Batman/Superman #1 İnceleme | Pazarlama ile Katledilen Sayı


The Batman Who Laughs'ın bitişi ardından hepimiz biliyorduk ki bu seri ile DC'nin kullanmaktan yorulmadığı karakter geri dönecekti. Bazıları yeniden görmek için heyecanlıydı, bazıları ise yorulmuştu, bazıları ise sadece Batman/Superman serisi okumak istiyordu. Ben sanırım son ikisine giriyorum. Artık karakteri görmekten sıkıldım, ne kadar sevsem de, daha yeni kurtulduğumuz için ama ayrıca bu iki kahramanın serisini okumak istiyordum.

Hikaye bize TBWL'ın kim olduğunu anlatarak başlıyor ki karakteri tanımayanlar için gayet iyi bir şey. Sonrasında ise Batman ve Superman'in dostluğu ve ilişkileri üzerine yoğunlaşarak sayı devam ediyor. Sayının sonuna kadar ise de heyecanlı bir şey yaşanmıyor. Sonu hakkındaki sorunumdan da birazdan bahsedeceğim. Sayı fena değil, sizi merak ettirecek şeyler ortaya koyuyor ve güzel bir ilişki sunuyor.


Batman ve Superman'i yan yana görmeye çok seviyorum. Gücü olmayan ve her zaman en kötü sonucu düşünen bir karakterle her şeye umutla bakan, bir sürü güce sahip bir karakteri görmek hep hoşuma gitmiştir. Bu sayının da en iyi kısmı bu. Karakterlerin arkadaşlıkları çok güzel ele alınmış ve iki tarafın da düşünceleri koyularak eğlenceli anlar yaratılmış. Ayrıca hikaye de gayet iyi ve sanırsam uzun zamandan sonra ilk kez bir Batman/Superman serisinde heyecanlandım.

Gelelim sayı hakkındaki büyük sorunuma. Dediğim gibi sonuna kadar her şey sakin ilerliyor ve sonunda bomba patlıyor ama akıllı DC'nin önizlemeleri yayınlayan departmanı bu sayfaları daha önceden yayınladı. Sadece yayınlamakla kalmadılar bir hafta boyunca tüm serilerinin sonuna o sayfaları koydular. E, bu sayfaları okuyan birisi sayıda heyecanlanamayacak. Ayrıca sayıda Secret Six adlı daha tüm üyeleri açıklanmayan bir takım söyleniyor ama onun da gizemi sonraki ayların sayılardan çözülüyor. Siz sayının heyecanlı kısmını almakla yetinmediniz, üstüne serinin gizemini de aldınız. Geriye ne kaldı ki?


David Marquez çok başarılı ve sağlam bulduğum bir çizer. Marvel'daki işlerini çok sevmiştim ve şimdi bir DC çizgi romanında da görmek çok güzel. Çizim ve renklendirme çok temiz ve sayıyı akıcı yapmış. Ayrıca sayıda çok sevdiğim paneller ve tasarımlar bulunuyor. Umarım çizer seriden ilk hikayeden sonra ayrılmaz.

Sonuca gelirsek Batman/Superman #1 güzel bir sayı ama eğer önizlemelere baktıysanız ve ileride olacakları öğrendiyseniz sayı sizin için heyecanlı geçmeyecek ki benim için geçmedi. Yine de güzel karakterler ve muhteşem çizim ile tutunmayı başarıyor.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.