War of the Realms #5 İnceleme


Marvel evreninin büyük çaplı eventi yavaştan sona ermeye başlıyor. Birçok karakter ve o kadar karaktere yetmeyen sayfa içeren sayının yapması gereken tek iki şey var. Son sayıya güzel bir temel atmak ve o temeli heyacanlanmamızı sağlayacak şekilde sunmak. Asıl soru ise bunu başarıp başaramadığı.

Bence başarmış. Finali hazırlamak için gerekenler güzel gösterilmiş. Thor'un savaş için olan hazırlığı ve Daredevil ile olan konuşması mükemmeldi. Thor'u muhteşem yazdığını zaten başarıyla göstermiş Jason Aaron bu sayılarla Daredevil'ı da ne kadar iyi yazabildiğini gösteriyor. Daredevil'ın diyalogları sayının en sevdiğim parçası olabilir. Ayrıca finali hazırlayan bir diğer parça ise Jane Foster'la alakalı ve orayı da beğendiğimi söyleyebilirim.

Sayının ana hikayesine odaklanan kısımlarında dünyanın her cephesinde olan savaşları okuyoruz ve o parçalar sayının en zayıf yerleri. Nedeni ise hikayeye hiçbir ekleme yapmıyor ve tie-in'leri okumuyorsanız hiçbir manası olmuyor. Farklı karakterlerin birbirlerine mizahi laf atışları falan aslında güzel ama ilerletilmediği ve her panelde farklı yere geçtiği için etkilemek yerine minik bir gülücük koyup geçiyor. Belki daha uzun bir sayı olsa ve bu parçaları bir veya iki paneldense iki sayfa okusak daha güzel olabilirdi. Bu şekilde çok odaksız ve dağınık hissettiriyor hikaye. O parçanın hikayede aslında hiçbir yeri yok ve sadece bazı okurları mutlu etmek için var ama bu durum sayı boyunca o kadar yapılıyor ki gazı kaçıyor. Savaş çok büyük ve mizah yapılıyor arada anladık ama başka? Özür dilerim ama doldurma kalmışsınız ve daha ileriye gidememişsiniz.

Yine de çizimler çok güzel. Sayıda birçok hoş detay var. Bir sürü karakter ve savaş olsa da göz yormuyor. Göz yormasa da biraz sıkışık hissettiriyor. Nedeni ise konumdan konuma çok hızlı şekilde atlamamız ve buna karşılık da çizerin o karakterlerin yapacaklarını ve diyeceklerini birkaç panele sığdırmaya çalışması. Bu sıkışık bir his veriyor ama bu çizim kötü gözüküyor demek değil. Çizim harika ve sayıda o kadar güzel sahneler var ki spoiler olmasa buraya kesinlikle koyardım.

Dediğim gibi War of the Realms #5 sondan bir önceki sayı olduğu için hazırlık sayısı olmaya yaklaşıyor ama hazırlayacak çok bir şeyi olmadığından çoğunu doldurma olan biraz komik ama biraz da gereksiz sahnelerle kaplıyor. Serinin geneline göre biraz düşük bir sayı olsa da son sayı için büyük beklentilerim var. Thor artık biraz daha ön plana çıkacağından son sayıda harika şeyler görebiliriz. Bu büyük hikayenin son sayısını iple çekiyorum.

Notum: 7.4

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.