''İYİ MİYDİ ACABA?'' | Game of Thrones 8x1 SPOILER'lı İnceleme


Neredeyse 2 yıldır hasretle beklediğimiz (en azından benim) Game of Thrones'un final sezonunun ilk bölümü sonunda yayınlandı. Peki sadece 6 bölüm sürecek bu final sezonu için ilk bölüm genel olarak nasıldı? Beni tatmin etti mi? Açıkçası bu konuda biraz kararsızım. Bölüm genel olarak iyi olsa da, final sezonunun sadece 6 bölüm süreceğini de göz önüne alırsak, ilk bölüm için bana biraz boş hissettirdi. Daha fazla şey yaşanacağını tahmin ediyordum ben. Bu uzun konuyu kalan 5 bölüme nasıl sığdıracaklar merak ediyorum.

 Peki ya açılış sahnesi? Sahnede ilk olarak Arya'yı görmemiz beni sevindirdi. Her ne kadar Jon'la orada karşılaşmayacaklarını tahmin etsem de yine heyecanlanmıştım. Ve yine bu sahnede, 1. sezonun ilk bölümünde Kral Robert'ın Winterfell'e gelişinde çalan aynı müziğin kullanılması ve gelen orduyu izleyebilmek için ağaca tırmanan çocuk ile o sahneye ve Bran'e paralellik çekilmesi de hoş bir detaydı.

Jon'a gelecek olursak, tacını bırakıp Daenerys'e diz çöktüğünden, hem Sansa ile hem de tüm Kuzey halkıyla aralarında yaşanan gerginlik de iyi işlenmiş. Ayrıca, Winterfell'in altında Sam'le yapılan konuşma ve Jon'un gerçek ailesini ve Krallığın gerçek varisi olduğunu öğrenmesi bence ilerleyen bölümlerde onun için pek de önem taşımayacak. Bunu gizli tutup tahtı Daenerys'e bırakmasını ve Kuzeydeki asıl tehdide odaklanmasını olası buluyorum ben.


Peki ya Jaime? Öncelikle Jaime'nin yeni imajını gayet beğendiğimi söylemeliyim. Yaşadığı onca şeyden sonra adamın saçlarına ak düşmüş resmen. Bran'le karşılaştığı sahnedeki oyunculuğunu çok beğendim. Bu karşılaşmayı tam 7 sezondur bekliyorduk ve açıkçası ben istediğimi aldım. İlerleyen bölümlerde ikili arasında neler yaşanacak merak ediyorum.

Arya ve Jon buluşması ise güzeldi. Çok iyi değildi ama yine de tatmin etti. Sadece bu kadar zaman bekledikten sonra daha iyi bir şeyler bekliyordum ben. Mesela 6. sezondaki Sansa ve Jon buluşması daha duygusaldı bence. Hazır Arya demişken, Arya ve Gendry buluşmasındaki 'Leydi' muhabbeti de çok hoşuma gitti. Aralarındaki eski ilişkiye güzel bir gönderme olmuş.

Ve gelelim CRINGE-FEST'e;

Evet artık incelemenin son kısmına geldik. Ayrıca bu kısım, bölümde sinir olduğum ve hiç beğenmediğim tek kısım oldu. Neden bahsettiğimi az çok anlamışsınızdır. Jon ve Dany'nin ejderhalarla uzaklara uçtukları ve öpüştükleri anda ejderhaların Jon'a ''Anneme mi?'' bakışı attıkları o cringe sahneden bahsediyorum. Neden sayın yapımcılar? Neden? Artık böyle kararlar mı alıyoruz dizide? O sahne bölümden çıkarılsa ne güzel olurmuş. Neyse bu sahne hakkında çok konuşmak da istemiyorum açıkçası.

İncelemenin sonuna geldik. Bölüm hakkında siz neler düşünüyorsunuz merak ediyorum, yorumlarda belirtin lütfen. Gelecek hafta bir sonraki bölümde görüşmek üzere!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.