Joker Spoiler'sız İnceleme!


Konu çizgi romanlar olduğunda Joker'in hiçbir zaman bir yaratılış hikayesine ihtiyacı olduğunu düşünmedim. Karakterin hiçbir zaman gerçek bir geçmişi olmadı ve bir gizem içinde ilerledi. Diğer mecralara geçtiğimizde ise bir sürü farklı halini izledik ama sanırım en farklısı bu oldu. Hatta o kadar farklı ki bu filme çizgi roman filmiymiş gibi bakamayacağım, zaten yönetmen de bunun için baya uğraşmış. Joker bir çizgi roman filminden fazlası olmuş.

Todd Phillips tarafından yönetilen Joker'de Arthur Fleck'in (Joaquin Phoenix) trajik hayatını izliyoruz. Film boyunca rahatsızlıkları olan bu karakterin giderek bugün bilenen Joker karakterine dönüşümünü görüyoruz ve film bunun üstüne çok da fazla bir şey koymuyor, daha çok bunun üzerine oynuyor. Karaktere ve bu karakterin değişimine odaklı film 2 saatlik zamanını güzel kullanıyor ve muhteşem bir şey sunuyor.Asla bir Joker filmine ihtiyacımız olduğunu düşünmedim çünkü o kadar da film yapılabilecek bir hikayesi yoktu ama yönetmen çizgi romandan bazı parçaları bulup çok farklı bir boyuta taşımış ve ekrana güzel bir karakter öyküsü yansıtmış. Çizgi romanlardaki "İnsanı çıldırtmak için sadece bir kötü gün gerekir." olayını daha da uzatmış ve üzerinde oynamalarla gerici ve ekrana kitleyen bir ilerleyişe dönüştürmüş. Tabii film bazı yerlerde karaktere daha da odaklanmak için yavaşlıyor ve bu yüzden bazılarınız filmi izlerken sıkılabilir ama bu durumun çok da yaşanacağını düşünmüyorum.

Hikayede bazı tahmin edilebilir noktalar olsa da yaratılan atmosfer ve karaktere odaklı duruşundan dolayı tahmin edebildiğiniz bu olaylar gerçekleştiğinde anlatımı yüzünden yine de sizi kitleyebiliyor. Çok spoiler vermeden hikayeden derinlemesine bahsetmek zor ama karakterin film boyunca dönüşümü, toplumu ele alışı ne kadar güzel olsa da Arthur'un Thomas Wayne ile olan olayları biraz zayıf kalıyor. Ana hikayeye bazen zorla sıkıştırılmış hissettiriyor o yüzden filmde hep "hop buraya, hop şimdi buraya" kafası yaşanıyor. Bir konudan bir konuya atlayıp duruyoruz. Kendisini ne kadar çizgi roman filmi gibi göstermemeye çalışsa da Wayne olayları yüzünden arada kalmış hissettiriyor. Yine de çoğunlukla güzel yazımdan ve ilerleyişten filmi izlerken çok böyle düşünmüyorsunuz.Filmin en güçlü tarafı ise kesinlikle Arthur Fleck. Sadece oyunculuk olarak değil, ki ondan birazdan yine bahsedeceğim, karakteri ele alışı yönünden çok güçlü. Hep trajik şeyler yaşayan Arthur'a üzülmek istiyorsunuz ama aynı zamanda ne kadar rahatsız edici ve manyak birisi olduğunu düşünüp üzülmemek için kendinizi zorlayabiliyorsunuz. Yazımı da zaten güzel olunca karaktere bağlanıyorsunuz ve her yaptığı şeyde biraz daha şaşırıyorsunuz. Phoenix ise bu karakteri muazzam bir şekilde canlandırmış. Kendini karaktere çok güzel adamış ve kesinlikle Oscar verilesi bir şekilde oynamış. Gülüşünün sinirlerinize dokunan yapısıyla tüylerinizi diken ediyor. Muhtemelen filmi izledikten sonra en iyi Joker mi soruları oluşacak ama bence Phoenix'in Joker'i diğerlerinden ve kaynaktan çok ama çok farklı olduğundan karşılaştırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Onun dışında diğer oyuncuların performansları da çok güzel. Robert De Niro'nun talk show kişiliği gibi her oyuncu izleyicinin ilgisini çeken parçalar katıyor filme. Hepsinin de ana karakter olan Arthur'la ayrı bir etkileşimi var. Ne kadar geçmişte geçse günümüzdeki paralellikleri ile de bir eleştiri oluşturulmuş. Brett Cullen'in oynadığı Thomas Wayne'in Trump ile olan benzerliği zaten gözümüze en çok sokulan parça olabilir ve filmden çıktığınızda bazı konular hakkında düşündüğünüzde filmin günümüz hakkındaki duruşlarını nasıl anlattığını fark ediyorsunuz.Filmin müzikleri ise kesinlikle muhteşem. Kullanılan müziklerin uygunluğu dışında filmin kendi müziklerinin atmosfere çok katkısı var. Her müzik girdiğinde bir gerginlik oluşuyor içinizde. Teknik olarak da film çok iyi. Sinematografi zaten olağanüstü ve güçlü. Kameranın kullanım şekli ve renklerle uyumluluğu kesinlikle ders alınası. Renklerin hikayedeki olaylar ile değişmesiyle teknik anlamında da bir hikaye anlatmakta film.

Kısacası demek istediğim, Joker çok güzel bir film. Hem tekniksel hem de hikayesel anlamda çok güçlü. Anlatmak istediğinin yanında karakteri ile akıllara kazınacak bu film şimdiden biraz tartışmalı olaylara konu olsa da kesinlikle izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Ne kadar bir çizgi roman karakterini konu alsa da çok farklı bir şey göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Notum: 8.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.