War of the Realms: Dev Hikaye Öncesinde Bilmeniz Gerekenler


Evet bildiğiniz gibi çizgi roman dünyasında artık eventler eksik olmaz hale geldi. Bir kısmı maalesef sırf satışlar için yaratılıp, variant kapaklar ile doldurulur. Ama gel görün ki benim sevdiğim diğer kısım gerçekten uzun yıllar planlanıp, okuyucunun karşısına gerçek bir resim olarak çıkar. İşte War of the Realms (Bundan sonra WotR desem?) böyle bir event. Bu eventin geleceğini yaklaşık 6 senedir yani Jason Aaron'ın Thor'un başına ilk geçtiği dönemlerden beri geleceğini biliyorduk ve şimdi de geri sayım bitti ve asıl olay başladı.
Eğer Jason Aaron'ın Thor hikayesini başından takip edememişseniz (Ki okumanızı öneririm. İlk 2 cildi Marmara Çizgi tarafından Türkçe'ye çevrildi.) aşağıda ki özet yardımıyla hikayeyi daha iyi anlayacağınızı umuyorum.


War of the Realms Nedir?
Her ne kadar yazar Aaron'ın kafasında plan başından beri olsa da  eventin Thor hikayesindeki ilk bahsi Kara Elf Malekith'in Hel'deki hapishanesinden kaçması ve sonrasında müttefiklerini toplayarak diyarları savaşa zorlaması ile başladı.
Kendisinin yaşadığı gibi herkesin savaş tarafından bozulmasını isteyen Malekith, bu savaşa tüm diyarları katmaktan kaçınmıyor. Şu an neredeyse bütün diyarlar savaş ile harap olmuşken sıra asıl mücadelenin olacağı Midgard'a geldi.


Diyarlar
Eskiden 9 tane olarak bilinen diyarlardan şimdi 10 tane var. 
Midgard - Dünya. Thor'un Asgard'dan sonraki yuvası.
Asgard - İskandinav tanrıları olarak tanıdığımız tanrıların yuvası.
Alfheim - Barışçıl Işık Elflerinin evi.
Jotunheim - Buz Devleri başta olmak üzere tüm devlerin diyarı.
Muspelheim - Ateş cinlerinin yuvası.
Niffleheim - Hel, yaşayanların öldükten sonra geldiği yer.
Vanaheim - Eski Tanrıların (Asgard'a yerleşmemiş olanların) yaşadığı yer.
Nidavellir - Cücelerin diyarı.
Svartalfheim - Savaşı başlatan Malekith ve diğer Kara Elflerin diyarı.
Heven - Daha sonradan eklenen diyarda Angel'lar olarak bilinen vahşi kadın savaşçılar yaşıyor.


Şu Ana Kadar Neler Oldu?
Evet belki de çoğunuzun bu yazıyı okumasındaki amaca geldik. Jason Aaron'ın savaşa uzanan Thor destanı dün başlamadı tabi ki. Hikayeleri size baştan sona anlatmaya kalksak muhtemelen her seri için birkaç yazı gerekir. O yüzden WotR anlamanız açısından gereken şekilde özetlersek;

Thor God of Thunder
Jason Aaron'ın, Thor ile ilk macerası God Butcher ile başlıyor. Evrendeki gezegenlerin Tanrıları tek tek ölmeye başlayınca Thor, bunu herkesten sakladığı eski düşmanı Gorr, Tanrı Kasabı olduğunu anlar. Tamamen Tanrısız bir evren hayaliyle dolan Gorr'u yense de Thor düşmanı tarafından kendisinde kalan şüpheler ile yaralanır. (Bu hikayeyi hızlı geçmemin sebebi hem bunu hazır Türkçesi varken okuyabilecek olmanız, hem de savaşa direk etki etmeyen tek hikaye.)

Kara Elflerden oluşan bir birlik diyarların en derinindeki Niffleheim hapishanesine baskın yaparak eski kralları Malekith'i serbest bırakırlar. Hapishane çukurunda geçirdiği zamanlardan sonra Malekith'in tek bir amacı vardır: İntikam. Üstelik sadece onu çukuruna atanlardan değil. Tüm diyarlardan.


