Rahatsız Edici Bir Kimlik Hikayesi: Tell Me Who I Am I İnceleme


Ya hafızandaki her hatıra silinirse?
Netflix orijinal yapımı olarak 30 Ağustos tarihinde ilk gösterimini Netflix platformu üzerinden yapan Tell Me Who I Am, İngiliz yapımcı Ed Perkins tarafından yönetilen ve iki kardeşin hikayesini gözler önüne seren bir belgesel.

Tell Me Who I Am, ikiz kardeşler Alex ve Marcus'un gizemli ve bir o kadarda hüzünlü hayat hikayesini konu alıyor. 18 yaşında bir trafik kazası sebebi ile hafızasını kaybeden Alex, gözlerini hastanede açıyor ve yaşama geri döndüğünü fark ediyor ancak bir eksik ile. Kimliği. Kim olduğunu, nerede olduğunu, adını, soyunu dahi hatırlamayan ve en ufak bir fikri olmayan Alex, eski yaşamına dair sadece ikiz kardeşi Marcus'u hatırlıyor. Annesini dahi hatırlamayan Alex, Marcus yardımı ile her şeyi sil baştan öğreniyor.

Marcus ile ilk önce en temel bilgilerden olan, adı, yaşı, yaşadığı yeri gibi olguları öğrenen Alex, daha sonra mutfak, ev gibi basit ve hayati bilgileri de ikiz kardeşi Marcus sayesinde öğreniyor. İkinci ancak yeni yaşamında ilk kez bisiklet sürmeyi, yemek pişirmeyi, arkadaş olmayı, öpüşmeyi deneyimliyor. Hatta Alex'in bahsettiğine göre, Marcus her arkadaş buluşmasından önce kendisine kişiler hakkında detaylı bilgiler veriyor. Böylelikle kimse Alex'in durumunun ciddiyetini anlamıyor ve olanların hepsi en yakın arkadaşı, hayatı, kimliği olan ikiz kardeşi Marcus ile arasında bir sır olarak kalıyor.


Alex, hastanede gözünü açtığı ilk andan itibaren doğup büyüdüğü ailesi hakkında pek bir bilgiye erişemiyor. Annesi ve babası ile olan ilişkilerinin fazla mesafeli olduğundan bahseden Marcus, Alex'e ailesi hakkında da bilmesi gereken gerçekleri Alex'e anlatıyor.

İtibarlı ve soylu bir ailede yetişen ikili, siyasi bağlantıları ve sosyete ilişkileri açısından önemli olan bir ebeveyne sahip. Çılgın, fazlasıyla samimi olan annelerine karşın, soğuk ve ciddiyet sahibi babaya sahip olan ikiz kardeşler, ailelerinden ayrı bir alanda yaşamlarını sürdürüyorlar. Evdeki katı kurallardan da Alex'e bahseden Marcus, Alex'in duymak istediği her cevabı kendisine vermeye çalışıyor. Kısaca Marcus, Alex'in sorduğu her sorunun cevabını ona vermeye çalışırken Alex'de cevaplara uygun hatırları hafızasında tamamlıyor ve yeni bir yaşam, kimlik oluşturuyor.


Önce babalarını kaybeden Alex ve Marcus, bu süreç sonrasında evlerine geri dönebileceklerini düşünerek annelerinden bir medet umarken kurallar daha da katılaşıyor. Bu durum karşısında Alex üzülürken Marcus kardeşini teselli ediyor. Kısa süre sonra annelerini de kaybeden ikizler birbirlerine tutunmak zorunda kalıyor.

Annesinin ölümü sonrası sarsılan Alex, daha ilk andan itibaren Marcus'un soğuk ve hissiz ruh halinden bilmediği cevapların olduğunu anlıyor. Ölüm sonrası anahtarları ile belkide ilk kez evlerine giren ikili, anne ve babaları ile ilgili gerçekleri adım adım öğreniyor. Özellikle annelerinin odalarından çıkan bir fotoğraf, Marcus ile Alex'in soru-cevap ilişkisine yeni bir boyut kazandırıyor.
Marcus'un yalanları, Alex'i ikinci kere kimlik bunalımına sokmayı başarıyor ve gerçekler 30 sene boyunca adeta pandoranın kutusunda gömülü kalıyor. Alex'in yolculuğu alamadığı tek bir cevap sebebi ile yarım kalıyor. Belgeselin sonunda bu şaşırtıcı gerçek ortaya çıkıyor ve Marcus bu gerçeği ilk kez dillendirirken Alex'de yolculuğunu tamamlıyor. Marcus'un karanlık aile sırrı sonunda ortaya çıkıyor.


Tek bir cevabın alınmasını beklediğiniz sürükleyici ve şaşırtıcı hikayesi ile karşımıza gelen ikiz kardeşler Alex ve Marcus, aralarında yer alan kardeşlik bağı ile izleyenleri büyülüyor. Monolog tarzı ile bir kamera karşısında konuşan ikili, belgesel sonunda ilk kez yan yana gelerek serüvenlerini tamamlıyor. Tamamen gerçek bir hikayeye dayanan ve gerçeğin aslında ne kadar yanıltıcı bir olgu olduğunu bizlere gösteren Tell Me Who I Am, unutulmaz bir hikayeye dair detaylar için izleyenleri bekliyor.

Rahatsız etmeyen ve baymayan bir ilerleyişe sahip olan yapım, basit bir yöntem ile ikilinin kamera karşısında konuşmalarına dayanıyor. Ara ara konu ile ilgili hatıralar, fotoğraflar ve andırıcı sahneler ile renk katarak keyifli hale getiriyor. Sıkılmadan 1.30 saatlik bir vaktinizi ayırabileceğiniz ve izledikten sonra kimliğinizi, yaşadıklarınızı dahi sorgulayabileceğiniz bir yolculuk bu. Şiddetle tavsiye ettiğimiz Tell Me Who I Am belgeseline Netflix platformu üzerinden erişerek bu gerçeklerle sizler de yüzleşebilirsiniz...


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.