War of the Realms #4 İnceleme


Ah eventler...Eskiden iki yılda, belki yılda bir olan ve tüm evreni etkileyen olaylar. Şimdi ise yılda çıkarabildikleri kadar çıkan bu hikayeler ya bir ya da birkaç karakteri etkiliyor ardındansa ne kadar süreceği merak konusu olan birkaç seri çıkıyor. War of the Realms nedense ilk bahsettiğimdense ikinci bahsettiğim hikayeler gibi geliyor.

Şimdi mantıken çok şey etkileyebilecek bir hikaye bu. Onlarca ara sayı içeriyor bu koca event ama evrene köklü bir değişiliktense birkaç karaktere değişiklik getirecek gibi. Tüm sayı boyunca o önceki sayıda bahsettiğim ayrı takımların olayların bitmesini ve her diyarda birlik toplayan kahramanları görüyoruz. Sayının ilk yarısı bunu gösterirken ikinci yarısında Odin ve Freyja'nın Malekith'e yaptığı saldırıyı okuyoruz. Artık hikayenin ikinci parçasını kapatarak üçüncü ve en önemli parçasını başlatıyor sayı. 

Sayının ilk kısmı ikinci kısmına göre biraz daha düşük onu söylemeliyim. Birlik toplama yerleri çok da güçlü bir şekilde tasarlanmış bir kısım değil ama zaten çoğu olaylara bir panel vererek akıcı bir hale getiriyor ve okumasını keyifli yapıyor. İkinci kısmı ve biraz da ilk kısmı bana sevdiren şey tüm olayı kapsayan havalılık katmanı. O kadar etkileyici ve beklemediğim olaylar var ki Jason Aaron bunu çok havalı bir halde sunuyor.

Büyük çaplı bol bol gördüğümüz aksiyon sahneleri gösterirken karakterlerle hikayeyi dengelemeyi başarıyor seri. Bir sürü farklı duygu yaşatan diyaloglar ve karakter etkileşimleri aksiyona ayrı bir hava katıyor. Günümüzün event akımlarını devam ettirse de seri isminin hakkını güzelce veriyor. Bize vermek istediği savaşı başarılı bir şekilde veriyor.

-SPOILER-
Sayıda Odin ve Freyja'nın Malekith'e saldırdığı kısmı hem çok havalı hem de bir yandan duygusal buldum diyebilirim. Hiç beklemediğimiz bir Iron Man'imsi zırh giymiş Odin ve güçlendirilmiş Freyja'nın uzun zamandan sonra bir savaşta yan yana birbirileri ile flörtleşerek savaşması hoşuma gitti ve bence iki karaktere de bu hikayede hak ettikleri parçaları sundu. Asgard'ın en iyi çifti olduklarını yeniden kanıtladılar.
-SPOILER SONU-

Çizimler hala mükemmel ama ben bu sefer bir farklılık yapıp panel öveceğim. Çoğunlukla düz ilerleyen dörtgenler yerine biraz daha yaratıcı şekilde tasarlanmış panellerin kullanılması çok hoşuma gitti. Sahne alırken kesmesi zor oluyor ama okuması çok eğlenceli. Ayrıca bir ortamdan farklı bir ortama geçerken kullanılan geçiş yolu da çok hoş. O karanlık ne olduğunu bilmediğim şeyler panelleri farklı ve yaratıcı bir şekilde bağlıyor.

War of the Realms genel olarak hala güzelliğini sabit bir şekilde koruyor ve bize istediğimiz aksiyonu, hikayeyi, karakterleri, etkileyiciliği bolca veriyor. Son iki sayıda da böyle devam ederse tatmin olmuş şekilde ayrılacağımı rahatlıkla söyleyebilirim. Jason Aaron'ın cebinde bakalım daha ne gibi bizi şaşırtacak sürprizler olacak.

Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.