Daredevil #6 İnceleme


Çok iyi gidiyordu. O kadar iyi gidiyordu ki seri. Sadece hikaye ilerleyişi olarak değil ama ayrıca çizim de muhteşemdi. Muhteşem bir hikayeye son vermişti geçen sayı. Teması ve aksiyonu yerinde ve güzeldi. Üstüne de bayıldığım bir çizim geçirilmişti. Şimdi ise Daredevil yok. Matt Murdock içindeki şeytanı dışlayalı tam olarak 8 hafta oldu.

Artık şartlı tahliye memuru olan Matt Murdock biraz daha yenilenmiş hissediyor. Kendini daha rahat hissediyor gibi. Hele önceki hikayedeki karanlık tonundan sonra yeni haline alışmışa benziyor. Yazar bu değişimi güzel bir şekilde aktarmayı başarmanın yanında güzel yazımla da karakterin yeni zihniyetini başarılı bir şekilde göstermiş. Ayrıca bu Daredevil'sızlığın başka karakterleri nasıl etkilediğini de okuyoruz.


Bu biraz daha yavaş ilerleyen bir sayı oldu benim için. Daha çok önceki hikayenin sonuçlarını gösteriyordu. Polis merkezinde Dedektif Cole'a yapılan farklı davranışlar, Kingpin'in işi dışında yaptığı egzersizler ve Daredevil'sız suçla dolan sokakları okuyoruz sayıda ve bunlar güzel yazılsa da çok yavaş ilerliyor. Murdock bölümlerinde zaten hikayeyi ilerletebilecek büyük bir nokta olmadığından bu parçaların hikaye için daha önemli olacağını düşündüğümden biraz daha ilgi çekici ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Hele ki Cole'un etrafında dönen yozlaşmış polisler hikayesi baya enteresan yönlere gidecek gibi gözüküyor. Ayrıca Matt'in yeni işinde güçlerini kullanış şeklinin çok hoşuma gittiğini söylemeliyim. Hem gergin hem de eğlenceli bir kısımdı. Bu parçayı biraz daha ilerleterek çok güzel şeyler çıkabileceğini düşünüyorum.


Sayıyla alakalı en üzüldüğüm kısım olan çizimlere gelelim. Yazının başında önceki hikayeyi o kadar övmemin sebebi size nasıl bu seriyi heyecanla okuduğumu göstermek içindi ve tüm heyecan bu sayı ile uçup gitti. En büyük nedeni ise çizim. Lalit Kumar Sharma'nın çizimi Marco Checchetto'nunkine göre büyük bir iniş. Duygular iyi yansıtılmış ama aksiyon hiç akıcı ve akılda kalıcı değil. Çoğu sahne de aynı şekilde. Bir önceki çizerin başarısı her panele ayrı bir değer verip zihnimizde yer edecek şekilde tasarlamasıydı ama Sharma bunu başaramıyor ve sadece tuhaf hareket eden karakterler bırakıyor. Tüm hikaye boyunca bu çizimi göreceğimizden umarım ki alışabilirim.

Daredevil karakterini ve serisini ne kadar sevsem de bu sayı benim için bir düşüş oldu. Yazım ve hikaye ne kadar iyi olsa da bu hikayeyi anlatış hızı ve çizimi beni hayal kırıklığına uğrattı. Hikaye biraz takılarak başlasa da toparlayacağına gönülden inanıyorum ve bu eksileri yavaş yavaş iptal edeceğini düşünüyorum. Eski çizeri şimdiden özlesem de alışmaya çalışmaktan başka yapabileceğim bir şey yok.

Notum: 7.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.