DCeased #2 İnceleme


DC'nin büyük çaplı zombi hikayesi DCeased ilk sayısı ile bize salgının nasıl yayıldığını fena olmayan bir yolla gösterdi, ardındansa istediğimiz dehşet verici ve vahşetli şeyleri yavaştan vermeye başladı. Bu sayıda da o istediğimiz şeyleri daha iyi vermeye başlıyor. İlk sayıdan kesinlikle daha zevkle okuduğum bir sayı oldu bu. Tabii yine bazı bahsedeceğim eksiklikleri var.

Sayı artık biraz çapı genişletmeye başlıyor. Salgının başka nerelerde ve kimlere bulaştığını başka karakterlerin gözünden okuyoruz ve bu sahneler serinin biraz daha vahşi ve gergin yapısını bize sunuyor. Baştaki Aquaman sahnesi olsun, Harley Quinn kısmı olsun (ki ona daha sonra yeniden değineceğim) bazı enteresan sahneler görebiliyoruz ama sayının kesinlikle daha ilgi çeken kısmı ilk sayıdaki karakterlerin devam eden hikayesi.

Superman ve birkaç karakter daha sayı boyunca başkaları ile iletişime geçmek için yer ararken salgına yakalanmış Batman, çaresizlik içinde başkalarına çok geç olmadan yardım etmeye çalışıyor. Bu kısımlar insanı baya geriyor ve serinin korkutucu yapısını gayet iyi bir şekilde gösteriyor. Ayrıca sayıda bir de kamp alanında çok hoş bir aksiyon sahnemiz var ki o da sayıda gereken adrenalini pompalıyor. Kısacası sayı vermesi gereken duyguların hepsini yeterince ve başarıyla veriyor.

Tom Taylor'ın seride aldığı bazı riskler var. Bunlardan bir tanesi ise sevdiğimiz karakterlerin erkenden öldürülmesi. Bu büyük çaplı salgında onların karşı koymasındansa onları bulaşmış şekilde görüp biraz daha yan karakterlerin öne çıkması bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Hele daha Heroes In Crisis'dan sonra yeni Harley Quinn'den kurtulduğumu düşünürken seride önemli bir karakter olabileceğini görmek biraz sinir etti. Yine de en sevdiğimiz kahramanları yakalanmış bir şekilde görmek hoşuma gidiyor.


Trevor Hairsine'ı bu sayı daha çok görme şansımız oluyor ve iyi bir iş çıkarmış. Atmosfer güzel yansıtılmış, karakterler çoğunlukla iyi gözüküyor (hele bulaşmış halleri baya iyi) ama bazıları da bazen çok boş bakabiliyor. Bazı hoş karakter tasarımları var ama bir yandan da bu seride çok daha bilinen daha güçlü bir çizer olsa nasıl olurdu diye düşünüyorum. Başarılı bir yazar bulunan ve belki de DC'nin bu seneki en önemli işlerinden olabilecek seriye daha tanınmış bir çizer koyulabilirdi ama bu da gayet iyi.

DCeased bu sefer bazı istediğimiz şeyleri vererek ilk sayıya oranla çok daha iyi bir sayı çıkardı ama bizi daha çok şey isteyerek bıraktı. Hikaye yavaş ilerliyor ve ana kısmına odaklanmak yerine bazen başka karakterlerin kısımlarına geçebiliyoruz. Bu sayının sonunun ardından bir sonrakini beklemek elde değil tabii. Bakalım neler olacak?

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.