Spider-Man: Far From Home | Spoilersız İnceleme

spider man far from home ile ilgili görsel sonucu

Endgame geldi geçti ve biz hala yasımızı atlatamamışken, mahallemizin dost canlısı komşusu Spider-Man’in yeni filmi geldi çattı. Filmi sizin için dün düzenlenen basın gösteriminde izledik. Bu yazıda spoilersız bir şekilde fikirlerimizi belirteceğiz.

Öncelikle filmi ilk filmle karşılaştıracak olursak; komedisi ilk filme ve diğer spiderman filmlerine göre daha düşük, ancak yine de yer yer fazlasıyla güldürmeyi başarıyor tabii ki. Aksiyonu ve duygusal öğeleri ise ilk filmden daha fazla. Aynı zamanda karakterimiz de haliyle ilk filmimize göre çok daha tecrübeli ve olabildiğince kararlı bir yapıya sahip. İlk filme göre duygusallık daha ön planda olmasına rağmen, bence Endgame’den sonra çıkan ilk filmin bu film olduğunu hesaba katarsak, beklediğim etkiceliyici duygusal sahnelere sahip değildi. Keşke filmde ufak ufak birkaç duygusal sahne yapmak yerine tek bir tane sağlam sahne yapsalardı. Ancak bu haliyle film için bir eksi değil, sadece benim şahsi isteğim bu yöndeydi.


Filmde hoşuma gitmeyen en büyük kısım ise bazı sahnelerde karakterlerin yaptığı saçma ve salakça davranışlar. Olayların ilerleyişi için karakterler yapmaları gerekeni yapıyor, tamam ama bu karakterler gerçekten bu kadar salak karakterler mi? Değil elbette. Yer yer izleyiciyi aptal yerine koymaları ve filmin gerçekliğini düşürmeleri hoşuma gitmedi. Benim açımdan filmin en büyük eksisi bu oldu, keşke o sahnelerde karakterlere bu tarz seçimler yaptırılmasaydı.

Filmin aksiyon sahneleri müthişti. Bazı sahneleri tekrar tekrar izlemek istedim filmden çıktıktan sonra, hem CGI’ı hem de kurgusu harikaydı. Özellikle Mysterio'nun olduğu bir savaş... Bence Spider-Man filmleri arasında aksiyonu en iyi olan film buydu. Mysterio’nun gücü de güzel ve oldukça tatmin edici, açıklayıcı bir şekilde anlatılmış. Karakter olarak da beğendim ancak doyamadım. Kişiliği ve yakınları hakkında daha fazla şey görmeyi çok isterdim. Üstü bence biraz fazla örtülü kalmış karakterin. Yine de izlemesi keyifli ve güzel bir karakter olmuş. Gerek tasarımı, gerek motivasyonu gerek de güçleriyle bence Vulture’dan daha iyi bir villain olmuş, izlerken çok daha fazla keyif aldım.


Filmde yan karakterlerin hepsine tam da olması gerektiği kadar yer verilmiş. Ne eksik ne de fazla, gereksiz karakterlere gereksiz uzun süreler tanınmamış. Filmi mutlaka Imax’te deneyimlemenizi tavsiye ederim. Mysterio’nun güçlerini Imax ekranında izlemek çok ayrı bir deneyim olmuş, ayrıca tüm film Imax’e uygun bir şekilde çekildiği için hakkını veriyor.

Filmde arayıp da bulamadığım bir diğer şey de önemi. Filme gitmeden önce hem yapılan açıklamalar hem de Endgame’den sonra çıkan ilk film olmasıyla beraber haliyle ben evreni etkileyecek önemli olaylar bekledim. Ancak film kesinlikle öyle bir film değil. Kendi içinde bir Spider-Man filmi olarak önemli olaylar barındırıyor evet ama bunlar evreni etkileyecek nitelikte olaylar değil. Bu yönüyle ufak bir hayal kırıklığı oldu film benim için. Bu arada filmde iki tane after credits bulunmakta, ikisi de çok önemli mutlaka izleyin.


Sonuç olarak Far From Home ilk filmdeki çizgisini koruyan, çok iyi aksiyon sahneleri bulunan, izlemesi zevkli ve akıcı bir film. Bence Homecoming’ten daha iyi bir film olmayı başarmış. Mutlaka sinemada izlemenizi öneririm, memnun kalacağınızı düşünüyorum. Far From Home, Endgame sonrası MCU’da hayatın hala devam ettiğini ve önemli gelişmelerle filmlerin ilerleyeceğini izleyicilere açık ve net bir şekilde bildiriyor.

“Nice koç yiğitler yere serilir
    Ölen ölür kalan sağlar, sağlar bizimdir”


Filme Notum: 7.8

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.