İşine kendi diyarı Svartalfheim ile başlar ve karşına çıkan herkesi katlederek ilerler.
Malekith'in peşine bir ordu ile düşmek isteyen Thor, kongrenin kararı ile kendini her diyardan bir savaşçı ile oluşan (Alfheim'dan Sir Ivory, Nidavellir'den cüce Screwbeard, Troll Ud, Jotunheim'dan dev Oggy ve Kara Elf Lady Waziria.) League of Realms'in içinde bulur. Amaçları Malekith'i yakalamaktır. Ekip Malekith'i yakalamak için birkaç fırsat yakalasa da birbirlerine karşı yabancı olmaları onları üst üste başarısızlıklara sürükledi.
Malekith'in yarattığı kıyım kendi halkı üzerinde büyük bir korku saldı ve Kara Elfler diğer diyarlara kaçmaya başladı. Önce Alfheim'a ardından Jotunheim'da saldırılarına devam eden Malekith burada LoR ile olan karşılaşmasında dev Oggy'i öldürür ve Jotunheim devlerini kendi tarafına çektiğini açıklar. Hem sayıca az olmaları hem de (Hala mantıksız olan) diplomasi nedeniyle Malekith'in gitmelerine izin verir ve arkadaşlarını gömerler. Sürekli olan başarısızlıkları ve Malekith'in önde olmasının nedeninin bir hain olduğunu düşünen LoR, kendi arasında kavgaya tutuşur. Thor ise hain olarak ilan ettiği Troll Ud'un kafasını parçalar ve bu işi yalnız yapılamayacağına karar verir ve Kara Elf kabilelerine Malekith karşısında birleşmeleri ve kendilerine destek olması için haber yollar. Midgard'da Thor, Lady Waziria ve Kara Elfler arasında yapılan görüşmeyi Malekith basar. Thor, Waziria'ya onun hain olduğunu bildiğini söyler ama yanılmıştır. Malekith'in daha en başında Thor'a yerleştirilmiş böcek (Gerçek böcek.) ile önde olduğu ortaya çıkar. İşler kötü durumdayken yardıma LoR yani Sir Ivory, Screwbeard ve (Kafası olan) Troll Ud gelir. Yani son hileyi yapan Thor olmuştur.
Tam bir uyum içinde LoR, Malekith'in birlikleri yenmeyi başarır. Thor, Malekith'i infaz edecekken, Kara Elf kabile sözcüleri onu durdurur.


Daha sonra Diyarlar Kongresinde, Kara Elfler yeni kralları olarak Malekith'i seçtiklerini söylerler. Çünkü Kara Elfler onları sevip sayanı değil, korktukları kişiyi lider olarak kabul ederler. Malekith'in işlediği suçlar nedeniyle alması gereken cezayı, Waziria'ya halkını kurtarmak için cezayı Malekith yerine çekmek için gönüllü olur.
Malekith'in kral olduktan sonra ilk işi ise yanına Jotunheim devlerini alıp Musperlheim'a gitmek olmuştur. Ama işgal için değil, müttefik edinmek için.

Serinin son hikayesinde Şeytani CEO Dario Agger (ki kendisi aynı zamanda dev bir Minotaur (Yarı insan, yarı boğa)), Thor ve Asgard'lıları kendi şehri olan Broxton'dan atmak için türlü planlar yapar. Bunlardan birinde troller ile çalışmıştır ve bunda trol kralı Ulik, Thor'a diyarlarda bir savaşın fısıltılarının dolaştığını söylemiştir. Asgard'lılar Broxton şehri vatandaşlarına en güzel sarayını hediye olarak bırakır ve uzaya gider.

Thor (Kadın Thor'un İlk Ortaya Çıkışı)

"Her zaman bir Thor olmalı." işte serinin yeni Thor'unu böyle açıklayabiliriz. Aynı zamanda Buz Devlerinin kralları Laufey'in kafatası için dünyayı işgal etmesi ile savaş tam anlamıyla Midgard'a taşınmıştı. Asgard'ın ve bizim Odinson'ın savaşı unutup kendi içinde kavgalara tutuşmasının da yardımı olmadı tabi. Çekicini kaybetmesi üzerine akılsızca hareket eden Odinson, Malekith'e düşüncesizce saldırır ve bunun sonucunda düşmanı tarafından kolu kesilir.
Gizemli Thor ise Malekith ve devlerden oluşan birlikle savaşır ama Odinson'ın da kendisine saldırmasından yararlanan Melekith uzaklaşır. Mjolnir'in yeni kadın sahibi ile bağına şahit olan Odinson onu Thor olarak kabul eder.
Malekith ise Dario Agger'ı saflarına katar ve kendisine diyarlardan arta kalanlar ile istediğini yapabileceğini söyler. İkili ardından Alfheim'a saldırarak Işık Elflerini katletmeye başlar. Amaçları ise yeterince kurban yatarak büyü ile Buz DeviKral Laufey'i diriltmektir. Savaş ile ilgilenmek artık yeni Thor olan Jane Foster'a kalmıştı.

