Harleen #1 İncelemeHarley Quinn, bir çizgi dizi ile başlayıp hızlıca yükselen ve kendisini birçok mecrada göstermiş bir karakter. Peki bu kişi çıldırmadan önce nasıl biriydi, hep içinde çılgınlıklar var mıydı? Gotham’ın palyaço prensinden önceki Harleen Quinzel’i ele alan Black Label serisi ise bu soruların derinine iniyor. Hikaye genç bir psikiyatrist olan Harleen Quinzel’ın araştırması için Arkham’a geçişini ve bu Batman mitosunun içine dahil olmasını anlatırken bir yandan da nasıl karakterinin bu süreçte değiştiğini okuyoruz. Black Label etiketi ile yayınlandığından daha uzun ve daha doyurucu ama aynı zamanda daha fazla da diyalog var. Böyle bir karakter okuyunca hikaye nasıl güzel bir olay örgüsü ile ilerlese de bir sürü diyalog ve düşünce kutusu insanı bazen yorabiliyor. Peki seri karakteri nasıl ele almış?

Harley Quinn’i çok da sevdiğim söylenemez, hele son yıllardaki halini. Öne çıkarılma şekli ve davranışları hoşuma gitmeyen bir karakter. Stjepan Sejic bu karakteri ilk çıktığı çizgi filmdeki gibi ele alıp düzeltmeye çalışmış, Harleen ne kadar akıllı olsa da kusurlu bir karakter olarak da gösterilmiş ve bu hikayenin ilerleyişi için önemli. Daha Joker’in psikiyatristi olmadan nasıl Joker’den etkilendiği güzel bir şekilde yansıtılmış. Harleen’in geçmişinde yaptığı hataların dışında bazı şeyleri yapma korkusu güzel ama aynı zamanda eğlenceli bir şekilde kurulmuş. Uzun lafın kısası, Harley karakteri uzun zamandan sonra hoşuma gitti. Ayrıca hikayenin Batman karakterleri ile güçlü ve yüzünüze gülücük konduran bir bağlantıları var. Hele Batman’in bulunduğu bir aksiyon sahnesi var ki kesinlikle sayının parladığı noktalardan.
Sayının çizimlerini de Stjepan Sejic yapıyor ve yine çok güzel bir iş çıkarmış. Daha çok çizimleriyle bilinen Sejic’in yazımının da böyle hikayelerde güçlü olduğunu görünce mutlu olmadım değil çünkü çok sevdiğim bir çizer. Sayıdaki tüm sayfayı kaplayan paneller olsun, rüya sahneleri olsun çok güzel çizilmiş. Renklendirme de aynı şekilde baya başarılı olmuş.
Sonuca gelirsek Harleen serisi bazı kısımlarıyla sıkıcı olsa da güçlü bir başlangıç yaptı. 3 sayılık hikayenin ilk parçasını gayet sevmekle sonraki sayıyı merak etmiyorum değil. Karakter daha kim bilir neler yaşayacak da bugün bildiğimiz sinir kişiye dönüşecek? Sejic'in bu karakteri daha nasıl farklı şekillerle ele alacağını göreceğiz. Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.