IT: Chapter Two Spoiler'sız İnceleme


IT'in yönetmeni Andy Muschietti, hikayenin ikinci kısmını anlatmak için geri döndü. Stephen King'in ünlü romanından uyarlanan filmin ilk kısmı gayet ses getirmişti ve iyi bir gişe elde etmişti. Eleştirmenler tarafından da iyi yorumlar almıştı. Ben de iki yıl önce izleyenlerden olarak beklentimin üstünde çıkan bir film olmuştu. O yüzden bu filme de beklentim daha fazlaydı, hele bu kadroyla.

İlk filmden 27 yıl sonra geçen yapımda, bir zamanlar arkadaş olan ama şehirden ayrıldıktan sonra birbirlerini unutan grup Pennywise'ın dönüşü ile yeniden toplanması ve palyaçoyu durdurması gerekir. Bu durumla baş etmeye çalışan grup bir yandan da unuttukları hatıraları yeniden yeryüzüne çıkarmaya çalışmaktadır. Hikaye genel olarak bu ve gayet iyi ama süreden dolayı çok zorlanıyor.Film yaklaşık 2 saat 50 dakika uzunluğunda ve biraz fazla uzatıldığını düşünebiliyorsunuz. Bunun en büyük sebebi ise bence Flashback'ler. Dediğim gibi karakterler geçmişlerini hatırlamaya çalışıyor ve bundan dolayı bir sürü anı izliyoruz. Bazıları gerçekten eğlenceli ve genç kadroyu yeniden gösteren sahneler oluyor ama bazıları ya zaten gördüğümüz ya da gördüklerimize çok benzer sahneler oluyor. Çok spoiler vermeden anlatmak gerekirse; İlk filmde hatırlarsanız Pennywise her karakteri teker teker korkutuyordu ve bu filmde de o filmde anlatılmayan bir zamandaki farklı şekillerde yeniden korkutulmalarını izliyoruz. İzlemesi eğlenceli ama biz önceki filmde zaten bu tarz şeyler gördük o yüzden gereksiz hissettiriyor. Ayrıca o sahnelerden sonra yetişkin karakterlerimizin de aynı şekillerde korkutuluşları geliyor ki olayı çok tekrara bindiriyor. Sadece yetişkin halleri korkutulsa yeterdi bence.Bunun ayrıca bir korku filmi olduğunu unutmamak gerek. İlk filmle kıyaslayacak olursak bence korku tarafı düşük kalmış. Düşük kalması kötü olduğu anlamında değil, biz korkmuyoruz. Nedeni ise zaten ilk filmde bu yemleri yedik. Pennywise'ın şekil değiştirerek korkutmasını izledik. Neden yeniden görünce aynı oranda korkalım ki, hele o tarzın bu filmde çok kullanıldığını düşünürsek. Yine de gerilimi yüksek ve yumuşak. Yumuşak dediğim arada bizi rahatlatmak için koyulan şakalar ki bence iyi bir korku filmi bu tarz olmalıdır. Korkutacak ama arada bizi güldürebilecek de. Korku pasta süsü gibidir, abartılı ve çok koyabilirsiniz ama manasız olur.

Karakterlere geçmeden önce hikayeyle ilgili düşüncemi özetlemek gerekirse, film güzel ve akıcı ama gereksiz bazı sahneler yüzünden can sıkıcı olabiliyor.Filmdeki karakterler yine en iyi taraf. Dinamikler ve ilişkiler çok güzel hazırlanmış. Bazı karakterlerin yetişkin hallerini genç hallerinden birazcık daha farklı yaparak kitaba yaklaştırmaları gayet iyi olmuş. Oyunculardan da bahsetmezsek olmaz tabii. Yıldız bir kadro bulunuyor filmde ve herkes genç hallerini iyi yansıtarak muhteşem bir şekilde oynamış. Yine de geçmişteki hallerini arayışlarının yanında günümüzdeki hayatlarının ele alınışını biraz daha görmek isterdim. James McAvoy'un Bill'i, Jessica Chastain'in Bev'i, Jay Ryan'ın Ben'i ve diğer herkes harika ama kesinlikle hem genç haline aşırı uyan hem de parlayan kişi Bill Hader ve oynadığı Richie olmuş. Daha çok komedi filmlerinde gördüğümüz oyuncuyu çok iyi kullanmışlar. Pennywise'ı oynayan Bill Skarsgard ise ilk filmdeki gibi gayet iyi.

Şimdi ise diğer bahsetmek istediğim ama minik konular olduğu için hızlı geçeceğim parçalara gelelim. Filmin efektleri gayet iyi ama tabii sırıtan şeyler var. Müzikler güzel, hem kullanılan hem de bestelenen ama bir tane komik olması için koyulmuş müzik çok saçma bir yerde giriyor. Filmin kurgusu güzel olsa da çekimlerde çok da sevmediğim ve ilk filmde de kullanılan çapraz kamera tutumu fazla kullanılmış. Filme IMAX olarak gittim ve bence siz de öyle gidin korkmak istiyorsanız. Çok büyük bir farklılık yok ama arttırılmış ses ve görüntü kalitesinden dolayı biraz daha korkabiliyorsunuz.Sonuca gelirsek IT: Chapter 2 biraz hayal kırıklığı olsa da hikayeyi iyi ilerleten ve sonlandıran bir film. İlki kadar korkunç ve güzel değil ama iyi bir zaman geçiriyorsunuz. Bu ay bir korku filmi izlemek istiyorsanız kesinlikle bakın derim. İlk filmini izlemedim derseniz de Netflix'ten göz atabilirsiniz.

Notum: 7.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.