Spider-Man Far From Home Spoilerlı İncelemeSpider-Man fanları olarak sonunda  beklediğimiz gün geldi, peki film nasıldı? Öncelikle Homecoming'i beğenmiş biri olarak bu filmin hoşuma gittiğini söyleyebilirim ama bence birkaç şey eksikti. Eksik olmasına rağmen tamamen bir ruha sahip, duygusal ve komik bir filmdi. Film Endgame'den sonra hiçbir şeyin bitmediğinin garantisi.Filmimiz veda ettiğimiz kahramanlara özel bir video ile başlıyor. Bu videoda ölmeyip yaşlanan Steve Rogers yani biricik Captain America'nın olduğunu da belirteyim. Okulda Betty ve Jason'ın yaptığı okul haberlerinde 5 yıl öncesine ait okulda toz olanların görüntülerini görüyoruz. Daha sonra bizimkiler Avrupa yolculuğu için hazırlanıyor ve Peter'da o sırada MJ'e hislerini söylemek istediğini kararlaştırıyor. Bu filmde ve Civil War'da olan Peter arasında fark vardı. Civil War'da Peter umut dolu Avenger olmak için can atıyordu Homecoming'te sıkıcı bulduğu hayatından kaçıp kahramancılık oynuyordu ama Endgame'den sonra bu filmde artık hayatına yoğunlaşmak istediğini karar verdi, ara vermek istedi. Filmde Peter'ın Endgame sonrası psikolojisi iyi işlenmişti.


May ve Peter ilişkisine gelirsek bence gayet yerindeydi ama ben May'in ekran süresinin uzatılmasını isterdim. Peter'ın yeni işinde May'e yardım etmesi May'in Peter'ı desteklemesi güzeldi. Evet çizgi romanda endişeleniyordu tabii ki burada da endişeleniyor ama bunu biraz daha iyi gösterebilirlerdi. Into The Spider-Verse'de May, Peter'ın Alfred'i gibiydi, Far From Home'da ise ilişkileri benzer ama çok daha farklıydı.

İlk yarı filmin komedi yönüne de ağırlık verilmişti ve ben hayatımda hiç bu kadar karnım ağrıyana kadar Spider-Man filminde gülmedim. Filmde Spider-Man'in Homecoming'e göre ciddi olmasına rağmen. Numan Acar'ın karakteri Dimitri, Peter'a Stealth Suit'i verdiği sahnede karnıma ağrılar girdi ve ne zaman aklıma gelse gülerim. Brad'in Peter'ı rus kızla yakalamasında gerçekten yarıldım gülmekten. Peter'ın kaza ile Flash'a vurup bayıltması da favori sahnelerimden... Brad bu filmde Flash'tan daha çok Peter'a baskı uyguluyordu. Flash'ın çizgi romandaki gibi Spider-Man fanı olması hoştu ve canlı yayın açması güzel düşünülmüş. Ayrıca Flash'ı filmin sonunda ailesinden kimsenin almaya gelmemesi güzel düşünülmüş.


Mysterio'ya gelecek olursak bence Vulture çok daha iyiydi ama Mysterio kötü demiyorum bu hali bile çoğu kötüye bin basar. Quentin'in başka evrenden olmaması bence çok daha iyiydi. Multiverse Doctor Strange 2'de tanıtılmalı. Ayrıca Mysterio'nun illüzyonlarını B.A.R.F. ile yapması güzel düşünülmüş. Mysterio'nun illüzyonlarını çok beğendim ama biraz daha olabilirdi bana az geldi. Mysterio'nun amacına ulaşmak için 16 yaşındaki çocuğu neredeyse  öldürmesi de ne kadar iyi ve kararlı bir kötü olduğunu gösteriyor bence.  Tony'nin Peter'a bıraktığı yapay zekanın peşine düşüp hemen elde etmesi biraz çabuktu ama Peter o sırada sadece MJ'e açılmayı düşünüyordu. MJ bu filmde çok daha iyiydi ve tam istediğim bir kız arkadaşı tipindeydi. Öpüşme sahneleri tam ergnece ve güzeldi gerçekten. Ayrıca  süper kahramanın sevdiği kızın sonunda bir Spider-Man filminde aksiyona dahil olup bağırıp, çağırmak yerine bir şey yapması beni sevindirdi. Michelle, Ned ve Peter üçlüsü yeni favorim.

Ned her zamanki gibi çok iyiydi. Betty ile olan ilişkileri çok hoştu ve uçakta birbirilerine aşık olmaları ve birlikte olmalarına rağmen "Seni özledim." mesajları atmaları günümüz ilişkilerini yansıtıyordu. Nick güzeldi ama diğer filmlerden farklıydı eh çünkü aslında kendisi Talos. Ben bunu pek kafaya takmadım ama gerçek Nick ve Hill'in Peter ile tanışmasını isterdim. Happy en sevdiğim yan karakterlerden olabilir gerçekten çok iyiydi. Peter ile ilişkileri çok güzel ilerliyor.


Son savaş harikaydı gerçekten filmin CGI'ını çok beğendim. Ayrıca Quentin'in gerçekten öleceğine inanıyorsanız ileride şaşıracaksınız çünkü ben Quentin'in geri döneceğine %100 eminim. After Credit'te Jameson'ı görmemiz de çok güzeldi. 3. Filmde umarım olur. Peter'a gerçekten çok zor şeyler yaşatır Jameson. Quentin'in kimliğini açıklamasını beklemiyordum büyük ihtimal devam filminde Strange'den yardım isteyecek Peter. Avengers Tower'ın yeni sahibini öğrenmemizi bekliyordum ama açıklamadılar bakalım ileride neler olacak. Ben filmde Ben'den bahsedilmesini isterdim ama olmadı ve Donald Glover'ın canlandırdığı Aaron Davis'i tekrar görmek isterdim. Film benim top üç Spider-Man filmime girer. Filmde karakterlerin etkileşimi olsun, diyalogları olsun çok güzeldi. Peter'ın güvendiği birinden ihanet edilmesi olayı gerektiği gibiydi. Mcu Spider-Man'i adam oldu ve kendi ayakları üzerinde duruyor. Spider-Man MCU'da gümbür gümbür ilerliyor...


Senaryo: 7.5/10
Müzikler: 7.5/10
CGI: 8/10
Karakterler: 9/10
Benim Filme Puanım: 8/10

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.