'Sen Kimsin?': Ronin

Clint Barton sonunda Avengers: Endgame'in 2018'in Aralık ayında çıkan ilk fragmanında gözüktü! Fakat bu kez Hawkeye olarak değil. Bu kez karşımıza siyahlara bürünmüş ve kılıçları kuşanmış haliyle, Ronin olarak çıktı. 'Sen Kimsin?' serimizin bu yazısında ise filme günler kalmışken Ronin karakterini konuk ediyoruz.

(Küçük bir dipnot: Ronin ismi 12. ve 19. yüzyıllar arasında Japonya’da ustasını savaşta kaybetmiş samuraylara verilirdi.)

Karakterin Orijini

Ronin kostümü Marvel çizgi romanlarında pek çok karakterin eline geçmiştir. Moon Knight olarak bildiğimiz Marc Spector, Echo adıyla tanınan Maya Lopez ve elbette bugünün konusu olan eski Hawkeye, Clint Barton. Barton kostümü Maya Lopez’den devralmakta ve uzun yıllar Marvel Evreni’nde bu isimle tanınmakta.

Çizgi romanlarda, Civil War'daki büyük savaşın sonunda Steve Rogers’ın ölmesi üzerine Tony Stark, Clint Barton’a yeni Kaptan Amerika olmasını teklif eder. Zira Clint, Cap’in kalkanını rahatça kullanabilen sayılı kişilerdendir. Lakin Hawkeye bunun Steve’in hatırasına saygısızlık olacağını düşündüğü için reddeder.
Clint Barton'ın ünvanı reddetmesi üzerine Bucky, Yeni Kaptan Amerika olur. “Yeni Kaptan Amerika’ya” hoşnutsuzluğunu bildirmek için bir ziyarette bulunduktan sonra Clint bir süreliğine kayıplara karışır.
2007’de yayımlanan New Avengers #30’da Barton New Avengers ekibiyle tanışma fırsatı yakalar. Ekibin acil bir göreve çıktıklarını görünce göreve katılmayı teklif eder. Görev ise ilk Ronin olan Maya Lopez’i, Elektra ve The Hand’in elinden kurtarmaktır. Görev için Lopez’in Ronin kostümünü kuşanan Barton bir süre New Avengers takımında kalmaya devam eder. Fakat artık Hawkeye olarak değil, Ronin olarak bilinecektir. Bu ismi seçmesinin sebeplerinde biri ise Civil War'da yaşanan olaylardan sonra tanınmak istememesidir. Ronin kimliği sayesinde ok ve yay yeteneklerinin yanına kılıç kullanımını da ekleyen Ronin bir süre sonra New Avengers’ın lideri haline gelir. Dark Reign ve Siege eventlerinde etkin rol oynadıktan sonra Heroic Age döneminde yeniden Hawkeye olarak sahalara döner. Daha sakin bir hayat yaşamayı ve sokak düzeyi kahramanların arasına katılmayı seçer.
Ronin hakkında bilmeniz gerekenler genel hatlarıyla böyle. Daha detaylı bilgi elde etmek için Brian Michael Bendis’in New Avengers serisine göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.