Tüm İlgini Bana Verebilir Misin? I Little Joe İncelemeİdeal sıcaklıkta tutulursa, düzgün beslenir ve düzenli olarak konuşulursa, bu bitki sahibini mutlu etmektedir.

Geçtiğimiz Cannes Film Festivali'nde Palme d'Or için yarışmak üzere seçilen ve Emily Beecham ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanan Little Joe, 13 Aralık 2019 tarihinde vizyona girecek.
Türkiye'de geçen baharın Film Festivali'nde ve FilmEkimi'nde izleyiciler ile buluşan yapımı bizde deneyimleme fırsatı bulduk.

Yönetmenliğini Lovely Rita, Amour fou ile dikkat çeken Jessica Hausner'in yapmış olduğu yapımda Emily Beecham ve Ben Whishaw başrol olarak yer alıyor. İkiliye Kit Connor, Sebastian Hülk, Kerry Fox, Phenix Brossard eşlik ediyor. 


Farklı tarzı ile dikkat çeken bilimkurgu filmi Little Joe, aslında bir çiçeğin hikayesini anlatıyor. Bekar  bir anne olan Alice, yeni türler oluşturan bir şirkette kıdemli olarak görev almaktadır. Alice uzun süredir bir bitki üzerinde çalışmaktadır. Genetiğini değiştirerek -insanlara mutluluk vermek üzere- bir çiçek üretir. Alice'in ürettiği bitki sadece verdiği tedavi itibari ile değil görünüş olarakta oldukça dikkat çekicidir. Kırmızı renkli olan bu bitkinin adını oğlu Joe'dan esinlenerek Little Joe koyacaktır. Şirket politikasına uymayarak bitkiyi oğlu için hediye götüren Alice, bitki büyüdükçe başına gelecek olan olumsuzluktan habersizdir. Anne-oğul arasında tartışmalara yol açan çiçekten şüphelenen Alice, kendi ürettiği çiçeği gözlem altına alır. Bitkinin tohumu saçıldıkça insanlar üzerinde farklı bir etki bırakan Little Joe, artık mükemmellikten öte etrafındakiler için tehdit oluşturmaktadır.


Tüm İlgini Bana Verebilir Misin?

Değişik konusu ile ilgi çeken ve bilimkurgu meraklılarını ekrana kilitleyen Little Joe, bilimin endişesini izlerken düşündürtüyor. Kırmızı bir bitki olan ve kokusu ile insanlara mutluluk sağlayan Little Joe, polenini içine çeken kişiyi değiştiriyor ve kendisine bağımlı hale getiriyor. Sürekli ilgi ve alaka isteyerek geleceği sorgulatıyor.

Little Joe hikaye işleyişi bakımından umut vadediyor. İçerdiği konu itibari ile şaşırtıcı olsa da film boyunca sanat kaygısı ağır basıyor. Görüntülerin kullanılışı için uzun uzadıya düşünülmüş. Kullanılan ses efektleri de keza aynı şekilde en iyisi için kullanılmış. İç diyalogların dışarıya duyurulması filmde içeren en büyük hatalardan biri. Akış itibari ile de bazı sorunların olduğunu söylemek gerek. Bunun dışında Alice'in oğlu Joe ile arasındaki bağ oldukça etkileyici. Aynı bağın filmde gözle görülür bir biçimde -başka karakterler ile- sağlanılıyor olması, anlatmak istediği fikri destekler nitelikte.


Little Joe umut vaad eden bir yapım olmasına rağmen bizce ağır basan kaygı sebebi ile harcanılmış gibi duruyor. Görüntü ve ses için verdikleri özveriyi biraz olsun saklayabilselermiş daha iyi olurmuş gibi düşünüyorum.

Geleceği ve ahlaksal sorunları sorgulatan yapım Little Joe, 13 Aralık 2019 itibari ile vizyonlarda olacak.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.