The Unworthy Thor
Mjolnir olmadan hayat amacını şaşıran Odinson, gizemli bir figür (Gerçekte Nick Fury) tarafından Asgard yıkıntılarının arasında başka bir çekiç (Secret Wars sırasında Ultimate evreninden gelen Mjolnir) olduğunu öğrenir. Kendisine yeni bir amaç edinen Odinson, Asgard'ı olması gerektiği yerde bulamaz. Odinson'ı bulan Beta Ray Bill, Asgard'ın çalındığını söyler ve Odinson'a kendi çekiçi Stormbreaker'ı teklif eder ama kabul edilmez. İkili Asgard'ı kaçıran The Collector tarafından yakalanır. Collector, Odinson'a Asgard'da Mjolnir'i gösterir ama bunun tek gerekçesinin layık olmak gerektiğine inanmaz ve Odinson'a işkence eder. Odinson yanındaki hücrede kardeşi Loki'nin eski köpeği Thori ile karşılaşır. Bu sırada Hela, Thanos ile anlaşma yapmak istemektedir. Thanos ise bir hediye ister: Mjolnir.
Beta Ray Bill'in onları kurtarmasıyla artık Collector'un peşine düşen ekip Hela ve Thanos'un Black Orderı ile de karşılaşır. Yapılan savaşın arasında Ultimate Mjolnir'e ulaşan Odinson bunun kendi Mjolnir'i olmadığını kabul eder ve gücüyle Black Order'ı def eder ama bununla yetinmez ve Collector'un tüm koleksiyonunu serbest bırakır.


Eli boş dönse de Thanos'a birlikte evrene her şeyden daha çok ölüm getirebileceklerine ikna eden Hela ise istediğini elde etmiştir. Bir güç ortağı ve bir sevgili.
Asgard'ı ait olduğu yere geri getiren Odinson, Bill'e artık layık olmamasının nedeninin kendisinin ve hiçbir Tanrı'nın layık olmadığını düşünmesi olduğunu itiraf eder. Çünkü Nick Fury'nin fısıltısının "Gorr (Tanrı Kasabı) haklıydı." gerçek olduğunu düşünüyordur. Bill, Odinson'a çekiçli ya da çekiçsiz Thor olduğunu hatırlatır. İkili Ultimate Mjolnir'i asıl hak edenin gelip alması için orada bırakır. (Ki son sayfada o kişi gelmiştir.)


The Mighty Thor
İşte şimdi başlıyoruz.
Jane Foster'ın artık resmi olarak Thor olduğu yeni seri direk savaşın diyarlara etkisi ile başlamıştı. Malekith'in ordusu Alfheim'da artık Loki'nin de bulunduğu müttefikleri ile yaptığı saldırısıyla Işık Elfleri yok olmanın eşiğine gelmişti.

Savaşın resmi olarak başlangıcı

Elfler Kraliçesi Aelsa halkını kurtarmak için son çare olarak Malekith ile evlenmeyi kabul etmiş ama Malekith bunu kendi lehine kullanıp tüm Elflerin başına geçmişti. (Yani işler iyiler için pek güzel durmuyor derseniz biraz daha bekleyin.) Bu sırada Asgardia da ise Lady Freya'nın Odin tarafından azledilmesinden sonra iç savaşın eşiğine gelindi. Ama bunlar Loki'nin annesi Lady Freya'yı zehirli hançerle sırtından bıçaklamasıyla (Gerçek anlamda.) etkisini kaybetti. Ama Lady Freya'nın ölmek yerine komaya girmesi Loki gibi bu savaşta önemli bir oyuncunun hangi tarafta olduğuna dair şüphe vermişti.

