Mario Kart Tour İnceleme | Mario Kart Ayağınıza Geldi!


Mario Kart oyunlarını sever misiniz ? Bu çok direkt bir soru oldu o zaman soruyu geri alayım. Kart Racing türünü sever misiniz ? Bana soracak olursanız bayılırım. Diddy Kong Racing ile başlayan bu tür, Mario Kart ve Crash Team Racing ile devam etmişti. O dönemlerde Nintendo konsolum olmadığı için ben bu türe Crash Team Racing ile girişmiştim ve tek kelimeyle bayılmıştım. Sadece yarışmayıp yarıştığımız karakterler ile mücadele ettiğimiz bu oyun benim için o zamanlar yarış oyunlarının baş yapıtıydı. Sonrasında ise Mario Kart ile tanıştım fakat hiçbir zaman Mario Kart beni çekemedi. O yüzden Mario Kart Tour ilk duyurulduğunda abartı tepki vermiştim fakat Nintendo bana öyle güzel bir tokat attı ki bütün ön yargılarımı aşıp bu oyunu doyasıya oynadım. Bu oyunda bir hikaye modu olmadığı için oynanıştan başlayacağım.

Oynanış muazzam ve bir o kadarda rahat ki çok hızlı bir şekilde alışabiliyorsunuz. Oyuna ilk girdiğinizde size bir tutorial yaptırıyor ve sizi oyuna alıştırıyor. Oyunda 2 tane oynanış stili var bir tanesi ekranda sağa sol yaparak oynadığınız diğer bir tanesi ise ekrana basarak drift attığınız. Ben ilk oynanış stili ile oynadım. Bu oynanış stilinde belli bir yöne (Sağ veya Sol) fazla bastırdığınızda karakteriniz otomatik drift yapmaya başlıyor ve 2 kere drift'inizi arttırabiliyorsunuz. Bu şekilde kendinizi hızlandırıp diğer yarışçıların önüne geçebilirsiniz.


Kart Racing oyunlarının bir başka özelliği ise istediğiniz karakter ile oynayabilmeniz peki Mario Kart Tour'da kaç tane karakter var? Oyunda toplamda 40 tane karakter bulunmakta ve 2 haftada bir değişen eventler ile de yeni karakterler eklenmeye devam edecek. Mario Kart Tour'da bu karakterlerin farklı bir önemi bulunmakta ve bu da Tier sistemi yani karakterler Gümüş,Altın ve Platinum olarak değişmekte. Bu karakterler arasında ki tek fark kaç tane eşya taşıyacağı mesela Gümüş karakterler bir tane eşya atarken Platinum karakterler 3 tane eşya atabiliyor ayrıca her karakterin kendi haritası bulunmakta o haritada o karakter ile oynadığınızda daha fazla puan alabiliyorsunuz. Oyunda bir ana altın (Yaptığınız yarış,challenge ve günlük girişler ile alınabiliyor.)
para birimi birde Ruby'miz bulunuyor Ruby (yine challenge ve günlük girişler ile alınıyor.) yeni gelen karakterleri Ruby ile tüplerden rastgele bir şekilde alabiliyoruz ayrıca bu tüplerden araç ve glider da kazanabiliyoruz. Araçlar ve Glider'lar da aynı karakterler gibi.


Haritalar ise çok çeşitli. Bütün Mario Kart oyunlarından özenle haritalar seçilip bu oyun için tekrar tasarlanmış yani bir Mario Kart hayranı iseniz haritalar konusunda endişeniz olmasın. Oyunda bir puan sistemi bulunuyor ve kullandığınız karakter, onun derecesi, oynadığınız zorluk, kullandığınız araç, yaptığınız hareketlere göre değişiyor buna göre de yıldız kazanıyorsunuz. O yıldızlar ile yeni kupalara geçip oyunda daha hızlı ilerleyebileceksiniz. 2 haftada bir ise kupa ile temalar değişiyor.


Oyunda maalesef micro transaction var ve bazı noktalarda aşırı sinir bozucu. Fahiş fiyatlar ile aylık gold pass alıp yeni karakter ve kristallere daha erkenden ulaşabilirsiniz veya oyun içinde yakın zamanda gerçekleşecek Multiplayer betaya da katılabilirsiniz ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. Oyunda bir pay 2 win mekaniği yok çünkü yarıştığınız herkes bot ve çok kolaylar. 200cc'de bile kolayca onları yenebiliyorsunuz. Multiplayer hali hazırda bulunmamakta ama Nintendo yakında geleceğini duyurdu.


Grafikler telefon standartları için gayet güzel ve göz yormuyor. Optimizasyon ise muazzam, eski telefonlarda ufak tefek kasmalar harici çok akıcı oynanabiliyor. Oyun şu an IOS ve Android platformlarda ücretsiz olarak indirilebiliyor. Mobil oyunlar açısından Nintendo emin adımlarla ilerliyor, bakalım bir sonraki projeleri ne olacak.

PUANIM: 70/100

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.