Spider-Man #1 İnceleme


İlk açıklandığında bolca tartışma yaratan Spider-Man serisi sonunda başladı. Ünlü yönetmen J.J. Abrams'ın ve oğlu Henry Abrams'ın yazdığı Spider-Man serisi açıklanacağını hiç beklemediğimiz bir şeydi ve bazı yazarlar tarafından da hızlıca eleştirildi. Genç ve deneyimsiz bir yazar sadece babasının başarısı sayesinde aşırı önemli bir karakter yazıyor diye birçok eleştiri gördüm. Peki bu hikaye gerçekten deneyimsiz biri tarafından yazılmış gibi mi?

Spider-Man, alternatif evrende geçen bir hikaye ve direk olayın içinde başlıyor. Peter ağır bir şekilde yaralanmıştır ve hiç bilmediği bir düşman tarafından yenilgiye uğrayıp önemli birisini kaybetmiştir. Hikaye bu olayın yıllar sonrasını temel almakla beraber çizgi romanlarda bolca gördüğümüz konuları yeniden ve daha başarısız bir şekilde ele alıyor. Çok spoiler vermeden bu hikayeden bahsetmek baya zor aslında ama olabildiğince sıkıntılarımı açıklayacağım.Bu hikayeyi aslında sinemalarda görsek kesinlikle enteresan olurdu ama bir çizgi romanda insanın klişe diyesi geliyor. Nedeni ise bu sayıda gördüğümüz bazı olayları onlarca kez başka hikayelerde görmemiz. Mesela bir karakterin örümcek güçlerine alışmaya çalışmasını gösteriyor ama yenilik bulunmadan yapıyor. Her şey ya eskiden gördüğümüz şeyler ya da farklı tondaki hali ki bazı hikayeler bu olayı çok daha iyi yapıyor. İlk kez görünen kötünün ise şimdiden başka düşmanlarla gösterdiği klişe benzerlikler var. Ayrıca Abrams, okuyucuların biraz sinir edeceği birtakım riskler almaktan çekinmemiş ama ona birazdan daha çok değineceğim.

Dediğim gibi Henry Abrams, sektördeki yeni birisi ama bu yazıma çok kötü yansımamış. Yazımın kötü olmasının sebebi film gibi yazılması olmuş. Sessiz ilerliyor, diyaloglar bazen çok basit ve alışık olduğumuz düşünce kutuları bile yok. Okuması çok rahat ama basit hissettirilmiş. Ayrıca hikaye o kadar hızlı ki belki de beğenmeyeceğiniz bazı riskler birdenbire temeli olmadan oluyor ve o yüzden etkilenmiyorsunuz. Hadi dediniz ki hiç mi bir şey beğenmedim hikaye hakkında, yo beğendim. Karanlık tonunu gayet güzel buldum ve bu basit diyalogların görselliği daha öne çıkarttığını düşünüyorum.


Gelelim sayının en güzel tarafına, çizimler. Sara Pichelli kesinlikle muazzam bir iş çıkarmış. Aksiyonlar, panellerin akıcılığı, görsellik muhteşem ve ne kadar yeni düşmanı klişe bulsam da tasarımı çok hoş. Ayrıca renklendirmenin daha karanlık olması kesinlikle verilmek istenen atmosferi pozitif şekilde etkilemiş. Sadece çizimi için bile okuyabilirim.

J.J. Abrams ve Henry Abrams'ın yazdığı Spider-Man #1 kesinlikle çok kusuru olan bir sayı ama akıcı ve güzel çizimleri ile sizi tutmaya devam ediyor. Bazı okurlar devam etmesini gerektirecek bir şey bulamayabilir ama birkaç konu yeni okurları tutabilir gibi. Umarım seri ileride düzelir ve Abramslar'ın ilk çizgi roman serisi tarihte unutulacak bir seri olmaz.

Notum: 6.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.