Krizdeki Okuyucular- Heroes In Crisis #9 İnceleme


Heroes In Crisis hiçbir zaman heyecanla elime geçse de okusam dediğim bir seri olmadı. Ya okumak için erteleyebildiğim kadar erteledim ya da bu sefer nasıl bizi sinir edeceklerini düşünerek okudum ama son sayıyı okurken heyecanlandım. Sonunda bitiyordu. Bu seriyi incelemek en zorlu süreçlerimden biri olsa da bir yandan da mutluyum.

En son bıraktığımız yerde artık olaylar açıklanmıştı. Wally aklını kaçırıp o katliamı yapmış ve saçma da olsa bir şekilde kendisi yapmamış gibi örtmeye çalışmıştı. Tek yapması gereken ise kendisini öldürmek. Sayı bir sürü kahramanı direk içermiyor ve büyük ve önemli bir son yapmıyor. Tüm sayı Wally ve Wally üzerine kurulu. Yok sızan görüntülerin dünyayı etkilemesiymiş de kahramanların "krizi" imiş de yok öyle şeyler. Burada olan tek krizi okur serinin 3.sayısından sonra geçiriyor. Tamamen diyalog üzerine kurulu sıkıcı ilerleyen ve diyalogları ile duygu yaşatmaya çalışıp başaramayan bir sayı olmuş.


Şimdi bu seriyi bitirince benim aklımda çok önemli bir soru kaldı. Bu serinin evrene etkisi neydi? War of the Realms incelememde başarılı bir eventin sahip olması gereken parçalardan birinin riskleri ve sonuçları olması yazmıştım. Seride bunların ikisi de yoktu. Hiçbir zaman karakterler için endişelenemedim ve ilerisi için heyecanlanamadım. Sonuç olarsaksa sadece Wally West'in karakteri yok edildi ve bir sürü çoğu kişinin takmadığı karakter öldürüldü. Sayıda sonuçlara verilen kısım o kadar az ki bir sonuç olduğunu bile söyleyemem. DC'nin büyük kahramanlarının yüzünü bile görmüyoruz sayıda. Serinin etkisi o kadar zayıf. 

Diğer bir sıkıntım ise sayıyı boş boş 9 panelli terapi sahneleri ile doldurma. Normalde arada eğlenceli bulduğum bir şeydi ama bu sayıda gerçekten sayfa sayısını istenilene ulaştırmak için kullanılmış. Bat Family ile ilgili olan paneller aslında tatlı ve hoş ama bunları sadece 9 panellik sayfalarda görmek ve bu sayfaların 3 sayfada bir bulunması hiç hoşuma gitmedi. Seri kadar boştu.


Seride tek fikrim değişmeyen şey sanırım çizim oldu. Çizimler çok güzel. Sayıyı alıp sadece resimlere bakarsanız bir şey kaçırmazsınız. Clay Mann DC'nin şu an sahip olduğu en güçlü çizerlerden ve hep Tom King'in serilerinde harcanması üzücü. Keşke daha iyi hikayeli serilerde de görebilsek çizeri.

Bu yazının benim için önemi yüksek. Buraya gelmek için uzun bir yol katettik ne de olsa. O yüzden sitede seriyi okuyan diğer kişilere de seri hakkındaki genel görüşlerini sormak istedim ve onların da fikirlerini aldım.

Tom King ile Osmanlı arasında bir fark göremiyorum artık, bu seri ise onun için Sevr Antlaşması niteliğinde. Bundan sonraki işlerine daha çok özenmesini ve yazarken iki kere düşünmesini umut ediyorum.
-Anıl Polat

Heroes in Crisis maalesef  kendini event olarak tanıtsa bile bunu yansıtamıyor. Evet yer yer olarak harika işler çıkarmış olabilir, piyasadaki yetenekli çizerlerle güzel sayfalar sunmuş olabilir hatta bazı karakterlere derinlik katmış olabilir. Ama ilk sayıdaki havanın sonraki sayılarda tamamen kaybolması ve okuyucuyu sinirlendiren seçimleri ile ne yazık ki gözden düşüyor. Son sayı ile bir eventten çok prelude hikayesi gibi hissettirmiyor değil ama devamı gelir mi? Sanmıyorum. Karakter kullanımı ücretliymiş gibi belirli karakterler dışında minik bir kadro olması da bu durumu etkiliyor. Sonuçta bir event için almışsak tüm karakterleri görmek isteriz. Yapısı gereği Identity Crisis ile karşılaştırılıyor ve maalesef onu geçemiyor.
-Doğa Can Tırış

Yok abi ben yalanım.
-Can Tüz

Bu yolculuğun da sonuna geldiğimize göre kendimin de seri hakkında genel bir yorumumu verme zamanım geldi. Heroes In Crisis düşünülmemiş bir seri. Bir fikir ortaya atılmış ama onu işleme şekilleri seriyi yazdıkça oluştuğundan ortaya etkileyici bir şey çıkmak yerine sıkıcı, boş ve karakterlere değer vermeyen bir iş çıkmış. Umarım bu Tom King'in unutulacak taraflarından biri olarak kalır ve yazar daha iyi işlere imza atabilir. Bunu ancak zaman gösterecek.

Notum: 4.2
Serinin Genel Ortalaması: 5,5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.