Devil May Cry 5 İnceleme

Devil may cry 5 ile ilgili görsel sonucu

Sanırım bu yıl en çok beklediğim oyunlar listesine en rahat giren oyunlardan biri olan Devil May Cry 5 bildiğiniz gibi çıktı hatta üzerinden yeterince zaman geçti. Peki ben, oyunu yeni bitirme fırsatı bulmuş ve çıktığından beri bu kadar süre geçmesine rağmen spoiler almamış birisi olarak bu oyunu nasıl buldum? Beklemeye gerçekten değmiş mi?

İlk olarak oyunun hikayesinden bahsedeyim. Şeytan kralı Urizel, Underworld ağacı olan Qliphoth'u dikmiştir. Bu ağaç ise insanlardan beslenmektedir. Nero, Dante ve gizemli karakterimiz V ilk karşılaşmalarında başarısız olsalar da hem Urizel'i hem de ağacı durdurup insanlığı yeniden kurtarmalıdır. Oyunu bitirmek yaklaşık 12 saatinizi alacak ki daha uzun olabilirdi. Oyun güzel başlıyor ancak sonlara doğru çok hızlandığından birden oldu da bitti etkisi veriyor. Biraz daha uzatılabilirdi ve daha tatmin edici bir son yapılabilirdi.Hikayenin sonu ve kısalığı dışında aslında çok da büyük bir eksiği yok. Oyunda bazıları tahmin edilebilir güzel sürprizler var ve karakterlerin parladığı güzel anlar var. Devil May Cry oyunları arasından en iyi hikayeye sahip olan bu olmayabilir ama rahat en iyilerinden biri. Karakterler demişken 3 ana karakterimiz var. Nero, V ve Dante. Dante oyunun yarısından sonra daha işin içindeyken ilk yarıyı Nero taşıyor. İyi bir karakter ama oyundaki önemini düşünürsek ikinci yarıda biraz diğer karakterlerin gölgesinde kalmış hissettiriyor. Bu ana karakterlerden biraz sonra daha çok bahsedeceğim. Yan karakterlere ise kesinlikle daha çok önem gösterilebilirdi (güney aksanlı sinir kız hariç).

Gelelim oyunun en parlayan yönü olan oynanışa. Hack n' Slash oyunlarını çok seven biri olarak bu oyunda da baya zevk aldım. Oynanış hiçbir zaman sıkıcı olmuyor ve hep yenilikçi yönde ilerliyor. Oynanış ve yükseltmeler hiç karmaşık değil hatta oldukça basit.Oynanıştan bahsederken bir yandan da karakterlerden bahsedeceğim. İlk olarak oyunun ana karakter olarak göstermeye çalıştığı ama ikinci yarıda Dante'nin gölgesine düşen Nero'dan bahsedelim. Karakterin ekipmanlarında bir silah, bir kılıç ve bir de değişebilen kolu var. 4.oyunda seriye katılan karakter oyunda oynaması en sıkıcı kişi olabilir. Güçleri çok sınırlandırılmış ve potansiyeli hiç iyi kullanılmamış. O kadar farklı ve güzel kol modelleri var ki keşke daha iyi kullanabilseydik dedirtti. Yine de New Game + modunda oynanışı daha zevkli.

Bir diğer karakter ise V. Görünüşü hoşuma gitmese de karakterin oyun boyunca ki ilerleyişi hoşuma gitti. Oyunda aslında dövüşmeyen bir karakter V. Shadow, Griffon ve Nightmare adlı üç tane minyonuna emir veriyorsunuz. Biri yakın, biri uzak diğeri ise sadece Devil Trigger adlı modda gelen yavaş ama güçlü bir canavar. Oynaması en kolay ve emek gerektirmeyen karakter olsa da oynaması hoş ve sıkmayan bir yapıya sahip.Oyunun en havalı ve ışık çalan karakteri ise kesinlikle Dante. Özelliklerinden paragraflarca bahsedebilirim ama o kadar zamanımız yok. Karakter, oynaması çok eğlenceli birisi. Geldikten sonra neredeyse her bölüm yeni bir eşya kazanıyor. Oynaması ve kombo yapması her geçen bölüm daha eğlenceli oluyor. Geldiği andan beri hiç sıkılmadan ve motorsikletten tutun şapkasına kadar tüm özellikleri zevkle kullanılabilir halde. Karakter oyunun en pozitif yanı olabilir.

Oyundaki son büyük mızmızlanmam ise zorlukla ilgili. Oyun normal modda bile oldukça kolay. Kolay zorluğu zaten yorulmadan bitirebiliyorsunuz ama normal modda iki bilemediniz üç kez ölüyorsunuz ve oyun size yeniden dirilmenizi sağlayan altın taşlarını her bölümde verdiğinden neredeyse hiçbirini kullanmanıza gerek kalmıyor. Oyunun zorluk seviyesinde gerçekten bir sorun var.Oyunun bölüm dizaynları daha sade ve lineer bir hala gelmiş. Bana daha hoş geldi açıkçası. Bölümlere de serpiştirilmiş güzel ayrıntılar bulunmakta. Mesela normalden daha zor olan gizli bölümleri aramak ve bulmak güzel bir keşif hissi veriyor. Onların dışında seslendirme, müzik ve grafikler oldukça güzel.

Devil May Cry 5 tüm eksilerine rağmen oynanışı ile güzel bir Hack n Slash oyunu olmayı başarıyor ve şimdiden yılın en iyi oyunlarında güzel bir yere sahip olabilecekmiş hissi veriyor. DMC reboot'undan sonra kesinlikle daha iyi bir his veriyor bu oyun ve tekrar tekrar bazı görevleri oynayıp sıkılmayacağımı düşünüyorum. Capcom son zamanlarda gümbür gümbür ilerliyor gibi.

Notum: 8.3


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.