Sir Ivory, Kraliçe Aelsa'yı kurtarmak için League of Realms'i tekrar bir araya getirdi. Bu her ne kadar önemli bir gelişme olsa da Malekith'in eski LoR üyesi Lady Waziria'yı hapsinden çıkarıp onu yeni Kurse'e çevirmesi bu savaşta ne kadar çok şey düşündüğünü gösteriyordu. Malekith'in, Alfheim'in yüce kalesi Ljosalfgard'ı yok edip, Kraliçe Aelsa'nın tüm hayat enerjisini çalmasıyla kahramanlarımız buruk bir zafer elde etti.

Malekith, Asgard ve şampiyonlarını alt etmesi gerektiğini de biliyordu. Bu görevi Loki'den başkası yapamazdı tabi. Loki Shi'ar Tanrılarına giderek onların Thor'un altında kalan tanrılar olduklarını söyler ve onların Thor'u kaçırmak için Asgardia'ya saldırmasına neden olur. Amaçları yapacakları testler ile Thor'dan daha çok tapılan tanrılar olduklarını kanıtlamaktır. Her biri birbirinden vahşi testlere (ki çoğunda başarılı olsa da) artık dayanamayan Thor Shi'ar tanrılarına karşı harekete geçti.


Her ne kadar yeni Thor'u hırsız olarak damgalamış olsalar da Asgard tanrıları Shi'ar imparatorluğuna karşı saldırı başlattı. Asgard kuvvetleri özellikle Destroyer ile neredeyse tüm Shi'ar birlikleri hezimete uğrattı ve Shi'ar Tanrılarına karşı Thor'a katıldı. Bunların üzerine Sh'ar Tanrıları önce "En Büyük Yargı"yı ardından Phoenix Force'u serbest bıraktı. Phoenix Force'u birlikte yenen Asgard ve Shi'ar birlikleri aslında daha önemli olan problemlerini unuttu. En Büyük Yargı: Mangog.

Savaş ile parçalanan Alfheim'dan kaçan Işık Elfleri, Nidavellir'e sığınmışlardır. Diyar meclisinden Volstagg ve Rosalind Solomon'un ziyareti sırasında Muspelheim'ın ateş cinleri saldırıya başlar. Katliam sırasında bazı çocukları kurtarmaya çalışan Volstagg, çocukların yanarak öldürmesini durduramaz ve cinleri öldürür. Artık aklında savaşın vahşiliği dışında bir şey kalmayan Vostagg, Ultimate Mjolnir'in çağrısını duyar ve onu kaldırarak War Thor'a dönüşür.


War Thor olarak ilk işi Nidavellir'e giderek ateş cinlerini katletmeye başlar. Özellikle Malekith'in iki güçlü teğmeni Amora ve Ulik'i rahat bir şekilde üstünlük sağlayarak gücünü gösterir. Nidavellir'deki tüm ateş cini ordusunu yok ettikten sonra Muspelheim'a gider. Burada "Küllerin Kraliçesi" Sindir'e üstün gelir. Bu sırada Nidavellir'i duyan Thor'da buraya ulaşır. Thor ile Sindir kapışırken öfkesi daha da artan War Thor, yarattığı fırtına ile savaşçı cin ya da çocuk goblin demeden tüm diyarı yıkmaya başlar. Bu kıyıma engel olmaya çalışan Thor, War Thor ile kapışmaya başlar ve iki Thor'un savaşı tüm diyarlarda yankılanır. Savaş devam ederken kendilerini Malekith'in diyarı Svartalfheim da bulurlar. War Thor burayı da yıkmaya başlar ama Odinson da Thor'un yanına katılmıştır. War Thor'un aslında Volstagg olduğunu öğrenen Jane, Mjolnir'i bırakır ve arkadaşı Volstagg'e ulaşmayı başarır. Tüm bunlar Malekith'in tarafına zarar vermiş gibi gözükse de kendisi çoktan yeni diyarı müttefik olarak edinmiştir: Heven.

Malekith tarafından gönderilen birlikler Dünya Ağacı'nın köklerindeki Nornkeep'e saldırırlar. Burası herkesin kaderin bağlı olduğu yerdir. Odinson ve Thori her ne kadar birlikleri engellemeye çalışsa da bu Nornkeep'in yok olmasına ve Norn Kraliçesi Karnilla'nın ölmesini engellemeye yeterli olmaz. Artık tüm diyarlarda herkesin kaderi kendi ellerindedir.

