Absolute Carnage #5 İnceleme | Büyük Final


Absolute Carnage belki de en heyecanla okuduğum Marvel hikayesi olabilir. Ne kadar tie-in'ler bu hikayeye çok zarar vermiş olsa da her zaman sonra çıkacak sayıyı bekleyerek heyecanlandım. Evet, son çıkan tie-in'leri (ne kadar gereksiz olsalar da) ve geçtiğimiz sayıyı (ne kadar iyi olsa da) zamanım olmadığından inceleyemedim ama bu sayıyı kesinlikle incelemem gerektiğini biliyordum.

Hikayede en son kaldığımızda artık Carnage amacına neredeyse ulaşmıştı ve son formunu almıştı. Venom ise bir sürü codex ile birleşerek Carnage'la başa çıkabilecek bir güce erişmişti. Kahramanlarımız zor durumdayken bu büyük çatışmayı okuyoruz sayıda. Her sayfada daha da sayının içine çekilirken Cates, üst üste bir sürü ağır darbe savuruyor. Neredeyse tüm olaylar bu sayı ile bitiriliyor.

Şimdi bu sayıdan beklentim baya fazlaydı ve ne kadar sayı tüm beklediğimi verse de tatmin edici şekilde vermedi. İstediğim cevaplara ve anlara ulaştım ama bunlar o kadar hızlı oldu ki istediğim etkiyi alamadım. O anları görünce çok heyecanlandım ama sayıyı bitirdikten sonra öylece kaldım. Cates belli ki bu hikayeyi kendi büyük planındaki önemli bir parça olarak görüyor ve daha planladığı bolca şey var. Bunu sezon birin sonu olarak düşünürsek ben ikinci sezon için baya heyecanlıyım. Hikaye ne kadar bitse de bıraktığı yer ve oluşturduğu yeni yollar beni devamı için çok heyecanlandırıyor ama bir yandan bulunduğumuz noktanın da biraz tatmin edici bir yerde bitmediğini gösteriyor.

Onun dışında sayıdaki aksiyon ve olayların akıcılığı kesinlikle çok iyi. Diyaloglar da gayet güzel yazılmış ama tek sorunum diğer kahramanların kısımları. Captain America ve diğer kahramanların bulunduğu yerler çok boş hissettiriyor ve tüm tie-in'ler bu sayıya bağlandığını görüp gerisinde bir şey olmayınca o sayıların gerekliliği daha da düşüyor. Sayı eğer biraz daha uzun olsaydı bu kısımları biraz daha doldurabilirlerdi. Yine de Eddie ve Cletus'un çatışmasına güzel bir zaman ve emek harcanmış ve gayet güçlü gösterilmiş. Eddie'nin çaresizliği ve sadece bu işleri bitirme isteğini anlayabiliyorsunuz.


Serinin kesinlikle en sevdiğim noktalarından biri çizimleri idi. Bu seri belki de Ryan Stegman'ın en iyi işi olabilir. Tüm sayfayı kaplayan muhteşem paneller olsun, akıcı dövüşler olsun ve karakterlerin gösterdiği duygular olsun hepsi muhteşem çizilmiş. Ayrıca JP Mayer'in inking'i ve Frank Martin'in renklendirmesi de muazzam.

Böylece bir yolun daha sonuna geldik. Evet bazı sayıları atladık ama emin olun ki çoğu gereksiz ve kötüydü. Absolute Carnage'a bir event değil de Cates'in planındaki bir parça olarak bakarsak ve yan sayıları görmezden gelirsek aşırı iyi ama bir event olarak pazalandığından sonu herkesi tatmin etmeyebilir. Ayrıca dediğim gibi yan sayılar kesinlikle okuma zevkinizi düşürüyor. Bakalım Venom serisinde bundan sonra neler olacak?

NOTUM: 8.9
SERİNİN GENEL ORTALAMASI: 8.8

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.