The Mandalorian | İlk İki Bölüm İncelemeMANDALORIAN ile ilgili görsel sonucu

Disney Plus’ın orijinal Star Wars dizisi The Mandolorian dizisi çıkışını gerçekleştirdi. John Favreau’nın yazıp yapımcılığını yaptığı dizi uzun zamandan sonra Star Wars gibi hissettiren ilk Disney işi olabilir.

Dizinin genel konusundan azıcık bahsetmek gerekirse Mandalorian ırkından bir ödül avcısını anlatıyor. Görevlerini halletmeye çalışırken tabii ki bir sürü sorunla da karşılaşıyor. Hikaye gayet iyi. Zamanını hiç boşa harcamıyor ve gayet hızlı, bol aksiyonlu ve eğlenceli bir hikaye sunuyor. Hatta keşke bölümler daha uzun olsa diyebiliyorsunuz. Star Wars’un uzay westerni havasını da güzelce korumayı başarıyor.

İlk bölümün baştaki 15 dakikası bana bir hayran yapımı bir şeymiş gibi hissettirse de ilerledikçe kalitesi de artıyor. Hikaye hakkında çok şey söylemek istemiyorum ama bir sürü sürpriz var ve iyi ki saklamışlar dediğim şeyler var ama sanırım dizi hakkında en sevdiğim şey baş karakteri. Ne kadar az konuşsa ve yüzünü görmesek de çok iyi kullanılmış ve hareketleri ile her şeyi anlatmayı başarmış. Her şeyin üstesinden kolayca gelebilen bir karakter yerine sorunlar yaşayabilen, işinden bıkmış bir karakter yapılması çok beğendiğim bir karar. Aynı zamanda ana karakteri Pedro Pascal gibi bir oyuncu oynamasına rağmen hiç maskesini çıkartmamalarını takdir ettim. Bazıları duygularını anlamıyoruz falan demiş ama diyalogları söyleyiş biçimi ve hareketleri ile güzelce anlayabiliyorsunuz

MANDALORIAN ile ilgili görsel sonucu
Dizinin aksiyon sahneleri baya akıcı. Karakterimiz dediğim gibi her şeyde başarılı olamadığından daha çok darbe aldığı, darbelerden kaçtığı ama aynı zamanda havalı şekillerde kapıştığı anlar izliyoruz. Prodüksiyon olarak ise baya yüksek. Bir filmde görmeye bekleyeceğiniz setler ve efektler bulunuyor. Tabii ki bazı efektler göze batabiliyor ama çoğunlukla başarılı. Bir yandan müzik benim için bu dizide baya önemliydi çünkü çok diyalog bulunmuyor ve dizi sizi müzikle içine çekebilmeli o sessiz anlarda. Ludwig Göransson, 80’lerden çıkma biraz Black Panther ve fazlaca Rocky karşımı bir beste yapmış. Dinlemek çok hoşuma gidiyor.

MANDALORIAN ile ilgili görsel sonucu

Özetlemek gerekirse Mandalorian çok iyi olmuş. Karakteri, prodüksiyonu ve olay örgüsü çok güzel hazırlanmış. Star Wars’un daha çok bu tarz işlerle çıkması dileğiyle bir yazının daha sonuna geliyoruz, hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.