''SAÇMALIKLAR'' | Game of Thrones 8x4 SPOILER'lı İnceleme


Bu bölüm açık ara sezonun en çok hata bulunduran bölümüydü. Bölümün başları dışında çoğu şeyi beğendiğimi söyleyemem.
Öncelikle beğendiğim şeylerden bahsedeyim; başlangıç güzeldi. Ölüleri dizip yaktıkları sahneyi beğendim. Jon'un konuşması olsun, Daenerys ve Sansa'nın sevdiklerine vedası olsun, güzel bir sahneydi. Kit Harington'ın oyunculuğunu bu sahnelerde beğendim. Jon'un konuşmasındaki dramatikliği güzel yansıtmış bence. 


Bölüm genel olarak Dany ile alakalı bir bölümdü. Bölümün başında Jorah'a veda ederken, ortasında Rhaegal'ı, sonunda ise Missandei'yi kaybetti (Rhaegal mevzusuna daha sonra gelicem.) . Bu sahnelerde, özellikle bölümün başında, Emilia Clarke'ın oyunculuğunu beğendim.

Şimdi gelelim ziyafet sahnelerine. Bu kısımları da gayet beğendim. Kuzeyliler Westeros'a göre biraz vahşi bir topluluk olduğu için, ziyafetleri de tam böyle içip sapıtarak geçiyor. Güzel işlemişler bu konuyu da.


Bu sahnelerde ayrıca Daenerys'in Mad Queen olacağını bariz belli ettiler gibime geliyor. Şu an tüm Kuzey'in Jon'un arkasında olması ve onu gerçek bir kral olarak görmeleri, ilerleyen bölümlerde Dany ve Jon'un arasının açacak gibime geliyor. Özellikle Tormund'un ''İşte takip edilecek bir Kral'' falan dediği sahnede, Dany'nin şalterler iyice attı. Yazarlar Daenerys'i kesinlikle çileden çıkaracak bu sezon.

Ardından gelelim Gendry'nin Storm's End'in Lordu ilan edilmesine. Bunu zaten bekliyorduk ama tam o anda Daenerys'in ağzından harika bir cümle duyduk; ''Peki şimdi Storm's End'in Lordu kim?'' Daha bu önemli sorunun cevabını alamadan Gendry'yi Lord yaptılar. Herhalde boş bıraktılar kaleyi.

Gelelim beğenmediğim yerlere. İlk olarak Rhaegal'ın vurulması; Daenerys, donanmasıyla Dragonstone'a gidiyor, King's Landing'in tam dibine. Bu sular düşman suları, Dany'nin önce bir keşif ekibi yollaması falan gerekmiyor mu? Hadi onu geçtim, Euron ve donanması bir kayanın arkasına saklanmış, Daenerys ise iki ejderhayla gökyüzünde uçuyor ve hiçbir şekilde Euron'u ve donanmasını görmüyor. Peki senaristlerin bu olaya cevabı ne biliyor musunuz?; ''Dany, Demir Donanmayı unuttu.''
:D?
Ne demek ya Dany Demir Donanmayı unuttu? Daenerys'in Dragonstone'a gitme amacı zaten Euron'un gıda takviyesi yapacağı sırada onları ejderhalar ile yok etmek değil mi? Bunu aynı bölümde bas baya, üzerine basa basa söylediler. O zaman Daenerys tek amacını unuttu öyle mi?
Ayrıca Rhaegal'ın vurulmasında ise, balistalardan atılan 3 okun üçü de nasıl oluyor da dalgalı bir denizin üzerinde %100 tutarlılıkla Rhaegal'ı vuruyor? Bir düşünün, dalgalı bir denizin üstünde balistalarla ejderha vurmaya çalışıyorlar, o balistalar bir açı bile yerinden oynasa ne kadar fark eder o kadar mesafeden.
Sonrasında, balistaların toplardan daha etkili olduğunu gördüğümüz sahneler, beni benden aldı. Resmen çizgi film izliyormuş gibi hissettim.


Dany'nin King's Landing'e gittiği sahnelerde, Cersei'nin neden oracıkta Drogon'u vurmaması ve Tyrion'ın Cersei'nin çocuğundan bahsederken Euron'un anlamaması dışında pek bir sorun yok benim için.
Garip yerlere gidiyor dizi. Pek sanmıyorum ama umarım şu son iki bölümü güzel yaparlar.
Bu bölümün incelemesi de bu kadardı. 5. bölümde görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.