İstanbul Film Etkisinde #5 I En Sevdiğim Kumaş


İstanbul Film Etkisinde Yazı Serisi Nedir?

İstanbul Film Etkisinde Yazı Serisi, bu sene 38.si gerçekleştirilecek olan İstanbul Film Festivali kapsamında oluşturduğumuz bir seridir. 5-17 Nisan tarihleri arasında 186 filmi farklı kategoriler ve yarışmalar altında ağırlayacak olan 38. İstanbul Film Festivali, 8 ayrı salonda IKSV katkıları ile gösterime girecek. Başlamadan önce 38. İstanbul Film Festivali hakkındaki yazımıza buradan ulaşarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İstanbul Film Etkisinde yazı serimizde, İstanbul'un film etkisinde olduğu bu günlerde sizler için festival filmlerini hem inceleyecek hem de eleştireceğiz.

En Sevdiğim Kumaş

Çiçek İstemez kategorisi kapsamında izleyiciler ile buluşan En Sevdiğim Kumaş / My Favourite Fabric / Mon tissu prefere, Gaya Jiji tarafından ele alınan toplumsal cinsiyet kurallarına karşı çıkan bir yapım. Prömiyerini Cannes Film Festivali'nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapan film, Bunuel'in Gündüz Güzeli'nden esinlenerek yapılmış. Suriye iç savaşının başladığı zamanlarda bir kadının topluma ve kendi benliğine karşı gelişini feminist bir bakış ile anlatan filme yönetmen Gaya Jiji de rol alırken kendisine Türk Metin Akdülger, Maral Issa, Ula Tabari, Souraya Baghdadi gibi isimler eşlik ediyor.


Hikaye Suriye'de iç karışıklıkların başladığı ilk zamanlarda geçiyor. Şam'da bir giyim mağazasında satış görevlisi olarak çalışan 25 yaşındaki Nahla, bulunduğu hayattan yorulduğu için kaçma hayalleri kurmaktadır. Görücü usulü evlendirilmek için bir teklif alır fakat Nahla bu teklif için hevesli değildir. Üst katlarına taşınan yeni komşuları Madam Jiji'nin gizemini çözmeye çalışan Nahla, Jiji'nin işletmesine konuk olur. İşletme, Nahla'nın kendini ve arzularını keşfedebileceği bir sığınak olacaktır.

Sevgili Gaya Jiji, kadını ve cinselliği böylesi bir karmaşada politika ve oturmuş belirli başlı kurallara karşı çıkarak oldukça başarılı bir şekilde işlemiş. Başrolü oynayan Manal Issa, bana kalırsa karakteri o kadar iyi benimsemiş ki filmde yansıtılmak istenen gerçeklik ve hayal kavramanı iç içe bir şekilde geçirmeyi başarmış. Yapımın bir diğer önemi bizim için bir Türk oyuncunun boy gösteriyor olması. Metin Akdülger, Nahla'nın arzularına cevap veren The Dream Man olarak karşımızda. Kendisini çoğunlukla ikili sahnelerde perde de görmüş olduk. Gösterim sonrası oyuncular ve ekip ile yapılan soru-cevapta kendisi böyle bir proje de yer almış olmanın onun için güzel bir deneyim olduğunu belirtti. Gaya Jiji'nin Metin Akdülger'i, Mısırlı ideal erkek tiplemesine uyduğu için tercih ettiğini de ifade etti. Gaya Jiji'nin ilk yönetmenlik deneyimi olmasına rağmen biz filmi oldukça beğendik. Festival filmi izlemek ve kadın rolünü politika ve karmaşa içerisinde ele almak isteyen arkadaşlara önerimiz olacaktır.


10 Ocak 2019 tarihi itibari ile Almanya'da vizyona giren En Sevdiğim Kumaş, 38. İstanbul Film Festivali kapsamında 12-13 ve 14 Nisan tarihlerinde festivalseverler ile buluşmuş oldu. Kaçırmış olsanız da mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.