Volstagg, arkadaşları tarafından tutuklanmıştır ama Ultimate Mjolnir onu yeniden bulmuştur. Savaşın çağrısına bir kere daha kulak verir ve War Thor olarak kendini Asgard da bulur. Ama kötü bir süpriz ile karşılaır. Mangog Asgard'a gelmiştir. War Thor olarak her ne kadar büyük bir güç olsa da bu Mangog'un muazzam gücüyle onu yenip Ultimate Mjolnir'i parçalamasına engel olamadı. Volstagg'in yaralı bedeni uzayda sürüklenirken, Mangog ise Malekith tarafından Asgardia'ya doğru yönlendirildi. Doctor Strange Jane Foster'a Mjolnir'in onun sağlığını tamamen mahvettiğini ve bir kere daha Thor'a dönüşürse öleceğini söyler. 


Hedefine ulaşan Mangog büyük bir nefret ve vahşetlere Asgardia da karşısına çıkan her şeyi yok eder. Buna her şeyin gözcüsü Heimdall'ın gözleri, diyarlar arasındaki yol olan Rainbow Bridge ve Lady Freya tarafından kontrol edilen Destroyer da dahildir. Mangog taht odasına ulaştığında Odin ve Odinson kalan her şeyiyle savaşırlar ama bir türlü üstünlük sağlayamazlar. Onları gören Lady Freya yardımcı olabilecek bir şeyler arar ama bu sırada Loki tarafından karşılanır. Loki, kimsenin ya da hiçbir şeyin Mangog'u durduramayacağını ve tek istediğinin annesini kurtarmak olduğunu söyler. Onu yaralamasındaki tek nedenin Malekith'in, Asgard'ın başında Lady Freya yerine daha zayıf olarak gördüğü Odin'in olmasını istemesidir. Teklifi kabul etmeyen Lady Freya oğlunun gidişini izler. Mangog da Odin ve oğlunu öldürmeden önce tüm Asgardia'yı güneşe doğru yönlendirir. Artık her şey bitmiş gibi görünür ama tüm bunlar olurken Midgard'da artık Mjolnir'den gelen çağrılara katlanamayan Jane, gözünü karartır ve öleceğini bile bile tekrar Thor'a dönüşür.


Mangog ile kanlı bir dövüşe girişen Jane, Asgard tanrılarına insanların inanacak tanrılarına ihtiyaç duyduğunu söyledi ve onlara kaçacak zaman kazandırdı. Odinson ile Mangog'a karşı dövüşürken ve Asgardia yok olurken, Jane son çare olarak Mangog'u Mjolnir'e bağlar ve ikisini de güneşe fırlatarak yok eder. Mjolnir'den ayrılması ile insana dönüşerek solmaya başlayan Jane, Odinson'a veda eder. Odinson, Jane'nin cansız bedenini diğer tanrıların yanına getirir. Jane'e Valhalla kapıları açılmıştır ama ne o ne de Odinson bunu kabul etmez. Tüm gücüyle uğraşan Odinson, Mjolnir'in içindeki fırtınanın gücü ve Odin'in de yardımıyla Jane'ni canlandırmayı başarır. 
Asgardia'yı kaybeden Asgard'lılar ise ya Odin ile eski evleri Asgard'a geri döndü ya da Lady Freya ile birlikte Midgard'a sığındı. Mjolnir'in gitmesi ile Jane tedavisine döner ama Odinson'a Mjolnir'den kalan son parçayı verir ve "Her zaman bir Thor olmalı." der.

Thor (Şu Anki seri)
Hepimizin yıllardır bildiği Odinson, Thor olmaya geri döndü ama onun için işler kolay başlamadı. Yemeden, uyumadan ve kafasında sadece savaşı durdurmak olan Thor'un artık Mjolnir'i yok ama kesinlikle çekiçleri var. Sarışın tanrımız Mjolnir'in yerine cephanesini, Asgard da cücelerin durmadan yaptığı ve Odin'in güçlendirdiği sınırsız çekiç ile güçlendirdi. Odin'in Asgard da ruhsal olarak dipte olduğu zamanda, Lady Freya ise Midgard'da kendi halkını düzene sokmaya çalışmak ile uğraşıyor. Lady Freya aynı zamanda Thor'a, Loki'nin Malekith yerine kendi taraflarında olduğunu düşündüğünü söyler.


