Dark 2. Sezon İnceleme I Asıl Soru Neydi?Tesadüf diye bir şey yoktur. Her şey önceden belirlenmiştir. Her şey olması gerektiği zamanda olur, doğru zamanda...

İlk defa 1 Aralık 2017 de yayınlanan bilim kurgu ve gerilim dizisi olan Dark, Netflix'in ana dili Almanca olan ilk yapımıydı. 1. sezonda 10 bölüm ile karşımıza gelen Dark, Winden kasabasında kaybolan veya kaçırılan çocukların hikayesini farklı bir zaman boyutunda bizlere sunan yapım çıktığı ilk günden itibaren ilgi görmüştü.

2. Sezonu ile 21 Haziran tarihinde Netflix'te boy gösteren Dark, macerayı ve gerilimi bir üst düzeye taşıyor. İlk sezon kadar karmaşık geçen bu sezonu incelemeden önce, hikayeyi hatırlamakta fayda var.


Asıl Soru Nasıl Değil Ne Zaman?

Dizi, Winden kasabasında yaşayan Micheal Kahnwald'ın intiharı ile başlar. Oğlu Jonas'a mektup bırakan Micheal, bu mektubun söylediği tarihten önce açılmamasını da not düşer. Devamında Nielsen ailesinin küçük çocukları olan Mikkel, bir akşam Jonas, Martha ve Magnus ile birlikte iken gizemli mağara yakınlarında kaybolur. Mikkel, Winden kasabasında gizemli bir şekilde kaybolan ilk çocuk değildir. 1986 yılında kaybolan Mads Nielsen, Mikkel'in amcasıdır. Acılı baba olan Ulrich çocuğunu aramak için yola koyulacak ve mağarayı ziyaret edecektir. Dizinin devamında aslında her şeyin bir radyoaktif fabrikanın patlaması sonucu mağara da oluşan paradokstan kaynaklandığını öğreniyoruz. 33 yıllık bir döngü. Geçmişin, bugünün ve geleceğin birbirine bağlandığını anlıyoruz. Ulrich mağarada bulunan geçit ile 1953'e gidiyor ve geçmişte genç polis memuru Egon, Ulrich'i tutukluyor. Kaybolan çocuğumuz Mikkel, kendini 1986 da buluyor ve hemşire Ines Kahnwald tarafından evlatlık ediniyor. Hikayenin içerisinde bulunan zaman paradoksları bu şekilde devam ediyor fakat en önemli karakterimiz olan Jonas'ı unutmamak gerekiyor. Mikkel'in yani Micheal'ın oğlu olan Jonas, gelecekten gelecek olan Jonas'ı görecek ve tüm bu döngüyü anlamaya çalışacaktır. Gizemli papaz Noah hakkındaki sır ise hala çözülmemiştir.Asıl Soru Ne Zaman Değil Hangi Dünyadan?

Bu bölümün 2. sezonu izlemeyen arkadaşlar için spoil içerdiğini belirtmek istiyorum. Toplam 8 bölüm ile karşımıza gelen bu sezonda yeni yüzler görüyoruz. Bunun dışında sık sık geçmiş ve gelecek arasında yolculuklara şahit olarak kafamızı iyice karıştırıyoruz. Bu sezonu izlerken yanınızda bir karakter ile izlemenizi tavsiye ederim. Sezona yeni katılacak olanlar arasında soruşturmayı Charlotte ile yürütmek üzere Clausen getiriliyor. Clausen kardeşinin gizemini çözmek üzere Winden kasabasına geldiğini son bölümlere doğru anlıyoruz. Bunu dışında her şeyin başı olan Adam'ın şaşırtıcı yüzünü ve kimliğini öğreniyoruz. Jonas, geçmiş ve gelecek arasında kendine ve kendi yaptıklarına şahit oluyor. Bartosz, Noah'ın emirlerini yerine getirirken Martha, Fransizka, Magnus ve Elisabeth'e yakalanıyor. Elisabeth'in Charlotte ve Noah için nasıl önemli olduğunu ise yine bu sezonda anlıyoruz. Noah'ın gençliği ve gençliğine verdiği öğütleri ilgi çekici. Bartosz'un annesi olan Regina, kanser olması üzerine şehir hayatından uzaklaşıyor. Geçmişte onu bırakıp giden annesi Claudia Tiedamann'ın Egon, Regina ve Janos adına önemini fark ediyoruz. Claudia'nın sık sık yaşlılığına ortak olarak zamanda gerçekleşen olasılara şahit oluyoruz. Beyaz Şeytan'ın kim olduğu da yine bu sezon ortaya çıkıyor fakat sezon hiç te tahmin etmediğimiz bir şekilde, Martha'nın bir anda belirli bir zamandan değilde belirli bir dünyadan gelerek Jonas'ı kıyametten kurtarması ve tüm bunlara engel olması 3. sezon için bizi daha çok heyecanlandırıyor. Yaşananlara dair olan merakımız Nasıldan ne zamana, ne zamandan da hani dünyadana evriliyor.

Açık konuşmak gerekirse 5. bölüme kadar elimde karakter haritamla takip ettiğim bir sezon oldu bu sezon. İlk sezondan çok daha fazla karmaşık olayı barındıran bu sezonda ilkinde olduğu gibi sürekli 'nasıl yani ne oluyor' diyerek takip ettim. Karakterleri iyice çözümlediğimiz için artık hangi karakterin ne yapacağına göz kestirebiliyorsunuz. Jonas'un ve Charlotte'un bu döngüdeki eşsiz yeri hala çözümlenebilmiş değil. Sezonun bitişi ise kendi açımdan yeteri kadar tatmin edici değil. Mutlaka farklı paradoksalara ve teorilere evrilecek olan 3. sezon bizi bekliyor evet fakat farklı bir evren teorisi Stranger Things benzerliğine daha da yaklaşıyor.

2. sezonu beğenen ve bu karmaşıklıkta sağlam kalabilen arkadaşlar içinde sevindirici bir haber söz konusu. Dark, 3. ve son sezonu ile karşımızda olacak. 2. sezonun yayınlanması sonrası 3. sezon için çekimlere ve hazırlıklara başlanıldı. Umarım ki 3. sezon her şeyin  "tamamen" açıklığa kavuşması açısından, ilk ve 2. sezonlar kadar başarılı bir final sezonu ile bu yolculuğu tamamlarız.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.