Daredevil #5 İnceleme


Herkes hata yapabilir. Kahramanlar bile. Hepsi hayatlarını berbat edebilecek yanlışlıklar yaptı ama bir şekilde toparlanmanın yolunu buldular. Daredevil'ın 5.sayısı serinin ilk hikayesini kapatsa da serinin ilerisini etkileyecek parçalar bulunduruyor ama en önemlisi az önce bahsettiğim konuyu ele alışı. Daredevil, serinin başında kendi halinde olmadığı için yanlışlıkla birisini öldürdü ve o olaydan beri çok değişti.

İlk kendisinin suçlandığını ve aslında o adamı öldürmediğine kendisini inandırmaya çalıştı. Ardındansa o suçu kabullenmesiyle yumruklarını ve sözlerini arkada tutmayarak yaşadıklarını okuduk. Şimdi ise bu sayıda farklı düşünüş ve ilerleyiş biçiminin ona nasıl zarar verdiğini görüyoruz. Doğru düzgün düşünemeyen Matt bu halde kendine zarar vermeye devam etmek ya da içindeki şeytanı dışlayıp kendisini toparlamaya bırakmak arasında bir seçim yapacak.


Bu sayıda ayrıca karaktere birçok kahraman eşlik ediyor. Defenders ve Spider-Man nasıl böyle bir yola düşmenin normal olduğunu, nasıl hepsinin bu berbat hataları yaptığını anlatıyor ama hepsi eninde sonunda kafalarını toparlayabilmenin ve ayağa kalkmanın bir yolunu bulabiliyor. Daredevil'a da bunları anlatmaya çalışıyorlar ve bu temayı yazar muhteşem ve etkili bir şekilde kullanmış oluyor. Karakterin sadece düşünceleri ile bu temayı işlemektense bunu karakterin hareketlerine, başka kahramanların sözlerine ve hikayenin kendisine yedirmeyi seçiyor ve bu gerçekten harika bir seçim.

Sayının sanırım en gereksiz kısmı aksiyonu idi. Panelden panele güzelce aksa da ve güzel anlar görsek de biraz sıkıştırılmış hissi verdi. Hikayedeki diğer dövüş sahnelerinin ne kadar güzel olduğunu düşününce bu diğerlerine göre biraz daha unutulabilir hissettiriyor. Hikayenin en parladığı kısımlardan diyemem. Ayrıca bunun Chip Zdarsky'nin serideki ilk hikayesinin son sayısı olduğunu hatırlatmalıyım. Hikaye bir patlama ile bitmektense sessiz ve etkili bitmeyi tercih etmiş. Hikayenin hiçbir parçası da sona ermiyor ve Zdarsky'nin eski işlerinde de olduğu gibi tüm hikayeleri birbirine baya bağlı tutmayı tercih ediyor.

Çizimler hala mükemmel. Bu serinin başından beri tek eleştirmediğim şey sanırım çizim oldu çünkü eleştirilebilecek bir yanı yok. Gerçekten muhteşem, detaylı ve çarpıcı sahnelere, kaliteli renklendirmelere sahip bir çizim tüm hikayeyi daha da okunası ve akıcı hale getiriyor.

Daredevil serisi her zamanki gibi kaliteli bir şekilde ilerlese de ilk hikayenin sonu olarak biraz sessiz ve beklenenin altında bir kapanış yapıyor. Yine de etkileyici sahneler ve temasını güzel yazım ile anlatması ile akılda kalmayı başarıyor. Hele sayının son birkaç sayfası hem çizim hem de yazım ile sizi oturduğunuz yerde kilitleyecek. Sonraki sayıyı merak etsem de artık hikayenenin biraz daha ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Notum: 8.8
Hikayenin Genel Ortalaması: 8.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.