Bifrost olmadığı için diğer diyarlara ulaşamayan Thor, Asgardia'dan dağılan silahları toplarken, kurnaz Loki'nin yönlendirmesi ile Hel'e yaptığı aile yolculuğunda Sindir ve birliklerinin Hel'i ele geçirmek üzere olduğunu görür. Var olan en büyük ordunun (Sonuçta ölüler ordusu) Malekith'in eline geçmesine izin vermeyecek Thor, kardeşleri Balder, Tyr ve yakın zamanda ölmüş olan Karnilla'nın safına katıldı. Loki'nin ailedeki tek sırttan bıçaklayıcı olmadığını kanıtlayarak Tyr yoldaşlarını Hela'yı serbest bırakmaları için kandırdı. İki taraf savaşa girse de Loki onlara asıl düşmanlarının Sindir olduğunu hatırlatması ile Balder ve Hela, Hel'i tekrar ele geçirmek için evlilik ile birleşme konusunda anlaştı. Ama Thor bunların yeterli olmayacağını düşünüp, büyük savaşçılar Valkürlere ulaşabilmek için Loki'den onu geçici olarak öldürmesi ile (bu defa önden bıçaklayarak) Valhalla'ya ulaştı. Bu sırada düğün önce Thanos (Ki Hela'dan ayrılmak için gelmişti.), ardından Sindir ve askerleri tarafından basılır.

Hell Yeah

Başta kaybedilen mücadele, Thor'un yanında Valkürler ile gelmesi ile tamamen değişir. Bunların sonucunda Sindir ve Hel'deki birlikleri Valkürler tarafından bozguna uğrar. Sindir ise Niffleheim'dan çekilir. Düğünü tamamlamak için Karnilla yemin yüzüğünü takar ve Hela ile evlenerek Hel'in Kraliçeleri olurlar. Karnilla'nın düğün hediyesi olarak Balder yaşayanların dünyasına Thor ile birlikte geri döner. Yanlarında Valkyrie ile tabi.

Savaşın kendisine geleceğini bilen Thor kendi safını güçlendirmek için ve kız kardeşini bulmak için Heven ile iletişime geçer ama onlar zaten Malekith'in tarafında olduğu için yakalanır ve Heven hapishanesine atılır. Ama bu olasılığı da düşünmüş olacak ki hayvanları, Thori, Toothgrinder ve Valkyrie'nin atı ile hapishane kaçışlarını yaparlar. Thor son olarak (Angela'yı da ürküterek) tüm hapishaneyi ve içindeki tüm melekleri sonsuz uzay boşluğuna atar. Artık sevdiğimiz Thor'un sert oynadığı bellidir.

Aferin oğluma

Loki'nin Buz Devleri ile anlaşamaması ve Dario Agger'ın ise (muhtemelen Malekith'in kendi gezegenini yok edeceğini artık anlamış olacak ki) sarhoş bir akşamında Roz Solomon'a ulaşması ile anladık ki Malekith'in müttefikleri o kadar da sağlam değil. Bunlara ek olarak Odin kardeşi Cul'u Malekith'in birliğine sızması için yollamıştır. Odin ile yaşadığı fikir ayrılıklarına dayanamaz ve babası ile bağını koparır. Jane Foster'ın tedavisi sonuçlanmış ve kanseri yenmiştir (Muhtemelen biri bana çekicimi getirsin demiştir.).

Ama artık zaman doldu. Malekith ve ordusu Kara Bifrost'ları ile Midgard'a ilerlemeye başladı. Thor ve Asgard hazır olsun ya da olmasın savaş burada. Bakalım nasıl sonuçlanacak?

Şimdilik bu kadar. Hikayemiz tabii ki War of the Realms sayfalarında devam edecek. Aşağıda WotR için okuma listesini bulabilirsiniz. Tabi yan hikayeler iyi hoş olabilir ama ben şahsen sadece Jason Aaron tarafından yazılmış olanları alacağım.


Keyifli okumalar. Sorunuz olursa lütfen yorumlarda sormaktan çekinmeyin.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.