Flash Forward #1 İnceleme | Hatalar


Hatırlarsınız ki DC bu sene büyük olacağını söylediği bir hikaye çıkarmıştı, Heroes In Crisis. Seri benim de dahil olduğum büyük bir grup tarafından beğenilmemişti ve kenara atılmıştı. Karakterleri ele alışı ve olan olaylar mantıksız bulunmuştu. Şimdi ise DC yavaştan bu hatalarını düzeltmeye karar verdi. Flash sorunu ise o kadar büyüktü ki ancak 6 sayılık bir Wally West serisi ile çözülebilirdi.

Bu sayıya başladığımda beklentim baya düşüktü çünkü eleştirmen puanları o kadar iyi değildi ama sayıyı bitirdiğimde hiç fena olmadığını düşündüm. Evet, sayının birçok hatası var. Wally hapiste olduğundan yeterince malzeme yok diye düşünülmüş çünkü bu tarz durumları daha önce çok tattık, işte bu yüzden bu kısımlar biraz fazla hızlı geçilip direk ana maceraya atlanmış. Dediğim gibi sayı tadıma göre biraz fazla hızlı o yüzden her sayfa bir şeyler olup duruyor ama tebrik etmem gereken bir şey var, bu hikaye çöpten altın elde etmeye uğraşmış.

Yazara verilen görev gayet zor, baya aşağı çekilmiş bir karakteri düzeltmek. Bilmeyenler için spoiler olacak ama Heroes In Crisis'ta Wally West bir sürü kahramanı öldürmüştü ve suçu başkasına yıkmıştı. Bu durum üstüne herkes "Wally asla böyle bir şey yapmaz." demişti ve biraz haklılardı. O yüzden bu sayı biraz o yanlışı düzeltmeye odaklanıyor hatta biraz fazla odaklanıyor ki ana hikayeyi kaplıyor. Wally artık suçluluk duymasının yanında yaptıklarının gerçekten yanlış olduğunu biliyor ve bu karakteri daha öne çıkaran bir farklılık olmuş, seri boyunca "Ah ben ne yapmışım, ne kadar suçluyum!" diye konuşmadığı sürece. Aynı zamanda katliamı yaparken gerçekten kontrolün onda olup olmadığı hakkında bir konu ortaya atılıyor ki bana tamamen Green Lantern'nın Parallax olayını andırdı. Demek istediğim yazar Scott Lobdell, karakteri düzeltmeye çalışıyor ki güzel bir şey ama yetersiz ve zor malzeme biraz fazla sıkıştırılınca ortaya yorucu bir şey çıkıyor.

Çok sevdiğim Brett Booth çizer koltuğunda ve yine çok iyi bir iş çıkarmış. Paneller çok sağlam ve akıcı, hiç göz yormuyor. Yine de biraz fazla bir sayfayı kaplayan panel kullanıldığını düşünüyorum. Norm Rapmund'un inking'i hoş ve Luis Guerrero'nun renklendirmeciliği muazzam.

Sonuca gelirsek Flash Forward, fena olmayan bir başlangıç yapsa da biraz hızlı ilerleyişi ve bir karakter sorununu düzeltmek için fazla uğraşmasıyla aşağı çekilen bir sayı olmuş. Eleştirileri tamamen anlayabiliyorum ama yerden yere vurulmasına gerek yok, yapabildiğini yapmaya çalışmış. Yine de eğlenceli ve evren atlamalı bir hikaye okuyacağız gibi gözüküyor.

Notum: 6.7

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.