Superman Rebirth Cilt 3 İnceleme


YKY’nin okurları fazla bekletmeden, yeni ciltlerini basmaya devam ettiği seri Superman Rebirth’ün 3. Cildi geçtiğimiz günlerde elimize ulaştı. Daha önceki 2 ciltte yaptığımız gibi bu cildi de spoilersız bir şekilde değerlendireceğiz. Buradan diğer incelemelere ulaşabilirsiniz.

Baskı Kalitesi

Lafı uzatmaya gerek yok. Yapı Kredi Yayınları’nın hem normal kitaplar da hem de çizgi romanlardaki kalitesini artık herkes biliyor. Diğerlerine göre daha ince olan bu cildin baskıda hiçbir kusuru yok; çeviride ve balonlamada da gözüme hatalar çarpmadı. Ana kapak tercihiyle basılan kitapla ilgili bu konuda hiçbir endişeniz olmasın.

Bu Sefer Olmamış

Önceki incelemelerimizden hatırlayacak olursanız Superman benim en sevdiğim Rebirth serileri arasındaydı. İlk ciltten sonra 2. ciltte kalitenin biraz düşmesine rağmen seri okurken keyif vermeye devam ediyordu. Ancak bu sefer işler değişti, serinin 3. halkası benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Kitap tek sayılık bir geçiş hikayesiyle başlıyor. Güzel çizimler yer alsa da bence içi hiç doldurulmamış, çok gereksiz bir hikaye. Bu tarz tek sayılar diğer Rebirth serilerinde de sık sık olduğu için pek şaşırtan bir durum değil ancak yine de bu cilt için büyük bir eksi. Çünkü arkasından gelen hikaye de sağlam bir hikaye değil. Arkasından gelen hikaye sağlam bir olay örgüsüne sahip olsaydı, diğer Rebirth serilerinde olduğu gibi geçiş sayısı görmezden gelinirdi ve umursanmazdı.

Spider-Verse hikayesini Superman’e uyarlamaya çalışıp her şeyi eline yüzüne bulaştıran pek sevgili Peter J. Tomasi diğer  hikayelerinde başarıyla uyguladığı karakter psikolojisi, heyecanlı olay örgüsü, okurun aklına yatan mantıklı davranışlar ve samimi diyaloglar gibi önemli unsurları bu hikayede hiç mi hiç uygulayamamış. Kitabın ana hikayesi çok hızlı yaşanıp bitmekle beraber hem sıradan hem de fazlasıyla klişe. Spider-Verse’te bu tema çok başarılı bir şekilde yapılmışken bu hikayeyi yayınlamaya nasıl cesaret etmişler şaşırtıcı doğrusu. Okurken yazarın her şeyi aceleye getirdiği fazlasıyla hissediliyor.


Çizimler açısından diğer ciltlerden çok büyük bir farkı olmasa da hikaye olarak büyük bir düşüş var. Şahsen beni tatmin etmeyen ve okuduğumda memnun kalmadığım bir kitap oldu. Üzerine düşünülse, uğraşılsa çok daha kaliteli bir hikayeye ulaşabilirlerdi.

Seriyi takip etmeye devam etmek istiyorsanız bu cildi söylediğim bütün olumsuzluklara rağmen alın, ancak hikayesi sizin ilginizi çektiği için almayı planlıyorsanız bir kez daha düşünün çünkü kesinlikle vaat ettiği hikayeyi sağlayamıyor. Türkçe cilt incelemelerimiz devam edecek, keyifli okumalar!

Not: 5.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.