Daredevil #3 İnceleme


Chip Zdarsky, Daredevil serisinde gayet başarılı bir başlangıç yapmıştı ve ardından ikinci sayı ile başlangıcın üstüne çıkmayı başarmıştı. Güzel olan taraf bu sayı ile daha da üste çıkıyor. Bu çok fazla yaşanmayan bir şey. En iyisi uzatmadan hikayeden bahsetmeye ve seriyi övmeye geçelim.

En son sayıda Daredvil suç mahallini ipuçları için ararken dedektif Cole tarafından vurulmuştu. Bu sayıda Matt Murdock'ın bu durumdan kurtulmaya çalışmasını okuyoruz. İstediğimiz karşılaşmalar sonunda bu sayıda yaşanıyor diyebiliriz. Daha fazla şey söyleyebileceğimi düşünmüyorum çünkü başka bir şey yaşanmıyor.


Zdarsky'nin bu sayı ile kendisini gerçekten aştığını düşünüyorum. Bir sayıyı sadece bir olay üzerine yazmak çok zordur. Çoğunlukla ilerleme olmayan sayılar sıkıcı ve sinir bozucu olur. Bu sayı sıkıcı olmamayı aksiyonu tepede tutarak başarıyor. Flashback yok, gereksiz iki sayfaya yayılmış çizimler yok, her 3 sayfada bir öylesine bir karakterin terapi seansından 9 panellik bir parça yok. Sayı bir olayı çok başarılı ve heyecanlı şekilde iletiyor.

Şu ana kadar seri boyunca Daredevil'ın yenilmelerini okuduk. Her sayı giderek daha fazla dayak yiyor ve giderek daha zor ayağa kalkıyor. Karakterin bu çaresizliği ise Zdarsky'nin düşünce kutucukları ile güzelce aktarılıyor. Sayıda Daredevil ve birkaç polis arasında geçen minik bir sahne var ve onu düşündükçe sayı hoşuma gidiyor çünkü Daredevil'ın bu serideki durumunu ve karakterini çok güzel özetliyor.


Marco Checchetto'nun çizimleri hala muazzam şekilde devam ediyor. Aksiyon sahnelerinde atılan her yumruğun etkisini çok güzel bir şekilde gösterebilmiş. Panellerin büyüklüğünün küçülüp büyümesi de aksiyonun daha akıcı ilerlemesini sağlıyor. Renklendirme de ayrı güzel. Hem karanlık hem de aydınlık. Demek istediğim karanlık sahneler olsa da hep arada süzülen bir parlaklık oluyor.

Daredevil serisi her sayısı ile daha da güzelleşmesini bu sayısı ile de devam ettirdi. Seri Daredevil için çok yeni bir şey sunmuyor ve klasik takılmayı tercih ediyor ama bu klasikliği çok başarılı şekilde ilerletiyor. Sonraki sayı için beklentim bu sayının sonundan sonra çok arttığını söyleyebilirim ve neler göreceğimizi çok merak ediyorum. Eğer seri bu şekilde devam ederse Marvel'ın son zamanlardaki en başarılı işlerinden olabilir.

Notum: 9.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.