Birbirinden İlginç 7 Avengers: Endgame Göndermesi

endgame easter eggs ile ilgili görsel sonucu

Uzun zamandır beklediğimiz Endgame'i sonunda izlemiş olmanın rahatlığıyla, geçmişte çıkan göndermelerle dolu filmlere yaptığımız gibi, bu filme de gönderme listesi yapmamız gerektiğini düşündük. Filmde bir sürü replikte eski filmlere basit ve herkesin görebileceği göndermeler var ancak bu yazıda onları değil, görmesi daha zor olan ve detaylı göndermeleri almaya çalıştık. İzlemeyenler dikkat etsin, bol bol spoiler bulunmakta.

1- “Roscoe”:


Captain America ile Tony geçmişe Tesseracti almak için gittikleri sırada kim olduklarını saklamak için farklı isimler kullanmışlardı. Captain’ın seçtiği isim ise Roscoe idi. Bu isim eski Captain America serilerinden Roscoe Simons’a dayanan bir gönderme. Roscoe Simons çizgi romanlarda Captain America meydanlarda yer almazken kostümü giyip onun görevini bir süreliğine devralan bir karakter, haliyle filmde bu göndermenin yer alması olağan.

2- Ant-Man’in Orijinal Kaskı:

ant man's first helmet comics ile ilgili görsel sonucu

İlk göndermeyle yine aynı sahnede bir gönderme daha bulunuyor. Geçmişe gittikleri sırada Hank Pym’in gençliğini görüyoruz, sahnede hızlıca kendisinin kaskı da gözüküyor. Ant-Man’in çizgiromanlarındaki ilk kaskıyla birebir aynı kask olması güzel detaylardan biri.

3- Molozları Kaldıran Hulk:


Thanos günümüze gelip Avengers binasını bombardımana aldığı zaman Hulk kütleleri kaldırıp arkadaşlarını kurtarmıştı. Bu olayın aynısı eski Secret Wars serisinin 4. Sayısında da yaşanmıştı.

4- Yaşlı Cap, Kalkanın Yeni Sahibi:

older captain america in comics ile ilgili görsel sonucu

Endgame’in sonunda Captain’in yaşlılığını ve kalkanı Sam’e emanet edişini gördüğümüz sahnenin aynısı çizgi romanlarda farklı bir sebepten dolayı yaşandı. Steve’in süper asker serumu etkisizleştiği zaman, günümüzde normalde olması gerektiği yaşına dönmüştü ve bu yüzden kalkanını da Sam’e vermişti. Filmde de kendisini günümüzde ama yaşlı bir halde görünce bu sahne bana birebir o anı hatırlattı. Gerçi filmin aksine, çizgi romanlarda tekrar genç haline dönmüştü kendisi.

5- Yeni Asgard:


Filmde Thor’un olaylardan sonra halkıyla beraber Norveçte bir yere yerleştiğini ve adını da ‘New Asgard’ koyduğunu görmüştük. Tıpkı filmde olduğu gibi çizgi romanlarda da New Asgard, Ragnarok’tan sonra halkı darmadağın olan Thor’un Oklohomo’ya yerleşmesiyle ortaya çıkıyordu.

6- Toz Olanlara Yer Yok:

marvel studios intro ile ilgili görsel sonucu

Her Marvel filminde olduğu gibi bu filmde de klasik Marvel Studios introsunu gördük. Ancak bu sefer introda güzel bir detay saklıydı, Infinity War’da toz olanların jenerikteki yerleri boştu. Bu karakterlerin önde gelenleri Spider-Man, Black Panther ve Star Lord. Karakterlerin introdaki yerleri boştu ve bu da filmin güzel ayrıntılarından biri.

7- “I Am IRON MAN”:

I am iron man ile ilgili görsel sonucu
Şahsen en çok keyif aldığım göndermeyi sona koymak istedim. 11 yıl önce ilk Iron Man filminin sonunda Tony Stark basın açıklamasında tüm planlamalara karşı çıkarak Iron Man olduğunu hafızalara kazınan o replikle açıklamıştı: I am Iron Man. O filmden yıllar yıllar sonra yine aynı replikle Endgame’de herkesi sarstı Stark: “And I Am Iron Man...”

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.