Venom #13 ve Cult of Carnage İnceleme


Geçtiğimiz sayının incelemesinde War of the Realms eventi yüzünden artık serideki ana hikayenin minik bir ara vereceğinden bahsetmiştim. Aranızda bunun yüzünden seriyi toplamaya ara verenler olduğunu bildiğimden bu incelemede gerçekten vermeli misiniz sorusunu cevaplayacağım. Ayrıca Web of Venom hikayelerimize de bir yandan devam ediyoruz.

Venom #13

Hikaye işgale uğrayan San Francisco'da başlıyor ve hemen olayların içine giriyoruz. Eddie artık simbiyotuna sahip değil. Kendisini ve oğlunu başka diyarlardan gelen kötülerden koruyabilecek hiçbir şey yok...mu acaba? Eddie bu sayı şık bir kostüme kavuşmanın yanında bolca kötü doğruyor. Hikayeyi Donny Cates yerine Cullen Bunn yazdığı için hikayenin kalitesinde bir düşüş yaşanacağından korkuyordum ama hiç de öyle bir şey olmadı. Hikaye hala güzel bir şekilde devam ediyor ama yazımdaki farklılığı anlayabiliyorsunuz. Ayrıca Eddie'nin kostümü alışı gibi bazı olayların biraz fazla hızlı yaşandığını düşünüyorum.


Karakterler hiçbir sorun olmadan devam ediyor. Herkesin durumu ve ilişkileri aynı ve Cates seriyi eline alana kadar böyle duracağını düşünüyorum. Devam edip etmemeniz hakkındaki büyük sorumuza gelirsek cevabım okumanız. Burada gördüğümüz Venom ile eventteki gördüğümüz ve önemli yere sahip olan Venom'un arasında dağlar kadar fark var. Cates'in buradan bazı şeyleri bağlayacağını düşünüyorum. Biri Carnage çıkabilir yani. Böylece gereksiz gördüğümüz tie-in'leri önemli bir yere bağlayabilirler.

Çizimlere gelirsek gerçekten güzel bir iş çıkarılmış. Daha önce seride iki sayılığına bulunmuş Iban Coello bu tie-in hikayesi için geri dönüyor ve baya özlemişim. Karakterler, aksiyon ve diğer her şey çok güzel gösterilmiş. Ayrıca Venom'un yeni kostümünün tasarımı çok hoş olmuş. İleri sayılarda yapacağı diğer ilginç tasarımları baya merak ediyorum.


Notum: 8.0

Web of Venom: Cult of Carnage

Venom'un one shotlardan oluşan serisinde ana karakterlerimiz Misty Knight ve John Jameson kendilerini yaklaşık 8 yıl önce yayınlanan Carnage U.S.A'in geçtiği kasabada buluyor. Mezarların soyulduğu, hayvanların öldürüldüğü kasabada neler olduğunu öğrenmeye çalışan bu iki karakterimiz kendilerini Carnage'ın da bulunduğu daha büyük bir olayın içinde bulur. İlk olarak sayının atmosferini çok beğendiğimi söylemeliyim. Güzel ve gerilimli bir ortam yaratılmış. Aynı zamanda Web of Venom serilerinin ilerlettiği tonsal çizgiyi hiç bozmamış.

Carnage U.S.A gibi aslında bazı kişilerin unuttuğu bir hikayenin sayının odak noktasında bulunması hoşuma gitti ve güzel bir ekleme olduğunu düşünüyorum. Yine de bu güzel ekleme gerçekten büyük bir soruna uğruyor. Gereksizlik. Hikayenin gelecek hikayeyle ilgili tek gösterdiği şey Carnage'ın artık ne kadar güçlendiğini göstermekti ve bence bu daha etkili bir şekilde yapılabilirdi. Mesela ilgi çekici olabilecek karakterlerle veya daha hızlı ve etkili işlenen bir konuyla. Büyük bir hikayeye birkaç sayı ile minik minik eklemeler yapmaktansa bir tane sayı ile daha çok ekleme yapılmasını tercih ederim. Bedava çıkan sayısında olduğu gibi. Sayı daha kısa olsa da bu sayıdan kesinlikle daha etkiliydi.


Sayının çizeri Danilo Beyruth aslında güzel bir iş çıkarmış ve atmosfere ayak uydurmuş. Bazı rahatsız edici sahneler güzel gösterilmiş ama karakter çizimlerini güçsüz bulduğumu söylemem gerek. Karakterler çok düz çizilmiş ve çok nadiren güzel ifadeleri oluyor. Carnage'ın da büyük olması dışında (Bu fikri kim verdi?) hiç korkutucu gözüktüğünü düşünmüyorum. En büyük sorun ise Misty Knigt'ın robot kolunun bir panelde robot olup bir panelde olmaması. Aceleye getirildiği belli olmuş.

Notum: 6.5

Sonuca gelirsek Venom #13 hoş bir ara sayıydı ve beklentimin üstünde çıktı ama Cult of Carnage bir hayal kırıklığıydı. Gereksizdi tek kelimeyle. Yine de ikisinin de ilerisinde olacakları merak ediyorum. Bu ara sayılar birkaç sayı daha devam edecekken Web of Venom hikayelerinde sanırım büyük hikayeden önce bir sayı kaldı. Önemli olaylar geliyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.