Monarch Dosyaları #5- Godzilla: King of the Monsters Spoiler'sız İnceleme


"Monarch Dosyaları"nı başlatırkenki amacım sizi Godzilla: King of the Monsters filmine hazırlamak ve canavarları tanıtmaktı. Geçtiğimiz cuma ise filmin sonunda vizyona girmesiyle bu yazı serisini de bitirmenin en iyi yolunun bu filmi inceleyerek olacağını düşündüm. İlk olarak filmin artılarını ardından ise eksilerini dile getireceğim.

Çoğu Godzilla filmini izlemiş biri olan bir hayran olduğumdan bazı yerleri belki abartabilirim ama bu film hakkında genel olarak dürüst konuşmaya çalışacağım. İlk olarak film benim beklentilerimi karşıladı ama kesinlikle çok büyük eksileri var konuşmadan edemeyeceğim.

Film epik olmuş diyebilirim. Canavar filminin öne çıkan parçalarını gerçekten güzel yerine getirmiş. Canavarlar muazzam gözüküyor. Godzilla, Ghidorah ve diğer canavarlar her sahneye çıktığında içiniz kıpır kıpır oluyor. Hareketleri, görünüşleri, sesleri hem orijinal hallerine benzer hem de orijinal hallerinin üstüne güzel eklemeler yapılmış. Efektler bu kısımda çok öne çıkıyor. Efektler gerçekten güzel. Tabi böyle gözükmesine renk paleti de katkı sağlıyor ama canavarlar çok detaylı ve güzel gözüküyor.Fragmanlardan da anlamışsınızdır filmdeki sinematografi çok iyi. Birazdan kötü kısmını da söyleyeceğim ama sahnelerdeki kamera açıları yerinde ve etkileyici şekilde ayarlanmış. Hele canavarlar tam çarpışmadan önce hep iki tarafı da gösteren ve sizi savaşa hazırlayan sahneler görmek güzel. O yüzden filmi kesinlikle IMAX veya yakınınızdaki en büyük ekranda izlemenizi tavsiye ederim. Savaş demişken canavar filmlerinin en önemli noktası dövüşleri unutmamak lazım. İlk filmin sorunlarından biri çok az canavar ve canavar dövüşü göstermekti ve bu film direk bize asıl istediğimizi bolca veriyor. Daha çok canavar, daha çok aksiyon. Fanları dinlemişler bu açıdan. Bu canavarların karşı karşıya dövüşmelerini büyük ekranda güzelce izlemek zevk verdi.

Son bahsedeceğim muhteşem parça ise müzikler. Filmde kullanılan müzikler tek kelimeyle harika. Canavarların giriş müzikleri tamamen o anki atmosfere uygun. Bu yazıyı o müzikleri dinleyerek yazıyorum ve her parçanın ayrı bir güzelliği olduğunu söyleyebilirim. Godzilla'nın ana müziğini duymak ise her zaman güzel bir his vermeyi başarıyor. Film bu bahsettiğim konular hakkında çok başarılı ve epik. Şimdi ise biraz üzen taraflara geçelim.Filmin en büyük sorunu kesinlikle senaryoydu. Film diğer bahsettiğim şeylerin epikliğini taşıyamayan B-Filmi kalitesinde bir senaryoya sahipti. Şimdi "Yıl olmuş 2019 sen hala Godzilla filmlerinden güzel hikaye mi bekliyorsun?" diyebilirsiniz ki beklemiyorum ama en azından hedeflediği birkaç şeye ulaşabilmeli. Film bize canavarlar hakkında biraz bilgi vermeli ve neden savaştıklarını düzgünce açıklamalı ama film onun yerine bu bilgileri arada üstümüze fırlatıyor ve gerisinde kimsenin umursamadığı bir aile draması izlettiriyor. O drama da o kadar zorlama ki sinir ediyor.

Filmin aslında karakterleri fena değil ama bazıları daha iyi işlenebilirdi. Ken Watanabe'nin karakteri ilk filmdeki gibi en sevdiğim karakter olabilir. Charles Dance'in oynadığı düşman karakter kesinlikle daha iyi işlenebilirdi ama karakteri görmek güzeldi. Geri kalanı ise ortalama ile gereksiz arasında değişiyor. Mesela Kyle Chandler'ın oynadığı baba karakteri hep doğru kararı veren, her zaman her şeyi yapabilen muhteşem karakter yerine Godzilla'nın ona yarattığı acısı daha iyi kullanılabilecek bir karakter olabilirdi. Karakterlerin kullandıkları diyaloglar ise işe yarar bilgi ile kötü arasında değişiyor.


Yazının başlarında görselliğin ve kamera açılarının ne kadar güzel olduğundan bahsetmiştim şimdi bunun eksi tarafından bahsetmek isterim. Kameranın yapay yakınlaşmasını. Bu moda aslında birkaç yıl öncesinde baya kullanılıyordu ama bu filmde de bolca kullanılmış. Bu zoom'lama çeşidi görüntüyü yapaylaştırıyor ve hiçbir etki yaratmıyor. Diğer kötü şey ise sallanan kamera. Evet insanların gözünden gösterilen sahneleri daha hareketli yapıyor ve kurguda kesme işlemlerinin belirgin olmamasını sağlıyor ama hep de kullanmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Sonuca gelirsek eğer Monsterverse'ün üçüncü parçası Godzilla: King of the Monsters'a canavar aksiyonu için gidecekseniz benim gibi tatmin olarak çıkacaksınız ama güzel ve tutarlı bir hikaye bekliyorsanız filmi izlerken sinirleneceksiniz. Bir sonraki Monsterverse filmi Kong vs Godzilla için heyecanlı olduğumu söyleyebilirim. Film fena olmayan bir temel hazırlıyor ilerisi için. Bu filme not vermeyeceğim çünkü notu veren kişi filme hem bir Godzilla hayranı olarak hem de filmden ne istediğini bilerek gitti. O yüzden vereceğim notun dürüst olacağını düşünmüyorum.


Bir sonraki Monsterverse filminden bilgiler gelene kadar Monarch dosyalarını kapatmış bulunmaktayız. Geçen yaz başladığım seriye 1 yılda sadece 5 yazı yazsam da güzel bir yolculuktu. Sanki bir daha devam etmeyeceğim gibi yazmış olsam da muhtemelen SDCC'de çıkacak Kong vs Godzilla fragmanında Monarch Dosyaları her zamanki gibi geri dönecek.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.