Superman Rebirth Cilt 2 İnceleme | Spoilersız

Superman rebirth trials of the super son ile ilgili görsel sonucu

Rebirth basımlarına hızla devam eden Yapı Kredi Yayınları yeni ciltler çıktıkça bize yollamaya, biz de incelemeye devam ediyoruz. Kendilerine cildi bize yolladıkları için tekrardan teşekkürler. Serinin ilk cildinin incelemesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi baskı kalitesiyle başlayalım.

Baskı Kalitesi

YKY her zaman olduğu gibi kusursuz diyebileceğim bir baskıya imza atmış. Hem çeviri, hem de balonlama bakımından hiçbir sıkıntısı yok cildin. Serinin 7-13. sayılarından oluşan cilt 168 sayfa. Tek kapak olarak basılan kitabın kapak görseli aşağıda yer almaktadır.


Superman cilt 2 ile ilgili görsel sonucu


Kitabın ilk ciltten farklı olarak belli bir hikayesi bulunmamakta. 2 ve 3 sayılık kısa hikayelerden oluşan cildin temelinde, tıpkı ilk ciltte olduğu gibi Superman ile oğlu Jon'un ilişkisi yer almakta. Cilt Superman'in ailesiyle lunaparkta geçirdiği bir akşamı anlatan kısa bir tek sayılık hikayeyle başlıyor. Sıradan ama keyifli bir sayıyla yumuşak bir giriş yapıyor. Ardından Jon'un okul projesini yaparken babasıyla başlarına gelen olayları anlatan 2 sayılık, aksiyonu daha bol bir hikaye ile devam ediyor. Devamında ise Superman'in çok arka planda kaldığı, sahneye ufaklıkların çıktığı, Jon ile Damian'ın atışmalarının yer aldığı 2 sayılık bir hikayeyle eğlenceli anlar yaşatıyor okurlara. Cilt zaten adını ve kapak görselini de bu hikayeden almakta. Finalde ise daha duygusal, Jon'a yoğunlaşmayan, 2 sayılık farklı bir hikaye bulunuyor. 

Cildin en büyük özelliği kısa ve birbirinden farklı hikayeleri başarılı kullanarak okurları sıkmayan, birden fazla duyguyu yaşatan akıcı bir deneyim yaşatmak. Özellikle anlatılan 2. hikayede Darwyn Cooke'a duyulan saygı çok düşünceli bir hamle olmuş, bunun için Tomasi'yi tebrik etmek gerek. Aynı zamanda bu farklı hikayelerin her birinde farklı karakterlere yoğunlaşılması da çok doğru bir karar. Cilt boyunca pek çok farklı karakterin ön plana çıktığı anlar olabiliyor. Böylece sevmediğiniz bir karakterin çok yer aldığı bir sayıya bile denk gelseniz bu sadece 2 sayı süreceğinden dolayı ciltten soğumamış oluyorsunuz. Karakterlerin kullanımında da gözüme çarpan hiçbir kusur olmadı. Karakter özlerine saygı duyularak yazılmış.

Superman rebirth trials of the super son ile ilgili görsel sonucu

Kitabın olumsuz yönlerine gelecek olursak, tüm cilt farklı kısa hikayelerden oluştuğu için haliyle hikayelerin derinlikleri ve karakter gelişimleri olmuyor. 2 sayıda olabileceğinin en iyisi yapılmış olmasına rağmen çoğu şey üstünkörü geçilmiş ve okuyucuya tam olarak aktarılamamış olarak kalıyor. Okurken 'keşke bu hikayeyi daha uzun tutsalardı' dediğim yerler oldu. Anlatılan 2. hikaye biraz aceleye gelmiş ve olmaması gereken bir yerde yarım kalmış, bu da olumsuz bulduğum noktalardan biri. Bunun dışında ciltte beni rahatsız eden bir durum olmadı. Çizimlerin de ilk ciltten bir farkı yok, aynı kalitesini koruyor. 

Superman rebirth frankenstein ile ilgili görsel sonucu

Özetle Superman Rebirth Cilt 2 özellikle kısa ve tadımlık hikayeleri sevenlere önerebileceğim bir cilt. Eğer ilk cildi severek okuduysanız zaten mutlaka bunu da alın. Superman karakterini seviyorsanız Rebirth serisine girmenizi tavsiye ederim. İlk cilde göre zayıf ama tadımlık ve akıcı bir cilt, okunmayı hak ettiğini düşünüyorum. Bir sonraki cilt incelememiz Lal Kitap'ın bastığı Starlight cildi olacak, takipte kalın...

Not: 7,7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.