Heil Hitler! I Jojo Rabbit İnceleme3. Reich Dönemi Sanıldığı Kadar Olmayabilir!

Dünya prömiyerini 44. Toronto Film Festivali'nde yapan Jojo Rabbit, 18 Ekim itibari ile Kanada'da vizyona girdi. 18. İstanbul Film Ekimi kapsamında, Türkiye vizyon tarihi olan 30 Ocak 2020'den önce izleme fırsatı bulduğumuz Jojo Rabbit, mizah dolu tarzı ile herkesi güldürüp geçiriyor.

Christine Leunens'in aynı adlı romanından uyarlanan Jojo Rabbit, 2007'de çektiği ilk filmi ile yönetmenliğe adım adan Taika Waititi perspektifinden bizlere yansıyor. Waititi daha önce What We Do in the Shadows ile vampir parodisine imza atmıştı. Bunun dışında Thor Ragnarok, Boy ve Hunt for the Wilderpeople gibi yapımlar ile sektördeki varlığını belli eden isimlerden olmuştu.

Yönetmenin bomba olmasının yanı sıra kadroda oldukça güçlü. Kadroda Taiki Waititi'nin yer almasının yanı sıra Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Thomasin Mckenzie, Roman Griffin Davis, Alfie Allen ve Stephen Mechant gibi isimler yer alıyor.


Jojo Rabbit, II. Dünya Savaşı sırasında babasının yokluğunu çeken 10 yaşındaki bir çocuğuna odaklanıyor. Nazi propagandası etkisinde kalan Jojo Betzler adındaki bu çocuk, babasını Hitler'in şekline büründürüyor ve naif bir Hitler'e sahne hazırlıyor. En yakın arkadaşı olan hayali Hitler'i ile epeyce vakit geçiren Jojo, korkunç ırkçılığın cereyan ettiği dönemlerde annesinin çatı katında bir Yahudiye yer açtığını öğrenir. Çatı katında kalan Yahudi genç kız'a ne yapması gerektiğini bilmeyen Jojo, hayali Hitler'i ile bir serüvene adım atacak ve zorlu bir karar vermek zorunda kalacaktır.

Oldukça ciddiye alınan ve herkese bilinen politik bir durumun perdeye yansıyış şekli bizi kahkahalara vurdu. Waititi'nin mizahı derinden ve beklenmeyen bir alışılmışlık ile kullanması bu filmde de dikkat çekiyor. 10 yaşındaki saf bir çocuğun, yaşadığı dönem itibari ile maruz kaldığı ideoloji, Yahudi bir genç kız olan Elsa'nın işin içine dahil olması ile sorgulatıyor. Jojo'nun Elsa ile tanıştığı ilk andan itibaren naif ve hayali olan Hitler'imiz, zalim ve politik çizgisine dönüşüyor. Savaşın ve politikanın ucundan kıyısından işlendiği Jojo Rabbit'te duygusallıktan ve bayağlıktan uzak sahneler göze çarpıyor.  Tam ağlayacağız, üzüleceğiz, iki üç yaş akacak dediğimiz anda kahkahalara boğuluyoruz. Özellikle ön planda olan çocuğumuzun asi ve kırılgan yapısının zarar vermeden yansıyor olması en hoşuma giden detaylardan. 


İdeolojinin kara mizaha alındığı, gösterişten uzak komedisi Waititi'nin ellerinden bizlerle. Hüznü ve eğlenceyi bir arada harmanlayan Jojo Rabbit'te başroldeki genç oyuncu Roman Griffin Davis ve Thomasin McKenzie oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Hitler'i canlandıran Waititi, özgünlüğünü role de aktarıyor ve minik Davis ile elektriği yakalıyor.

Türkiye'de 30 Ocak 2020 tarihinde vizyonlarda göreceğimiz Jojo Rabbit, 3. Reich döneminde geçen hikayemizi Taiki Waititi özgünlüğü ile servis ediyor ve karakomik bir mizah vadediyor.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.