güçlendirmesiyle, en başından beri yarattığı gizem ve merakla, okuması çok zevkli ve etkileyici; şu ana kadar sitede incelediğimiz Türkçe Rebirth ciltleri arasında en keyif aldığımız eser oldu. Çizgi roman okumayı seven herkese öneririz.

Puan: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.