War of the Realms #2 ve #3 İnceleme


War of the Realms hızlı ve güçlü başlangıcından sonra bir event olarak aynı doğrultuda nasıl ilerleyebileceği , diğer Marvel eventlerine oranla nasıl bir derecede kalacağına dair sorular oluşturmaya başladı. Bu iki sayıyı birlikte incelememin nedeni sadece biraz geride olmam değil ama ayrıca 2.sayıda çok fazla bahsedeceğim bir şey olmaması ve 3.sayının hikaye kısmında çoğu event hikayelerinde gördüğüm bir şey ile karşılaşmam.

İkinci sayı daha çok büyük New York savaşında geçiyor. Bu büyük çaplı savaşta tüm kahramanlar şehri ve insanları korumaya, sivilleri uzaklaştırmaya çalışıyor. Tamamen aksiyon ile dolu çok güzel bir sayı. Kahramanların savaş sırasında nasıl giderek savunmaktansa geri çekilmeye ilerlediğini başarılı bir şekilde göstermiş. Bir sürü kahraman ve bir sürü güzel ana sahip olan sayı ilk sayıyı güzel bir şekilde devam ettiriyor ve hikayenin ilk parçası olan bu savaşı güzel bir şekilde tamamlıyor.


İkinci sayıdan bahsedeceklerim aslında bu kadar. Bolca karakter, bolca aksiyon ve epik bir hikayeye sahip. 3.sayıda ise çoğu büyük hikayelerde yaşanan bir sorun ortaya çıkmaya başlıyor. Karakterlerimiz artık kendi takımlarına ve Tie-In'lerine ayrılmaya başlıyor ki bunları çoğunlukla sevmemişimdir. Beni hikayeden soğutmaya başlamakla birlikte Tie-In okuma isteğimi azaltıyor çünkü zorluyor gibi hissettiriyor ki bence okumak gerekli bile değil diyebilirim. Biraz daha aksiyon isterseniz okuyun ama para vermek istemezseniz hiç bir sorun olmaz.

Tie-In'ler hakkında olan diğer bir sorunum ise tam olarak her şey tutarlı olmaması. Punisher bir yerde kendi takımı ile başka bir diyara giderken kendi hikayesinde hala şehirde yaratık avlıyor. Aynı şey Venom için de geçerli. İki tane Venom geziniyor ortalıkta ve ne olduğu anlaşılmıyor. Bu sinir bozan olaylar dışında hikaye güzel ilerliyor aslında. Aksiyon çok güzel ve savaşın çapı etkili bir şekilde gösterilmiş. Ayrıca yazım ve hikaye sunumu da çok güzel. Karakterler arasında geçen diyaloglar eğlenceli ve görmeyi özlediğimiz şeyler.


Çizim hakkında bir önceki yazıda demediğim bir şey diyemeyeceğim. Her şey çok güzel ve detaylı gözüküyor. Tüm bu başka diyarlardan gelen korkutucu canavarlar ve büyülü hayvanlar tam olması gerektiği gibi hatta olması gerektiğinden daha iyi gözüküyor. Sinematik bir bakış açısı ile çizilmiş ve renklendirilmiş.

Hikaye belki ilk sayı kadar güçlü ilerlemiyor olabilir ama güzel yazım ile etkileyici aksiyon ve hikaye sunmayı başarıyor. Tie-In'ler hakkında sorunlar yaşasam da onlar yokmuş ve hikaye muhteşem bir  şekilde devam ediyormuş gibi devam edeceğim. Jason Aaron'ın uzun süredir planladığı bu hikaye Marvel'ın son zamanlarda çıkardığı en iyi event olabilir.

#2'ye Notum: 8.7
#3'e Notum: 8.4

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.