Scream: Curse of Carnage #1 İnceleme


Scream: Curse of Carnage #1
Yazar: Clay Mcleod Chapman
Çizer: Chris Mooneyham
Absolute Carnage'ın bolca yan serisi çıkarken bir tane seriye çok takılmıştım, o da Scream idi. Yazım, çizim, aksiyon olarak gerçekten nefret etmiştim ama belli ki Marvel bu karakteri biraz daha öne koymak istiyordu ve Absolute Carnage ile oluşan simbiyot hayranlarının biraz daha ilgisini çekmek istiyordu. Böylece bu seri meydana geldi, peki o berbat yan seriden sonra Marvel iyi bir iş sunabilmiş mi?

Hikaye Absolute Carnage sonrası Andi Benton'u anlatıyor. Kendisi zamanında Flash Thompson tarafından eğitilmiş bir simbiyot sahibiydi ama daha sonra tüm bu işleri geride bırakmaya çalışıp Hellmark'ı ile barışık yaşamaya başlamıştı. Tabii event sonrası Scream simbiyotu ona yapışınca artık yeniden bu hayata geri döneceğini anlar.Karakter odaklı ve karanlık olan bu hikayede aksiyondansa karamsar düşünceler var.


Bu hikaye biraz 80'lerin sonlarındaki simbiyot hikayelerini hatırlatmadı değil. Karakterin biraz daha sinirli ve edgy gezdiği, düşmanın çoğunlukla karanlık, bilinmeyen ve rahatsız edici görünüşlü olduğu zamanlardan kalma gibi. Kaçınız bunu beğenir bilmiyorum ama o tarz hikayeleri okuyalı çok uzun zaman olmadığı için biraz hızlı ısındım. Yine de karakterdense biraz daha hikaye odaklı bir sayı görsek güzel olurdu çünkü sayıda hikaye son çeyreğe kadar başlamıyor.

Sayıda en beğenmediğim şey Andi'nin ele alınışı oldu. Karakteri en son bıraktığımızda bu kadar negatif ve intihara meyilli değildi. Neden böyle olduğu da anlatılmaya çalışılmış ama olmamış. Ayrıca yukarılarda bir Hellmark'tan bahsettim ki bu Andi'yi özel kılan bir şey. Cehennemden yaratıklar falan çağırmasını sağlıyor ama bu sayıda bu gücünden hiç bahsedilmiyor. Onu güçlü kılan bu özelliğin birden nereye gittiği belli değil. Eğer biraz daha Andi gibi olsaydı karakter daha iyi olurdu çünkü diyaloglar gayet güzel yazılmış.


Çizimler çoğunlukla güzel. Canavarımsı karakterler rahatsız edici ve enteresan çizilmiş ama bazı karakterlerin görünüşlerini çok beğenmedim. Bazı kişilerin adları söyleninceye kadar onun kim olduğunu anlayamıyorsunuz. Aksiyon sahnelerinde ise bazen ne olduğunu anlamak zor oluyor. Atmosfer için kullanılan karanlık renkler ise bazı sahneler dışında etkili kullanılmış.

Scream #1 tam bir tanıtım sayısı. Aksiyon ve hikayedense karakterimizin bu yeni halini anlatan bir sayı. Ana karakter ve hikayede bazı sorunlarım olsa da serinin potansiyelini düşünerek devam edeceğim. Eğer benim gibi simbiyot hikayelerini takip ediyorsanız ve biraz daha karanlık bir hikaye arıyorsanız bakmanızı öneririm.

Notum: 6.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.