Kafamda Deli Sorular: Star Wars Girişi Yazıları Nerden Çıktı?Pek sevgili Berkay Keser’in öksüz bıraktığı Kafamda Deli Sorular serisine, uzun bir aradan sonra hoşuma giden bir konu bulduğum için katkıda bulunmak istedim.

Soru: 
Star Wars Girişi Yazıları Nerden Çıktı?

Cevap:
George Lucas Star Wars’u hazırladığı dönem film için oldukça heyecanlıydı ve yakın arkadaşlarına film henüz hazır olmamasına rağmen izletip, yorumlarını öğrenmek istiyordu. Yakın arkadaşlarından kastımız ise dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden oluşan bir grup: Ford Cappolla, Steven Spielberg, Brian de Palma ve Martin Scorsese. Bir çin lokantasına gidip; henüz hazır olmayan filmi hiç mi hiç beğenmeyen grup bütün gece George Lucas’la dalga geçmiş, boşuna heyecanlandığını bildirmişler. İçlerinden sadece biri filmi beğenmiş: Steven Spielberg. Herkes dalga geçerken Lucas’a dönüp “Turnayı gözünden vurdun dostum.” cümlelerini kuran usta yönetmen, o gece filmdeki potansiyeli gören tek kişi olmuş.Aynı akşam filmi izleyen önemli yönetmenlerden biri olan Brian De Palma, filmden tam anlamıyla hiçbir şey anlamamış ve Lucas’a şu cümleleri kurmuş: “Neler oldu? Hikayeyi anlamadım. Bu insanlar da kim? O kıllı yaratık ne? Nerden geliyorlar?” Bunun üstüne, filmi algılamakta zorluk çeken Brian, filmi daha anlaşılır kılmak için Lucas’a bir tavsiyede bulunmuş.

“Eski tarz bir açılışa ihtiyacın var, birkaç kelimeyle giriş sahnesi ve ardından ekranda akan uzun yazılar. Bu yazılar izleyicilere neler olduğunu, neden burada olduklarını ve filmin mitolojisinin ne olduğunu açıklar. Bize bu dünyanın nasıl bir yer olduğunu açıkla ve biz de filmin tadını çıkaralım.”

Bu konuşmanın ardından herkesin bildiği, efsaneleşmiş olan Star Wars açılış sahneleri ortaya çıktı. Usta yönetmenlerin beğenmediği filme ise Lucas’ın karısı el atarak kurguda pek çok şeyi toparladı ve filmler beğenilerek günümüze kadar ulaşan yapımlar olmayı başardı. Kafamda deli sorular serisi pek sık olmasa da ara ara hoşumuza giden sorularla devam edecek...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.