Doomsday Clock #10 İnceleme


Doomsday Clock normal iki aylık akışı dışında ertelenmelerden dolayı geç olsa da güzel bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Önceki sayı sonunda istediğimiz birkaç muhteşem şeyi vermişti ve ondan beri heyecanla bu sayıyı bekledim. Hikayenin sonuna doğru ilerledikçe işler daha da gerginleşmeye başlıyor.

Bu sayı aslında baya tuhaf ama aynı zamanda bu seride okuduğum en iyi sayı. Sayının ana karakteri Dr. Manhattan ve sayı boyunca bu karakterin DC'nin  geçmişinde dolaşmasını ve ne gibi değişiklikler yapıp ne gibi değişiklikler gördüğünü okuyoruz. Bize sayı bunları doğrusal bir yolla vermiyor ama başka bir karakter üzerinden dolaylı bir yolla veriyor. Ünlü aktör Carver Colman üzerinden. Bu oyuncu hayatı boyunca Manhattan'a kendi koruyu meleği olarak bakması yanında kariyerinin bu süreç içerisinde nasıl değiştiğini görüyoruz. Sayının bu kısımları diğer parçalarına göre biraz daha düşük olsa da yine de baya ilgi çekici ve enteresan.


Sayının asıl içine çeken kısmı ise kesinlikle Manhattan'ın DC tarhine bakışıydı. Manhattan'ın sadece New 52'yu yaratmadığını ama ayrıca diğer eski versiyonlardan da haberdar olduğunu görüyoruz. Bu okurken hem kafa karıştırıcı hem de tatmin edici şekilde anlatılmış. Superman'in yine ne kadar önemli bir karakter olduğunu gösteriyor bu kısım. Manhattan hangi evrende ya da hangi tarihte olsa da o evrenin merkezinde Superman olduğunu anlıyor ve karakter bunları görürken belki de bu serinin kötüsünün kendisi olabileceğini anlıyor.

Karakterlerin bir sayı içerisindeki bu gelişimi tatmin edici bir şekilde anlatmanın yanında güzel de yazılmış. Tüm bu sayıların gecikmesi üzse de yazar beklemeye değer sayılar çıkarmayı başarıyor. Sayı yavaş ve dikkat gerektiren şekilde ilerlese de Geoff Johns daha iyi bir şekilde DC evreninin nasıl çalıştığını anlatamazdı.


Sayının çizimleri yine çok güzel. Sevdiğimiz karakterleri bu tarz bir çizimle görmek hoştu. Ayrıca çizim duyguları çok iyi gösteriyor. Colman'ın binbir duygusu güzel yansıtılmış. Renklendirme de başlangıç sahnesinde öne çıkartılmış. Gerçek hayattan çekimdeki film sahnesine geçiş temiz bir şekilde yapılmış.

Seri hiç olmadığı kadar iyi bir yere gelmiş durumda ve bundan sonra daha da heyecanlı ilerlemesini istiyorum. Aklımızdaki çoğu soruları cevaplandırdığına göre artık son iki sayıyı büyük olaylara harcayabileceğine inanıyorum. Açıklamaların düzeyi artık biraz daha azaltılarsa, büyük sürprizler ve istenilenler gösterilirse hikayenin tadından yenmez.

Notum: 9.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.