HBO'nun Çok Konuşulacak Yeni Dizisi I Chernobly!


HBO'nun yeni mini dizisi Chernobly, ilk iki bölümü ile 9.4 puan ile IMDB listesinde!

HBO'nun Game of Thrones final sezonu sebebi ile iki haftadır konuşmaya fırsat bulamadığımız mini dizisi Chernobly, 6 Mayıs itibari ile platformda yerini aldı. Çernobil faciasının sır perdesini aralayan ve hem sorumlulularına hem de kahramanlarına ışık tutan mini dizi Chernobly, toplam 6 bölüm olarak planlandı. Dizi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek adına gelin Çernobil Faciası nedir? biraz anlatalım.

Çernobil Faciası Nedir?

Çernobil faciası, 26 Nisan 1986 yılında Ukrayna/ Çernobil'de bulunan Çernobil Nükleer Santrali'nde bir deney esnasında ana çekirdeğin patlaması üzerine gerçekleşen bir nükleer kaza felaketidir. Nükleer patlama sonucu yüksek miktarda radyasyon tüm Ukrayna'ya ve hatta Avrupa'ya yayılarak ciddi bir radyasyon felaketine yol açmıştır. İlk esnada 31 kişi ölmesine yol açmıştır. Uzun vadede ise yayıldığı kentlerde hava, besin ve su kirliliğine ayrıca da doğacak çocuklarda ciddi mutasyon örneklerine sebebiyet vermiştir. Etkilerinin hala devam ettiği öngörülmektedir.


Yılın En Rahatsız Edici Dizisi: Chernobly

Tarihi bir drama ev sahipliği yapacak olan Chernobly'in hikayesini senarist Craig Mazin uyarladı. Dizinin yönetmenliğini ise Johan Renck üstleniyor. Oyuncu kadrosu ise yıldızlar dolu. Mad Men ve The Crown'dan Jared Harris, Thor ve Karayip Korsanları serisinden Stellan Skarsgard ve Kızıl Ejder'den Emily Watson gibi isimler Chernobly'de boy gösteriyor.

Dizi Jared Harris'ın canlandırdığı Valery Legasov'un kendini öldürdüğü sahne ile başlıyor. Sürekli işleyen bir ses kaydı dahilinde ilerleyen dizi, 26 Nisan 1986 yılına giderek olayın yaşandığı dakikaları izleyicilere aktarıyor. İlk bölümde santralde yaşananlara şahit oluyoruz. Olayın meydana gelişi, yetkililerin haberdar olması ve böyle bir olayın saklanılmaya çalışılması bizlere aktarılıyor. İlk bölümün sonlarına doğru ise faciaya bir isim konuluyor ve hikayemiz tam anlamıyla başlıyor.


İkinci bölümde Valery Legasov tam anlamıyla hikayeye dahil oluyor. Felaketi kapsamlı bir şekilde ilk anlayan karakterlerden olan Valery, hükümetin kurduğu çözüm komitesine dahil oluyor. Kendisi Nükleer Fizik Uzmanı olarak boy gösteriyor. Devamında Sovyet Başbakan Yardımcısı rolünde Stellan Skarsgard karşımıza çıkıyor. Çernobil'de hükümet komisyonuna öncülük eden Boris Shcherbina, Valery Legasov ile alanı taramada ve çözüm sürecinde birlikte çalışıyor. Sovyet Nükleer fizikçi Ulana Khomyuk (Emily Watson), Çernobil faciasındaki gizemi çözmede yardımcı oluyor. Felaketin ciddiyetinin anlaşıldığı ikinci bölümde bahsettiğimiz karakterler karşımıza çıkıyor ve hikaye derinlik kazanıyor.

Yayınlanan bölümler teması ve hissiyatı vermek açısından oldukça başarılı. Diziyi izlerken rahatsız bir duygu sürekli hakim. Dizinin yapımcılarından olan Luke Hull, dizinin araştırma sürecini " Hayatımın en rahatsız edici anları" olarak tanımlıyor. Sovyetlerin utancını kendi içinizde hissederek kuşku ile diziye kapılıyorsunuz. Chernobly'in sadece faciayı ve geçmişi anlattığını değil, günümüze ve aslında geleceğe de ışık tuttuğunu, ciddi mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Bu tarihi dram ve gerilime ortak olmak isterseniz HBO'nun yeni mini dizisi Chernobly'i kaçırmayın...


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.