Game of Thrones 8x2 SPOILER'lı İnceleme

Öncelikle bu bölümü ilk bölüme kıyasla daha çok beğendim. Daha dolu bir bölüm olmuş. Bir yandan da tam bir helalleşme bölümüydü.
Bölüm Jaime'nin yargılandığı sahneyle başlıyor. Beğenmediğim tek bir şey dışında sahne gayet güzeldi. Sansa'nın, Jaime'nin suçlarını sıraladığı esnada Jaime'nin sanki başından geçenler hiç yaşanmamış gibi, sanki karakteri hiç değişmemiş gibi çıkıp da: ''Özür mü bekliyorsun? Dilemem. O zaman savaştaydık, yaptığım her şeyi hanem ve ailem için yaptım'' demesi. Bu bana biraz saçma geldi. Ama onun dışında sahneyi gayet beğendim. Özellikle Bran'in ''Aşk uğruna yaptıklarım.'' demesiyle Jaime'nin 'bunu söylerse yandık.' bakışı harikaydı.


Gelelim Jaime ve Bran sahnesine. Bran'in böyle bir tutum sergileyeceğini zaten tahmin ediyorduk çünkü artık her şeye daha geniş bir açıdan bakıyor. Ama burada benim asıl değinmek istediğim konu başka. Bu sahnede Jaime, Bran'e ''Neden onlara anlatmadın?'' diye sorduğunda Bran, ''Seni önce öldürmelerine müsaade etsem bize savaşta yardım edemezsin'' dediğinde Jaime'nin ''Peki ya sonrası?'' sorusunun üzerine Bran'den ''Sonrası olacağını nereden biliyorsun'' cevabını almamızla Jaime'nin Winterfell savaşı sırasında öleceğini ima etmiş olabilirler. Bazıları savaşı kaybedicez, insanlık kalmayacak falan konusuna çekebilir bu sözleri ama ben insanlığın yok olacağını pek zannetmiyorum. Belki 3. bölümde ölmez ama 5. bölümü atlatacağını sanmıyorum. Tabii bu sadece bir tahmin ama olması yüksek ihtimal bence.


Brienne'e gelecek olursak; bence gelecek bölümde ölme ihtimali yüksek. Brienne, hayatı boyunca bir şövalye olmak istedi ve bu bölümde o isteği sonunda gerçekleşti. Bununla beraber karakterin gelişimi de tamamlanmış gibi gözüküyor. Bir sonraki bölümde harcanabilir maalesef.

Savaş Konseyi sahnesindeyse bence önemli tek bir şey gördük. O da Night King'in Bran için geldiğinin söylemesi oldu. Night King Üç Gözlü Kuzgun ünvanını taşıyan kişinin, dolayısıyla da Bran'in peşinde. Nedenini ise bölümde Bran'in ağzından duyduk zaten. Night King yaptığı şeyi daha önce, önceki Üç Gözlü Kuzgun'larda da denemiş. Onun dışında Bran tuzak kurmayı ve kendisini yem olarak kullanmalarını önerdi. Bu yöntem işe yarar mı? pek sanmıyorum ama görücez artık. Ayrıca Theon Bran'i korumayı teklif etti ve bu uğurda ölürse hikayesi çok güzel tamamlanmış olur.


Ve Sonunda Hayalet geldi! Arkadaş çok mu zor bir tane Hayalet? Resmen millet ilk bölümden sonra sussun diye zorla arkaya 5 saniyelik bir Hayalet atmışlar. Bölümü iki kez izledim ve ikincide bile zor farkettim orada Hayalet'in olduğunu. Ayrıca bu sahnenin devamında Jon, Sam ve Edd arasındaki diyalog çok güzeldi. Grenn ve Pyp'i de özlemişim bu üçlünün arasında.


Arya, Tazı ve Beric sahnesi baya boştu, o yüzden oraya girmiyorum. Lyanna ve Jorah Mormont sahnesi de gerekli bir sahneydi ama o sahnenin asıl büyüsü yine Sam'in kılıcı vermesinde.

Gelelim son sahneye; Jon sonunda gerçeği açıkladı. Açıkçası bu sahne tam da beklediğim gibiydi. Dany'nin bu tepkiyi vereceğinden neredeyse emindim. Ayrıca gayet de mantıklı bir tepkiydi. Ama önceki incelemede de dediğim gibi; Jon tahtı Daenerys'e bırakabilir. Sahnenin devamında ise savaşın sonunda Winterfell'e geldiğini gördük. Bir hafta nasıl dayanıcam bilmiyorum. Savaş sahnelerinin yaklaşık 40 dakika süreceği söyleniyor. O yüzden Hype tavan!


Evet bu bölümün incelemesi de bu kadardı. Gelecek hafta tekrar görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.