DCeased #1 İncelemeÇizgi romanlarda zombi hikayeleri çok da yeni bir şey değil. Onlarca sayılık bir The Walking Dead serisi var ne de olsa. Bu zombi hikayelerini süper kahramanlar ile de birleşmek yeni bir şey değil. Marvel Zombies bu işin sütünü baya bir sağdı. O yüzden Tom Taylor bu DC Zombies diyebileceğimiz iş ile hem iyi bir DC çizgi romanı olmayı başarmalı hem de bu çizgi romanların arasında kendisini gösterebilmeli. Peki başarabilmiş mi?

Bu zombi hikayesi Darkseid'in dünyadaki işgalinin sonlanması başlıyor. Evine dönen Darkseid ayrıca Cyborg'u da yanında götürmüştür ve içine Anti-Life Equation'ı koyarak bu salgını başlatacak gücü ona vermiş olur. Bu salgın ise teknolojik bir alete bakmak ile yayıldığından hızla yayılmaya başlıyor. Sayı hakkında bilmeniz gerekenler kısaca böyle. Tom Taylor hiç beklemeden konuyu ilk sayıdan hızlıca başlatıyor ve yayıyor.


Sayının ilk sayfalarının büyük bir hikayenin sonu gibi bitip kahramanlar için minik bir rahatlığa ulaşması güzeldi ama ardından Darkseid'in gezegeni Apokolips'de geçen kısımlar ne kadar salgının nedenini söylese de, ki böyle bir şey yapılmasını her zaman takdir etmişimdir, o kısımlar biraz hadi hemen salgına geçelim dermişçesine hızlı ilerlediğini ve sayının geri kalanına göre düşük gittiğini düşünüyorum.

Salgının başlaması ve yayılması ile ise sayı gerçekten canlanmış hissettiriyor. Biraz daha korku kısımlarına ve kahramanların ne olduğunu bilmeden ani kararlar vermesine kayıyor. Batman tabii ki tahmin ettiğimiz gibi hızlı ve hazırlıklı davranırken Superman ilk neler olduğunu kavramaya, ardındansa sevdiklerini kurtarmaya uçuyor. Karakterlerin ilerideki sayılarda da bu durumlar karşısında neler yaşayacaklarını merak ediyorum ve umarım ki sadece Justice League ve yakınları ile kalmazlar ve Tom Taylor'ın diğer alternatif evren hikayeleri ve Marvel Zombies'deki gibi farklı ve kenara itilmiş karakterleri de bu seride görürüz.


Sayının baş kısmındaki ve son kısmındaki çizimleri beğendim diyebilirim. Trevor Hairsine, Stefano Gaudiano bu kısımlarda güzel iş çıkarmış. Detaylı ve o korkutucu atmosfer güzel yansıtılmış. Renklendirmeler de hoş olmuş. Gelelim ortada bulunan ve Apokolips kısmını oluşturan James Harren'in çizdiği kısımlar biraz daha çizgi filmsi bir havası var. Sayının geri kalanı ile tutarlı olmadığını düşünüyorum ve benim bu seriden istediğim tarza da çok uymuyor.

DCeased biraz beklentimin altında başlamadı değil. Çoğu sorunu aslında Apokolips kısmında yaşıyor ama orası da sayının 3'te 1'ini kaplıyor. Geri kalanı gerici ve güzel bir ortam yaratmış. Gelecek sayıların daha çok bu ortama yöneleceğini düşündüğümden daha iyi olacağına inanıyorum.

Notum: 7.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.