Super Mario Maker 2 İnceleme | Selim Usta İş BaşındaSuper Mario Maker WiiU'm olmadığı için oynayamadığıma üzüldüğüm Nintendo oyunlarından biriydi. Oyunun teklif ettiği şey muhteşemdi. Kendi Mario bölümlerini yapıp dünyaya sunma ve başkalarınınkini de oynama. Switch'e gelmesini istediğim oyunlardan biriydi ama yenilenmiş bir şekilde gelmesini bekliyordum. Böyle bir oyunun ikincisini çıkaracak nasıl bir ekleme olabilirdi ki? Olabiliyormuş aslında.

Oyunu ilk açtığınızda size birkaç teklif sunuyor. İlki hikaye modu. Evet, bu oyunun hikaye modu var. Prenses Peach'e kale yapmayla ilgili modda size birbirinden bağımsız düzinelerce bölüm sunuluyor. Eğer oynayabilecek bir yer bulamazsanız ama sıkılmak da istemiyorsanız eğlenmek için bu moda gelebilirsiniz. Size oyunda neler yapabileceğinizi güzelce gösteriyor bu bölümlerle oyun. Normal bir Mario bölümü de yapabilirsiniz, araba da kullanabilirsiniz, bir kişi veya eşyayı ulaştırmaya çalışabilirsiniz. Seçenekler sonsuz ve bu modda o seçenekleri güzelce deneyebilirsiniz. 8-9 saat sizi tutabilecek bu mod eğer tek başınaysanız gayet zevkli. Bu modun tek eksiği sadece tek başınıza oynayabiliyor olmanız. Yanınızda birisi varken oynayamamak baya sinir bozucu. Ayrıca geçemediğiniz bölümleri Luigi'ye yaptırabiliyorsunuz. Baya kolaylaştırıyor ama rahatlatıcı.


Gelelim bölüm yapmaya. Dediğim gibi seçenekler sonsuz. Birçok farklı seviye yapabilirsiniz insanların oynaması için. Yapması aslında gayet basit. Çoğu olay sürüklemekle geçiyor ama o kadar fazla şey var ki ne yapsam diye düşünüyorsunuz. Önceki oyunun üstüne Cat Mario, yeni eşyalar ekleyerek yapması daha eğlenceli hale gelmiş. Üstüne hangi mario grafiği/animasyonuyla yapmak istediğinizin seçimini yapmak mükemmel. Bu arada bu oyuna yeni eklenmiş Yamamura adlı bir güvercin var ve size nasıl iyi bir seviye yapabileceğinizi öğretiyor. Baya sıkıcı ama çok öğrenmek istiyorsanız bakabilirsiniz. Güzel tavsiyeler veriyor ne de olsa.

Başkalarının seviyelerini oynama ise düşündüğüm gibi baya zevkli. Ne kadar yaratıcı kişilerin bulunduğunu anlıyorsunuz. Oyun çıkalı baya bir seviye denedim ve hepsi çok başarılıydı. Bu modun tek sorunu yine biriniz yanınızdayken oynamak. Nintendo sanırım düzgün bir çözüm bulamamış o yüzden yapmanız gereken oynamak istediğiniz seviyeleri teker teker kaydedip özel kısımda yanınızdakiyle oynamak. Bu gerçekten uğraştırıcı ve yine sinir bozucu. O yüzden başkasına giderken ya da o size gelirken ilk önce oynayacağınız seviyeleri tek başınıza karar verip onlarca indirin ki beklemeyin. Bu parçanın birkaç alt kısmı daha var hoş olan ama onlar da bildiğim kadarıyla önceki oyunda vardı. 


Son olarak ise online kısmından bahsetmek isterim. Ben internetimin bayatlığından deneyemedim ama duyduğum kadarıyla çok da başarılı değilmiş ve sorunluymuş. Daha sonraki güncellemelerde umarım bu sorunları düzeltirler çünkü online da denemek isterim.

Sonuca gelirsek Super Mario Maker 2 oynaması baya zevkli bir oyun. İlk oyunun üstüne hikaye modu gibi yenilikler ekleyerek hem eski hem de yeni hayranları güzelce sarmalamış. Tek başınıza oynaması ve yapması baya eğlenceli ve güzel olsa da kişi sayısı artınca işler biraz karışıyor ve minik sorunlar oluşmaya başlıyor. Switch oyunu almak ne kadar zahmetli ve pahalı bir iş olsa da aldığım için gayet mutlu olduğum bir oyun oldu.

Notum: 8.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.