Guardians of the Galaxy #6 İnceleme


Cates'in Guardians of the Galaxy serisi artık 6. sayısı ile ilk büyük hikayeyi sona erdiriyor. Bu sayıyla ilgili baya büyük beklentiler vardı çünkü bir Guardians hikayesinin sahip olabileceği en büyük kadrolardan ve olaylardan biri bulunuyordu. Kimisi tatmin oldu, kimisi ise tadı kaçarak sayıyı bitirdi. Üzülerek söylüyorum ki tadım kaçtı...

Aslında hikaye çok iyi, teoride. Koca bir takım Guardians'ın Black Order'ı ve Hela'yı çok geç olmadan durdurmaya çalışmasını anlatıyor sayı. Gecikirlerse Thanos yeniden canlanacak. Sayının çoğu bunla ilgili savaşı anlatıyor. Bir sürü kahraman koca bir savaş veriyor büyük bir tehditi durdurmak için. Düşüncesi çok güzel değil mi? Ne yazık ki işlenişi o kadar iyi olmamış bu sayıda. Hele sayının ortalarında ne oluyor demeye başlıyorsunuz.


Bu sayının hem çok büyük hem de çok küçük hissettirmesi gibi bir sorunu var. Kocaman kadro ve kocaman bir savaşın yanında Thanos'un canlanacak olması gibi büyük bir sonuç sayıyı event seviyesine çıkarıyor ama bu büyük olay bir sayıda hızlıca bittiği için sinirlendiriyor. Hikaye çok iyi ama işlenişi çok sıkıntılı. Koca savaş o kadar hızlı oluyor ki ne olduğunu anlamıyorsunuz. Belki bir sayı daha uzatsalar ortaya harika bir iş çıkabilir ama bu şekilde heyecanlanamıyorsunuz. Ayrıca istediğiniz karakterlerin bunun yüzünden de öne çıkamaması üzüyor. Birkaç karakter var ve hikaye takım yerine onlara yoğunlaşıyor. Yine de sayının sonunda nefes almamızı sağlayan ve sevimli geçen kısmı beğendim. Karakterler arası olaylar baya iyi işlenmiş orada.


*SPOILER*
Bu hızlı geçme olayından biraz daha bahsedip sinirimi atmak itiyorum. Sayıda Black Order ve Hela gibi büyük düşmanlar var ama çoğu bir ışınla veya bir yumrukla hemen hikayeden çıkıyor. Cosmic Ghost Rider da aynı şekilde geliyor ve baya baya toz olup başka bir hikayeye uçuyor ki orayı direk sayıdan çıkarmak gerek. Son olarak ise Thanos'u canlandırıp üç panel sonra öldürmek son zamanlarda çizgi romanlarda gördüğüm en saçma hareket. Heyacanlandırmıyor üstüne harcanmış hissettiriyor. Böyle son mu olur hikayeye diyorsunuz.
*SPOILER*

Serinin kesinlikle hala bir sıkıntısının bulunmadığı yer çizim. Bazı yerler o kadar muhteşem bir görsel şölen ki anlatamam. O kadar akıcı ve heyecanlı çizilmiş ki sayı zaten hızlı ilerlemesine rağmen ne zaman bittiğini anlayamıyorsunuz. Her karakteri aksiyonda görebiliyorsunuz ve bu savaşı daha epik yapıyor. Emin değilim ama sonraki sayı çizer değişecek. Umarım Shaw kadar başarılı biri gelir.


Kısacası Guardians of the Galaxy'nin bu serideki ilk hiayesinin sonu güzel bir hikayeyi devam ettirse de tatmin etmeyen ve üzen bir sonla bitiyor. Belki 6 değil de 7 sayı olsa çok daha iyi işlenebilirdi. Eğer Cates'i bilmesem ve bu seri bu noktaya kadar başarılı ilerlemese belki böyle bir puan vermezdim. Umarım sonraki hikaye daha toplu ve düzgün ilerler.

Notum: 7.0
Hikayenin Genel Ortalaması: 8.1

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.