Detective Pikachu Spoiler'sız İnceleme


Pokemon'a bayılıyorum. Oyunlarını severek oynadım, Pokemon isimlerini ezberledim ve bu yılın sonunda gelecek oyunu baya merak ediyorum. Detective Pikachu ilk açıklandığında yüzümü ekşittim çünkü oyun filmlerinin sonu iyi olmuyordu ama o ilk fragmanı izlediğimde, tüm o ezberlediğim Pokemonları görünce, bayıldım. Gerçekten istediğim Pokemon filmi mi gelecekti? Pokemon filmini bırakın gerçekten güzel bir oyun filmi mi geliyordu? Anlayacağınız bu filmden beklentim fazlasıyla iyi ve eğlenceli olacağı yönündeydi. Peki oldu mu?

Detective Pikachu'nun hikayesi aslında uyarlandığı oyuna baya benziyor. Hafızası kayıp bir Pikachu'nun babasını kaybetmiş bir çocuğa yardım ederken aslında daha büyük bir komplo teorisinin içinde bulunduklarını fark etmesini anlatıyor film. Biraz neo-noir biraz da iki birbirinden farklı polisin birlikte çalışmasını anlatan filmlere dediğimiz Buddy cop tarzı olan film ilk yarısı ile sizi sararken ikinci yarı ile bir düşüşe sokuyor. Hele son 30 dakikası sizi gerçekten hayal kırıklığına uğratabilir.Filmle ilgili sevdiğim birkaç şeyden önce en büyük sorunlarımı dile getirsem daha iyi olacak. İlk olarak filmde büyük bir ton ve tempo sorunu var. Film hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik olmaya çalıştığı için hikaye ona göre şekillenebiliyor. Bazen gerçekten karanlık temalara sahip olurken bazen çocuklar için yapılmış basit bir hikayeye dönüyor. Bunu üçüncü parçada baya hissediyorsunuz. Ton değişikliği yaşarken gelen bir tempo sorunu da oluşuyor. Filmde en çok heyecanlanmanız gereken yerde heyecanlanamıyorsunuz çünkü öyle bir yer oluşamıyor.

Diğer bir sorunum oyunculuklar. Tüm insan karakterler aynı oyundaki bir NPC edası ile konuşuyor. Bazılarında hiç duygu yok ve bu konuşma tarzına alışmak biraz zamanımı aldı ama alışınca ana iki karakterimiz daha iyi geliyor. Tabii alışamadığım karakterler oldu. Filmde öyle konuşan kötüler o kadar hayal kırıklığı ki anlatamam.

Son üzen noktam ise aksiyon sahneleriydi. Pokemon'u Pokemon yapan bazı şeylerden biri dövüşleridir. Bu filmde hiç akılda kalıcı güzel bir Pokemon dövüşü yok. Bir tane benzeyen bir şey var ama ne kadar tatmin eder bilmiyorum. En epik olabilecek dövüş bile hiç heyecanlı yapılamamış.

Bu filmin en iyi yanı sanırım Pikachu. Diğer pokemonların görünüşünden katlarca daha iyi olmasının yanında hareketleri ve konuşması gerçekten başarılı. Ryan Reynolds gerçekten güzel bir iş çıkarmış. Filmi hatta biraz o taşımış diyebiliriz. Karakterler ile olan ilişkileri, diyalogları eğlenceliydi ve yüzümde bir gülümseme bırakıyordu.Şimdi biraz da minik şeylerden bahsedelim. Çok güzel bir evren yaratılmış diyebilirim. Pokemonlar ve insanların bir arada yaşadığı bir dünya ancak bu kadar güzel gösterilebilirdi. Efekt konusunda bazen başarılı ama bazense sırıtıyor. Müzik olarak aklımda kalan sadece iki parça var onlar da klasiklerden olduğu için.

Sonuca gelirsek Detective Pikachu benim için bir hayal kırıklığıydı. Benim gibi fanları gülümseten anları olsa da filmden tatsız bir şekilde ayrıldım. Keşke film biraz daha uzun olsa da hikayeyi daha iyi oluştursalardı dedim. Eğer gidecekseniz beklentinizi çok yüksek tutmayın ve biraz eğlenmeyi bekleyin. Yine de Detective Pikachu tek ortalama oyun filmi olmayı başardı gözümde. Rakipleri çok güçlü değil aslında. Bu filme bir not verecek olsam muhtemelen 6.5'a yakın bir şey verirdim ama bu puanda Pokemon fanlığımın yaptığı eklemeler de var yoksa kesinlikle daha azını hak ediyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.