King Thor #1 İnceleme | Her Şeyin Sonu!


Jason Aaron ve Esad Ribic, 7 yıl önce bir yolculuğu başlamıştı. Belki de son 10 yılın en iyi ilerleyen serisini oluşturmuştu bu başlangıç. Arada seri isim, çizer ve yön değiştirdi ama 7 yıl sonra her şeyin başladığı yerde yeniden birlikteyiz. Jason Aaron, Thor serisindeki 7 yılını her şeyin sonunu anlatarak kapamak için Esad Ribic ile yeniden birleşiyor.

Hikayenin vermek istediği gayet basit aslında. Artık aşırı güçlenmiş Loki ile yaşı iyice artmış Thor'un son kapışmasını anlatıyor. Kardeşlerin belki de son savaşını anlatırken bir yandan Thor'un kızlarını diğer tanrıları aramak için görevde oluşunu okuyoruz. İki hikaye de gayet iyi dengelenmiş. Tabii Thor'un hikayesi daha aksiyon bazlı ve epik olduğundan daha güzel geliyor ama çoğunlukla hoşuma gitmeyen kızların hikayesi de baya ilginç yerlere gidecek gibi gözüküyor.


Sanırım bu sayı hakkında en sevdiğim şey bir son gibi hissettirmesi. Onlarca yıldır savaşan karakterlerin son bir kez karşılaşması, Taaa "The God Butcher" ve "Godbomb" hikayeleri ile başlayan bir hikayeyi hatırlata hatırlata ilerletmesi hem bize yıllardır okuduğumuz Thor hikayesine  yeniden bakmamızı sağlarken aynı zamanda epik bir son yapılmaya çalışılıyor. Geçmişi de içinde bulundurarak birçok zamana bakış atmamızı sağlayan ama tek bir zamanda geçen bir hikaye okumuş oluyoruz.

Muhteşem aksiyon, yazım ve akıcılığın yanında bazı sevmediğim minik şeylerden bahsetmem lazım. Hikaye çok riskli gelmiyor. Her şey gayet risk almadan hayranların seveceği şekilde yazılmış ve sadece iki aşırı karakterin birbirine öldürücü vuruşlar atıp sarsılmalarını okuyoruz. Herkes aşırı güçlü olup bulundukları evrende çok az insan kalınca riskler az hissettiriyor.


Esad Ribic'in tarzını çok sevdiğimi söyleyemem ama bu sayıda döktürmüş. Muhteşem paneller bulunuyor ve tüm o ifadeler, aksiyon harikulade çizilmiş. Ayrıca Loki'nin bu yeni tasarımı baya hoşuma gitti. Daha korkutucu ve tehditkar olmuş. Ive Svorcina'nın renklendirmesini de gerçekten tebrik etmem lazım, şahane olmuş. Karanlık alanlar çok güzel aydınlatılmış ve bazı yerler göz kamaştırıcı olmuş.

Sonuca gelirsek King Thor #1, 7 yıllık bir hikayenin sonunu getirmenin yanında ayrıca muhteşem hazırlanmış bir sayı sunuyor. Daha önce Thor serilerini okumayanların kafasında bazen sorular oluşacak ama sayının çoğunluğunda eğleneceklerini düşünüyorum. Uzun zamandır Thor serisini okuyan biri olarak kesinlikle devam edeceğim. Belki hikaye bitince bir kez daha incelerim.

Notum: 9.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.