Guardians of the Galaxy #5 İnceleme


Geçen sayının incelemesinde Donny Cates'in karaketer serilerinin takım serilerinden daha başarılı olduğunu çünkü takım serilerinde birden fazla konu olduğunda hepsine yeterince değer veremediğini söylemiştim. Bu sayı fikirlerim hala aynı olsa da biraz daha değiştiğini söylemem lazım. Cates birçok yazarın aksine yazımında yanlışlıkları görebilen ve bunları kapatmaya çalışan bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Sayı bir önceki kısmın kaldığı yerden çok süre geçmemiş bir şekilde başlıyor. Gamora, Dark Guardians tarafından kaçırıldı ve asıl Guardians ekibi bırakıldıkları yerde kaldı. Takım hem toparlanmalı hem de Gamora'yı Starfox'un elinden kurtarmalıdır. Tabii bu sayıda bir süredir arkaplanda ilerlediğini gördüğümüz Hela ve Black Order da hikayeye önemli bir şekilde katılıyor. Hedefleri ise Thanos'u canlandırmak.


Artık hikayede sonlara yaklaşmamızdan dolayı Cates hikayeyi biraz daha hızlandırıp olayları arka arkaya yollamaya başlıyor ama bunu yaparken karakterlere verdiği önemi kaybetmemeye özen göstermiş. Guardians tüm sayı boyunca gezegende kalıp takım arasındaki olayları çözebilirdi ama artık Cates ne istediğimizi bildiğinden direk olayı kısa kesmiş. Karakterler arasında geçen konuşmalar ve olaylar çok güzel yazılmış. Hepsinin parladığı farklı anlar var.

Hızlanması güzel ve akıcı olsa da hala hız da biraz sorun olduğunu düşünüyorum. Tam dengeleyemese de dengelemeye baya yakın. Ayrıca takımın gezegenden kurtulmak için kullandığı yol herkesin en sevdiği ışınlanabilen köpek Lockjaw. Karakteri uzun bir süreden sonra görmek güzel olsa da olayları biraz kolaya getiren bir yol olduğunu ve sadece Donny Cates'in bir zamanlar herkesin unuttuğu, çok da sevilmemiş bir Inhumans serisi yazdığını hatırlatmak için koyulmuş olduğunu düşünüyorum. Yazar da zaten bu konu ile dalgasını sayıda geçiyor.


Çizimler her zamanki gibi çok güzel. Geoff Shaw çizimde harikalar yaratıyor ve her sayı dediğim gibi sayıyı etkileyici panellerle dolduruyor. Bu yazılar için çoğunlukla daha etkileyici sahneleri seçmeye çalışıyorum ve bazen gerçekten kararsız kalabiliyorum neyi koyacağım konusunda. Bu yazıda da aynı kararsızlığa düştüm.

Guardians of the Galaxy ilk hikayesinin sonuna yaklaşırken artık çizimi ve hikayeyi çok güzel bir şekilde yerine oturtsa da akış olarak hala biraz sorunlar yaşıyor. Bu seriyi yine de aksiyon, hikaye ve çizimden dolayı çok seviyorum ve sevmeye devam edeceğim gibi duruyor. Hikayenin son sayısını merakle bekliyorum. Cates hikayeye büyük bir son getirecek gibi duruyor.

Notum: 8.4

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.