Guardians of the Galaxy #4 İnceleme


Guardians of the Galaxy çatışmalardan oluşan bir seri. Karakterlerin kendi içlerinde çatışmaları, takım içi çatışmaları, başka takımlarla çatışmalarından doğuyor olaylar. Kaliteli ve duygusal anlar, muhteşem dövüşler okuyoruz bunun sayesinde ama her sayının sonunda daha fazla şey olması gerekiyormuş gibi hissediyorum. Yazar mı böyle ilerlemekte istekli yoksa zaten böyle yazıyordu da benim mi beklentim yazardan artık arttı?

Aslında hikaye anlamında hiçbir sorun yok. Takım sayının başında Gamora'yı Dark Guardians'dan önce yakalamayı başarıyor. Ardından tam karakterler arası önemli bir konuşmaya şahit olacakken Nova, Dark Guardians'ın peşlerinde olduğunu uyarmaya gelmesiyle sayı artık koca bir aksiyon balonuna dönüşüyor ki aksiyona da bir şey demiyorum çok güzeldi. Bir sürü karakterin kaos içinde savaşmasını okumak muhteşem ama sanırım en büyük sorun çok fazla konu olup çok az ilerleme olması.


Seride o kadar fazla karakter ve konu var ki yazar bunların hepsini sunmaya çalışırken biraz yavaşlamış ve o bir sürü konuyu sunarken yavaş ilerleterek sunması ile sonuçlanmış. Sayı aksiyon ile başlıyor birkaç hoş ve belki de ilginç bir sahneye ulaşabilecekken birden yeniden aksiyon çıkıyor. Konu ve aksiyonu sunmaya çalışırken karakterleri de kısıtlıyor yani. 

İlk üç sayıda Star Lord'un yansıtılışını çok beğenmiştim. Biraz daha yıkık dolaşıyordu yaşadığı olaylardan dolayı. Bu sayıda onun Gamora ile ilişkisini daha çok görmek isterdim ama dediğim gibi aksiyon biraz üstünü kapattı. Yine de karakter ilerlemeye ve biraz daha hatırladığımız Star-Lord'a yavaştan geri dönmeye başladı ve bu yavaş ilerleme hoşuma gidiyor.

Cates çoğunlukla şu ana kadar karakter hikayeleri yazdı ve ilk kez bu kadar büyük kadrolu bir seri yazıyor o yüzden alışması biraz zaman alabilir. Karakter hikayelerinde kişiyi ve aksiyonu daha kolay ve iyi dengeleyebiliyordu ama burada çok başaramamış. Bu arada neredeyse üç paragraf boyunca hep aynı sorun hakkında konuştuğumu fark ettim ama bu o kadar büyük bir sorun değil. Geri kalan her şey muhteşem ve eğlenceli.


Çizim yine çok başarılı. Geoff Shaw bu seride hakikaten döktürüyor. Muhteşem paneller ve anlar var. Aksiyon sahneleri de akıcı ve yormuyor. Yazar ile çizer arasındaki takım işini gerçekten anlayabiliyorsunuz. Aralarındaki yakın ve detaylı konuşmalar çizime de yansımış.

Ne kadar sayıdaki hikayenin yavaş ilerleyişi hakkında fazlaca konuşmuş olsam da sayı gerçekten güzel. Biterken her zaman daha fazlasını istiyorum ve sanki çok kısa sürmüş gibi hissediyorum. Seri başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor ve umarım çoğu büyük hikayedeki gibi yavaş ilerleyip sonda her şey oldu da bittiye gelmez.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.